piątek, 2 czerwca 2017

Sedum spathulifolium - Rozchodnik łopatkowaty - Vetkruid

                                            Rozchodnik łopatkowaty, należy do wielkiej rodziny gruboszowatych. Pośród innych 'krewnych' charakteryzuje się niewielkim wzrostem ( od 5 do 8 centymetrów wysokości). Swój niewysoki status, nadrabia elegancko zdobionymi, mięsistymi listkami oraz słonecznie kwitnącymi podbaldachami.                                                      Broadleaf stonecrop.eng
Sedum spathulifolium - Rozchodnik łopatkowaty - Vetkruid
'Cape Bianco'


                          
                            Jest to roślina, która doskonale nadaje się na skalniak, do ogrodów alpejskich, czy jako dekoracyjna ozdoba do doniczkowych kompozycji. Można ją także ustawić z płaską kamienną donicą, na którejś z części trawnika - na pewno skrząc się
kwiatami i odmiennym kolorem listków od tej, które ma soczysta trawa - będzie zauważalną ozdobą.
                             Naturalnie rośnie w skalistym środowisku zachodniej części kontynentu Ameryki Północnej. Sprowadzony do Europy, stał się podstawą do tworzenia, co raz to nowszych kultywarów - które zaskakują barwami.
                            W zależności od tego, jaką pielęgnacją będziemy otaczali te rośliny, mogą one stanowić jedynie jednoroczną ozdobę, albo stać się wieloletnią składową naszej ogrodowej przestrzeni.
                           Słońce, ciepło, przepuszczalne żyzne podłoże i odpowiednia wilgotność, to jest to, co rozchodniki łopatkowate lubią najbardziej. Oczywiście, na glebach słabych, czy w lekko zacienionych miejscach też będą dawały radę - ale my od naszych roślin oczekując doskonałej formy, zapewnijmy najpierw optymalne warunki.


Sedum spathulifolium - Rozchodnik łopatkowaty - Vetkruid
'Cape Bianco'                            Bylina ta, w zależności od odmiany, posiada łopatkowate, zachodzące na siebie liście ( stąd nazwa przypisana gatunkowi).  Ich rozmiar rozmiar od 1 do 4 centymetrów. Mogą one być koloru: niebiesko-zielonego, czerwono- zielonego, srebrne, szaro-czerwone. Wznoszące się niewiele  ponad kępę liści  pędy, są bardzo delikatne.  Ich zwieńczeniem są zebrane w podbaldachy kwiaty, które także mogą występować w kolorach: białym, żółtym, różowym,czerwonym - i oczywiście dodać tutaj trzeba, cała masę odcieni tych podstawowych barw. Płatki w kwiatku są gwizdkowato rozpostarte ( charakterystyczna cecha dla rodzaju sedum).
                            System kłączy, powoli, ale skutecznie prowadzi do tego, że kępy się rozrastają wszerz, co może nam pozwolić na wykorzystanie tej rośliny, jako okrywowej. Jeśli inne kwiaty nie dają rady, to rozchodnik łopatkowaty prawdopodobnie sobie w tym słonecznym miejscu poradzi.
 Nie zapominajmy tylko o tym, że lubi średnio wilgotne podłoże. Więc podlewajmy, nie tylko, gdy susza.
Przelanie grozi gniciem bryły korzeniowej, a co za tym idzie, spisaniem na straty rośliny.

Sedum spathulifolium - Rozchodnik łopatkowaty - Vetkruid
'Purpureum'                             Rozchodnik łopatkowaty, kwitnie już od końca maja do lipca. Przy sprzyjających warunkach pogodowych i pielęgnacyjnych, raz jeszcze, słabiej może zakwitnąć pod koniec lata.
Nowe egzemplarze z rośliny macierzystej pobieramy w połowie lata, przed kwitnieniem. Wybieramy te części nadziemne z częścią podziemną, na których pędy nie mają zawiązanych pąków kwiatowych.
Wiadomo sprawa, gdyby były, roślina nadal wysyłałaby do nich swoją energię, substancje organiczne, a nie skupiała na właściwym ukorzenieniu sadzonki.
                          Odmiana  rozchodnika łopatkowego 'Cape Bianco', została wyróżniona przez  Royal Horticultural Society's Award of Garden Merit . Także , nie zawsze wysokość i wielkość mają pierwszorzędne znaczenie, aby doprowadzić do zwycięstwa.


Sedum - Rozchodnik ( gatunki ) - Vetkruid ( variëteiten ) ( foto )Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Sedum_spathulifoliumBrak komentarzy:

Prześlij komentarz