czwartek, 1 czerwca 2017

Kalanchoe humilis - Kalanchoë humilis

                            Kalanchoe humilis,to roślina, której główną ozdobę stanowią bardzo dekoracyjne liście. Są one szaro-zielone i wyraziście oznakowane purpurowymi nabiegnięciami. Kontrastujące ze sobą kolory, tworzą bardzo miły dla oka efekt. Rozeta stopniowo się rozrasta, listki delikatnie na siebie zachodzą, najstarsze są największymi.
                                           
                                                  Kalanchoe.eng
Kalanchoe - Kalanchoe, żyworódka, płodnolist  - Kalanchoë 
Kalanchoe humilis
'Desert Surprise' 

                               Następnie w centralnym puncie tego listnego układu, wyrasta łodyga, na szczycie której rozwija się kwiatostan. Niższe piętro sukulenta wynosi 10 - 15 centymetrów, wyżej możemy się spodziewać 25 - 30 centymetrów. W swoim naturalnym środowisku, to jest na terenach Tanzanii, Malawi i Mozambiku, łodyga z kwiatostanem dorasta do 90 centymetrów wysokości. Roślina rośnie pośród otuliny innych, czerpiąc światło dzienne przebijające się  z wyższych zielonych pięter.
                      Dostosowana do uprawy doniczkowej,

może stanowić elegancką, oryginalną ozdobę przestrzeni mieszkalnych i biurowych, a w ciepłe miesiące na letnisku, zdobić tarasy, werandy, balkony.
                      Uprawa kalanchoë humilis, jest bardzo podobna do zabiegów pielęgnacyjnych, które przeprowadzamy przy wielu innych gatunkach, wywodzących się z rodziny gruboszowatych.


Kalanchoe humilis
'Desert Surprise' 

                              Ten gatunek płodnolistu nabywamy drogą zakupu konkretnej sadzonki w sklepie ogrodniczym lub poprzez pobranie z rośliny macierzystej liścia i umieszczenie go w osobnym pojemniku ( optymalny czas, to połowa wiosny). Sprawa o tyle interesująca, że należy cała jego płaszczyznę lekko docisnąć do średnio wilgotnego podłoża - po kilkunastu dniach, zauważymy na jego obrzeżach liścia wyrastające nowe, malutki listki.I w ten sposób, na świecie pojawiają się kolejne rozmnóżki.   Bądźmy cierpliwi, w kolejnych dniach te maleństwa wzbogacą się w niewielkie korzonki. Wówczas delikatnie rozstawmy listki pojedynczo po brzegach tej donicy, albo wsadźmy do innych pojemników. Jeśli coś szłoby nie po naszej myśli, cała nadzieja pozostaje w tym, że ów pojedynczy, pobrany listek ukorzeni się i to na jego bazie wyrośnie zdrowy, elegancki egzemplarz ( wsadzamy go ogonkiem do gruntu i delikatnie dociskamy blaszkę do podłoża). Nie ma co się poddawać, próbujmy i uczmy się, co i jak z konkretną rośliną. Po pewnym czasie, będzie o wiele więcej sukcesów, niż porażek( a i te ostatnie, potrafią być bardzo kształcące).

                             Jak to bywa z rodziną crassulaceae, ziemia dla tych roślin powinna być maksymalnie przepuszczalna, średnio żyzna. Jeśli nie jesteśmy w stanie zakupić specjalnej ziemi dla sukulentów, czy kaktusów; wymieszajmy tę do kwiatów doniczkowych  z piaskiem i na przykład, z
keramzytem lub drobnymi kamykami (50:30:20).  Pojemnik powinien być z odpływem. Żyworódka nie przepada za zbyt dużą ilością wody, podlewajmy więc wówczas, gdy mamy pewność, że wierzchnia warstwa powierzchni jest dobrze przesuszana. Nie pozostawiajmy wody na podstawce.
Część pobranej wody jest kumulowana w soczystych listkach.
          Gdy kwiatostany zaczną usychać, obetnijmy je, a w temacie podlewania zacznijmy przez miesiąc ,dwa, mniej dawać wody. Roślina potrzebuje odpoczynku., Potem na nowo wracamy do , średnio, jednotygodniowego rozsądnego podlewania.
Gdy 'wybije' łodyga i zaczynają się zawiązywać pąki, tych, skromnie wyglądających kwiatuszków, zaczynamy delikatne nawożenie ( najbardziej wskazany nawóz dla sukulentów i kaktusowatych). Robimy to dwu, trzykrotnie przez cały wegetacyjny okres.


Kalanchoe humilis
'Desert Surprise' 
                               Miejsce ustawienia rośliny, powinno być osłonięte od przeciągów, jasne.
 Nie w bezpośrednim słońcu i nie w cieniu. Latem, bez przeszkód możemy swego doniczkowca wynieść na letnisko. W krajach europejskich o cieplejszym klimacie , na przykład we Włoszech, czy w Hiszpanii, jest uprawiana jako roślina ogrodowa. Więc o specjalnym przykładaniu się do zacieniania tego gatunku żyworódki, możemy zapomnieć.
 Pod dach powrót pod koniec września. Przetrzymywane  do czasu zawiązania pąków kwiatowych w chłodnym, oświetlonym dziennym światłem pomieszczeniu ( temperatura w chłodne miesiące 10 - 12°), potem dłużej utrzymują eleganckie kwiaty. Zasadniczo, kalanchoë humilis długo utrzymuje swój kwiatostan w bardzo dobrej formie ( kilkanaście tygodni).
 Kwitnienie w warunkach domowych ( biurowych), może rozpocząć się o różnej porze roku. Najczęściej w połowie zimy lub wiosną. Kwiaty, 'Desert Surprise' są matowe, jasne lekko nabiegające różem, niewielkich rozmiarów. Natomiast przy innych odmianach, możemy spotkać się z kolorami czerwieni, różu, bieli. Barwy są nieczyste, przebijają przez siebie wzajemnie. Jednak to nadal liście, pozostają główną kolorową ozdobą. 
                     Są dwie szkoły, co dalej. Można usunąć przekwitnięty kwiatostan, dać czas roślinie do regeneracji i czekać, aż zakwitnie w następnym sezonie. Albo w połowie  wiosny pobrać liść, aby utworzyć z rozmnóżek nowy, młody egzemplarz, który z dużo większym prawdopodobieństwem obdaruje nas kwiatkami.
Kalanchoe humilis
'Desert Surprise' 

Kalanchoe humilis
'Desert Surprise' 
Kalanchoe humilis
'Desert Surprise' Kalanchoë (soorten) - Kalanchoe (gatunki)  ( foto )Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kalanchoe
https://nl.wikipedia.org/wiki/Kalancho%C3%AB
https://en.wikipedia.org/wiki/Kalanchoe

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz