sobota, 3 czerwca 2017

Cornus - Dereń (gatunki) - Kornoelje ( soorten)

                                                    Dereń, mieści w sobie wielką rodzinę dekoracyjnych krzewów, które naturalnie lub z pomocą ludzkiej ręki, rozprzestrzeniły się na wiele kontynentów. W zależności także od konkretnego gatunku, miejsce pochodzenia może być niemal z każdego krańca świata.
Doliczając do rodzimych gatunków, podgatunki, odmiany i setki kultywarów, widzimy, że mamy do czynienia z rodziną o globalnym zasięgu.


                                                               Dogwoods.eng
Cornus - Dereń (gatunki) - Kornoelje ( soorten)

                                        Liście pojawiają się, gdy wiosna wchodzić zaczyna na obroty. Są najczęściej epileptyczne, w różnych odcieniach zieleni, a i z różnorodną intensywnością przebarwiają się na jesień, aby na przed zimą
opaść i odsłonić często bardzo dekoracyjne pędy, które mogą być różny kolor ( brązowy, żółty, czerwony).
                                         Kwiaty, tutaj także spore pole do popisu w wyborze. Pojedyncze, z podsadkami, baldachowi, półbaldachowe. W kolorach słońca, bieli, różów, czerwieni. Wszystkie, aby dekoracyjnie zdobić , najczęściej w maju i w czerwcu, niektóre kwitną do połowy lipca.


Cornus alba - Dereń biały - Witte kornoelje ( foto )
 

                                                     Następnie, w miejsce przekwitniętych kwiatostanów, tworzą się owocki. Najczęściej są to pestkowce. i tutaj spory rozstrzał kolorów, od jaśniutko niebieskiego, poprzez czerwieni, do granatu. Niektóre są wyłącznie pożywieniem skrzydlatych, ogrodowych przyjaciół, a i zdarza się, że człowiek może, po odpowiednim przetworzeniu, cieszyć się tych owocków smakiem ( na przykład, owocami derenia właściwego).
                                                   Jak to w dużej rodzinie, są niżsi i wyżsi. Bardziej przysadzicie i rosnący wzwyż. Rozstrzał wzrostu od1.5 do 11 metrów, szerokości od 1 do nawet 6. Niektóre daleko mocniej sięgają poza swą krzewiastą formą, tworząc małe drzewka, a niektóre z nich wcale nam małymi się wydawać nie muszą.
Na pewno rodzina rzędu dereniowców należy do tego grona, które na co dzień tworzy nasze zielone otoczenie. Dekoracyjnie, w zgodzie z naturą wkomponowane krzewy, nie tylko stanowią pokarm z owocków dla zwierzątek, ale są pokarmem dla naszych innych zmysłów ( oczu, węchu).  Po przeczytaniu rzeczowych wiadomości na temat konkretnego gatunku, odważnie zapraszajmy te liściaste krzewy do naszej przestrzeni. Większość wymaga do prawidłowej uprawy ekspozycji 'jasnego cienia'.
 
Cornus controversa - Dereń pagodowy, d.drzewiasty -  Reuzenkornoelje ( foto )

Cornus florida - Dereń kwiecisty - Amerikaanse kornoelje  ( foto )

 
 
 
 
 
 


Cornus kousa - Dereń kousa - (Japanse Kornoelje) ( foto )

Cornus mas - Dereń jadalny, D.właściwy - Gele kornoelje  ( foto )

                                                           

Cornus sericea - Dereń rozłogowy -Swida stolonifera  ( foto )


Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Cornus
https://pl.wikipedia.org/wiki/Dere%C5%84
https://nl.wikipedia.org/wiki/Kornoelje
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz