poniedziałek, 5 czerwca 2017

Helianthemum - Posłonek - Zonneroosje

                                           Posłonek, to roślina, która, pomimo swego niepozornego wzrostu, ujęła za serca wielu działkowiczów i ogrodników. Drobna, delikatna, zimozielona, wprowadzająca w ogrodową przestrzeń kolor i energię.
                                          Obecnie, mamy ponad 100 gatunków posłonka, a wciąż powstają nowe kultywary, gdzie ogromna różnorodność jeśli chodzi o wielkość pojedynczych kwiatów, ich kolory i jeszcze lepsze dostosowanie roślin do warunków zimowych i przeciw chorobom.
                                                          Rock rose.eng
Helianthemum - Posłonek - Zonneroosje
'Golden Queen'                          W zależności od odmiany, możemy się dochować posłonka, który wzniesie się na wysokość od 20 do35 centymetrów. Ma lekko płożący charakter i kępa, średnio, rozrasta się na około 40 - 50 centymetrów. Zakupiona, wysiana, albo pobrana z sadzonek pół zdrewniałych w połowie lata  - to droga, aby wejść w posiadanie sadzonki tej rośliny.
Nie jest bardzo wymagająca, ale my wiemy, że przy minimalnym wkładzie, możemy mieć duży wpływ na
bogatsze i dłużej cieszące oczy kwitnienie, więc warto zastosować się do podstawowych reguł pielęgnacji.
                         Stanowisko słoneczne, gleba przepuszczalna. Posłonek poradzi sobie tam, gdzie innym roślinom jest zbyt sucho. Nie znaczy to,że poradzi sobie w czasie suszy bez podlewania, po prostu jest wytrwalszy. Możemy więc kombinacją kolorowych odmian zdobić skalniak, ogrody alpejskie. Dekoracyjnie te  krzewinki prezentują się również sadzone przy murkach i na skrajach słonecznych rabat. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary, możemy posłonek komponować pośród innych niższych bylin, czy jako najniższe piętro.
                    Niektóre z odmian helianthemum są wieloletnie, inne dwu, a i trafia się, że w naszym ogrodzie wiosną znajdzie się krzewinka, która przetrwa jeden sezon ( ponieważ będzie kultywarem nie dość odpornym, aby przetrzymać zimę).  Dokonując zakupu, czytajmy więc informacje na etykiecie, wtedy będziemy mieli pewność, że inwestujemy w kilku sezonową roślinę.
Helianthemum - Posłonek - Zonneroosje
'Golden Queen' 


                                       U niektórych odmian,  pośród srebrzysto zielonych lub zielonych lancetowatych liści, już pod koniec maja pojawiają się pięciokrotne kwiaty. Żywotność pojedynczego jest stosunkowo krótka , trwa jeden dzień; ale nie powinniśmy się tym zrażać, dobrze pielęgnowana roślina będzie bogato obsypana kwiatostanem przez kolejnych kilkanaście tygodni. Na metr kwadratowy potrzebujemy około 7 sztuk. Wówczas, w czasie największej wegetacji, będziemy podziwiali dekoracyjny, bogato ozdobiony dywan. Może on być w kolorach słonecznych, czerwieni, różu.Na rynek zaczynają także trafiać odmiany wielopłatkowe i dwukolorowe.
W czasie wegetacyjnego okresu, to jest, od końca maja do końca lipca, nawozimy, co dwa, trzy tygodnie uniwersalnym środkiem do kwitnących kwiatów ogrodowych. 
Niektóre odmiany zaczynające kwitnienie pod koniec maja, utrzymują je nawet do połowy lipca. Późniejsze, to znaczy zaczynające w połowie czerwca, pozostają ozdobami do początków sierpnia.
Po całkowitym przekwitnięciu, można krzewinki przyciąć ( nie należy tego robić w czasie upałów), to zmotywuje roślinę i pojawi się pod koniec lata drugie, słabsze kwitnie.
Jeśli nie przytniemy po pierwszym kwitnieniu, na pewno zróbmy to przed końcem września. Pomożemy w ten sposób posłonkowi przezimować, a i oczywiście, zagęszczając jego pokrój, doprowadzimy do tego,że w następnym roku będzie więcej kwiatów.
Helianthemum - Posłonek - Zonneroosje
'Golden Queen'
                                               Dobrze, jeśli na okres chłodnych miesięcy, posłonek rośnie w otulinie innych roślin, gdzieś pod murem, w osłoniętym miejscu. Dobrze jest go dodatkowo zabezpieczyć, podsypać warstwą przemieszanej ziemi ogrodowej z torfem ( 70:30). 5 - 10 centymetrowa ekstra warstwa ziemi, w bezśnieżne mroźne dni będzie pożądanym kocykiem, a i substancje odżywcze, naturalną drogą będą trafiały do krzewinek, wzmacniając je w oczekiwaniu na powrót wiosny.
                                            Jeśli poszukujemy do naszej zielonej przestrzeni niewielkich, słonecznych akcentów, to na pewno jednym z lepszych wyborów będzie zaproszenie tam posłonka. 
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Helianthemum
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pos%C5%82onek
https://nl.wikipedia.org/wiki/Zonneroosje


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz