czwartek, 14 grudnia 2017

Cydonia oblonga - Pigwa pospolita - Kweepeer

                                    Pigwa pospolita, poza walorami smakowymi, chętnie zapraszana jest do ogrodów i na działki, ze względu na swoją dekoracyjność. Czy to poprzez pięciokrotne kwietne ozdoby, czy cytrynowożółte jesienne owoce, zdobi, na czym nasza zielona przestrzeń bardzo zyskuje.
                                                                             Quince.eng
Cydonia oblonga - Pigwa pospolita - Kweepeer

                                   W obecnej dobie botanicznych możliwości, stworzono odmiany bardziej odporne na mróz, których ima się mniej chorób. Nadal to jednak nie zwalnia nas z obowiązku pielęgnowania tej rośliny, gdy zostanie zaproszona do naszego toczenia. Dokonując wyboru, pośród kultywarów gatunku, może dopasować taki, który idealnie będzie wpisywał się w nasze potrzeby (do niewielkiego ogrodu, czy dużego, w formie krzaczastej, czy poprowadzony na podkładce).
                                 Przy optymalnych warunkach, to owocowe drzewo może dorosnąć do
około 5 metrów wysokości. Przeprowadzając jedynie, wczesnowiosenne, cięcie sanitarne, pozwolimy, aby naturalnie jego korona rozrosła się na podobną szerokość. Pigwa pospolita, to także roślina, która nadaje się do prowadzenia w sztuce bonsai.
                                 Wiosną, z pąków zaczynają rozwijać się zielone liście. Są jajowate, albo delikatnie zaokrąglone, one od spodu i ogonek subtelnie owłosione. W przeciwieństwie do pigwy chińskiej, tutaj listki nie są ząbkowane. Kwitnienie rozpoczyna się nieco później, niż u jabłoni, czy grusz. Po połowie maja drzewko obsypują pięciokrotne, osadzone pojedynczo, białe, albo w lekkim odcieniu różu, kwiaty. To bardzo ładna wiosenna wizytówka naszego ogrodu, bogato obsypana kwieciem pigwa. Nie dość tego, to roślina miododajna, a miód z pigwy, należy do jednych z najdelikatniejszych i najbardziej aromatycznych.
                           Po  przekwitnięciu, zaczynają zawiązywać się owoce.Mają  kilka miesięcy, aby bez pośpiechu, dojrzewać i zaczynać zdobić swoją słoneczną odsłoną otoczenie. Z początkiem jesieni, niektóre odmiany są już gotowe do zbiorów.


Cydonia oblonga - Pigwa pospolita - Kweepeer

                                    Przede wszystkim, trafiamy na kształt owoców, przypominający jabłka, ale są i takie bardziej wydłużone, które przywodzić nam na myśl mogą gruszki. Zrywamy te smakowe rarytasy, gdy są twarde. Większość opisów podaje, że najsmaczniejsze są, gdy spożywane po kuchennej obróbce (gotowane, kandyzowane, pieczone), jednak jeśli część z nich 'leżakujemy' we właściwych warunkach, staną się bardziej aromatyczne, miękkie i zamiast cierpkiego smaku, jest słodycz.
Skrzynkę z owocami zebranymi w słoneczne popołudnie, należy przechowywać w chłodnym pomieszczeniu, gdzie nie ma wilgoci, bez dostępu światła dziennego, a temperatura optymalna, to  od 4 do 7°C.
                              Świeżo zerwane owoce, możemy użyć do tworzenia wielu smakowitości. Konfitury, marmolady, soki, jako dodatek do ciast i deserów, galaretki, kompoty, likiery, wina, nalewki. Nalewka w trakcie przygotowywania. Weźmy także pod uwagę, że niejedna pieczeń, (na przykład, z kaczki) zyska wyjątkowego aromatu i smaku, gdy będzie przygotowywana z dodatkiem tego właśnie owocu.
                               Aby we właściwy sposób przygotować pigwę pospolitą do spożycia, najpierw należy ją obrać z cienkiej warstwy skórki i wydrążyć gniazda. Czerwono-brązowe pestki,  zalewając gorącą wodą, możemy wykorzystać do przygotowania antyseptycznej maseczki, bądź okładów (pomagają przy radzeniu sobie  z trądzikiem, delikatnie rozjaśniają skórę, przyspieszy regenerację i wzbogaci ją w witaminy i w mikroelementy).
                            Smakowanie  pigwy, to wielka przyjemność. Dla wielu osób, to smak dzieciństwa babcinych konfitur i kompotów. Zmysły smaku i powonienia, są przez nas dopieszczone. 

Cydonia oblonga - Pigwa pospolita - Kweepeer

                                  Pigwa pospolita, dzięki zawartości wielu związków organicznych, witamin i mikroelementów, jest także od bardzo dawna pożądana w temacie polepszenia naszego samopoczucia, czy przy pomocy radzenia sobie ze zdrowotnymi dolegliwościami takimi jak: przeziębienie, problemy trawienne, zbyt wysokie ciśnienie tętnicze, nieregularny poziom glukozy.
                                   Możemy więc połączyć piękno ze smakiem. Wystarczy zapewnić drzewku podstawowe warunki rozwoju, już od samego początku. A w kolejnych latach, jedynie z naszym niewielkim wkładem, będzie radziło sobie świetnie, rozwijając zdrowo i bogato krzewiąc koronę.
Miejsce sadzenia powinno być słoneczne, ciepłe. Najlepiej w otulinie innych roślin, gdzie będzie osłona przed mroźnymi wiatrami. Gleba średnio żyzna, próchniczna, po dobrym drenażu, kompostowana, o odczynie pH kwaśnym. Stała umiarkowana wilgotność podłoża. Niezbyt głęboki system korzeniowy rośliny sprawia, że nawet kilkudniowe susze, mogą się przyczynić do spowolnienia rozwoju, zmniejszenia owocowania. Więc podlewając inne ogrodowe rośliny, w trudny dla nich, o wysokich temperaturach czas, nie zapominajmy i o pigwie. Drzewko 'nie przepada' za konkurencją, która by w jego bliskości czerpała minerały i substancje odżywcze z gleby, stąd dobra myśl, aby ten teren ściółkować.


Cydonia oblonga - Pigwa pospolita - Kweepeer
                             
                                              Warstwa drobnej odkwaszonej kory, szyszek, czy przerobionego, gotowego kompostu. Po pierwsze, to zastrzyk wolno uwalniającego się zasilania, a po drugie świetna, bo nie wiążąca się z wytwarzaniem chorób grzybicznych, warstwa izolacyjna (zmniejsza latem wyparowywanie wody, a zimą, szczególnie w tę bezśnieżną, tworzy ciepłą kołderkę). Na zimę także warto zabezpieczyć pień (chochoł słomiany, siatka oczkowana).
                                          Pamiętajmy, że optymalna warstwa ściółki, to taka, która nie przekracza 10 centymetrów wysokości. Nie wysypujmy jej bezpośrednio przy pniu, zachowajmy kilka centymetrów odległości. Ta część rośliny także potrzebuje przestrzeni i miejsca na 'oddech'.
Z podkładki regularnie usuwamy 'dziki'.                                             Pigwa pospolita nam nie wypadnie, gdy zabezpieczona zimą (w otulinie, ściółkowana), z odpowiednią stałą wilgotnością i przy wymianie ściółki na świeżą (wiosną, bądź jesienią), czy też przy podsypywaniu niewyjałowioną warstwą ziemi, kompostem.
Przy naszym niewielkim wkładzie, tyle radości z piękna i ze smaku, więc na pewno warto jest mieć to owocowe drzewko w swojej bliskości.

 
Cydonia oblonga - Pigwa pospolita - Kweepeer
 
 
 
                           

Cydonia oblonga - Pigwa pospolita - KweepeerCydonia oblonga - Pigwa pospolita - Kweepeer

Cydonia oblonga - Pigwa pospolita - Kweepeer

Cydonia oblonga - Pigwa pospolita - Kweepeer
Jeden z etapów przygotowywania Pigwówki.


Cydonia oblonga - Pigwa pospolita - Kweepeer

 
 
 
 
Cydonia oblonga - Pigwa pospolita - Kweepeer

 
 
 
 
 
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Quince
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pigwa_pospolita
https://nl.wikipedia.org/wiki/Kweepeer


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz