czwartek, 30 marca 2017

Prunus triloba - Migdałowiec trójklapowy - Amandelboompje

                               Migdałowiec trójklapowy, to jedna z piękniejszych  ozdób naszych ogrodów. Jego krzewiasta korona przyozdobiona setkami wielopłatkowych kwiatów, syci nasze oczy magią wiosny. 
Dojrzała roślina może osiągnąć od 180 do 280 centymetrów ( w zależności od odmiany ) i mieć nie tylko różowy kolor kwiatów ( który jest najczęściej spotykanym w wielu odcieniach). Są także kwiaty koloru: białego, czerwonego, róż wpadający w fiolet. I to na pewno nie jest ostatnie słowo botaników, którzy zajmują się tworzeniem nowych, bardziej odpornych na choroby i minusowe temperatury odmian. Jak wiadomo nie od dziś, kolor także ma znaczenie.
                                                  Flowering plum.eng
Prunus triloba - Migdałowiec trójklapowy - Amandelboompje

                               Poza 'niskimi' krzaczastymi, w szanujących się centrach ogrodniczych, można także zakupić drzewiaste odmiany tej rośliny. Jest ona szczepiona na podkładce na wysokości
około 120 centymetrów. Ten zabieg, gdy roślina się rozrasta, wyraziściej wydobywa walory korony, pięknie układającej się w kwietne, bajkowe girlandy, kwitnące kwietniu i w maju (niestety dopiero w drugim lub w trzecim roku po posadzeniu. Po takim czasie, także zaczynają się pojawiać jesienią  niewielkie owoce). Dodatkowym zabiegiem będzie oczyszczanie podkładki z wyrastających dzikich pędów. Jeśli tego nie będziemy robili, mogą one zagłuszyć wzrastającą kwietną elegantkę ( podkładkę 'czyścimy' wczesną jesienią , a drugi raz wczesną wiosną, gdy także cięcie sanitarne ( usuwamy chore,rosnące do wewnątrz oraz  przemarznięte gałązki bez zawiązanych pąków).

                             Bez względu na to, czy sadzimy w naszym ogrodzie krzew, czy migdałowiec trójklapowy w odmianie drzewiastej, zapewnijmy roślinom przestrzeń do życia, do rozwijania się. Można sadzić pojedynczo, jak i w grupie ( takiego piękna nigdy za wiele), jednak zachowajmy rozsądne odległości.  Jest to drzewko do wykorzystania także w mniejszym ogrodzie, czy na tarasie. Wystarczy posadzić w odpowiedniej wielkości donicy. Wtedy też mamy łatwiej, jeśli chodzi o chronienie go przed mrozami (ponieważ nie charakteryzuje się wysoką mrozoodpornością ). Drzewa w ogrodzie rozsądniej podsypać dodatkowym kopczykiem ziemi ( około 15 centymetrów wysokości) i obłożyć gałązkami świerkowymi. Na to, czy gałązki przemarzną, czy nie, niestety loteria.
Migdałek trójklapowy potrzebuje słonecznych kąpieli, szczególnie wiosną, gdy największy jego okres wegetacji, więc sadźmy go w miejscach słonecznych. Gleba powinna być bogata w substancje odżywcze
i w minerały, niezbita, neutralny poziom wilgotności.

Prunus triloba - Migdałowiec trójklapowy - Amandelboompje


                                   Ten rodzaj śliwy ( prunus  ), swoją nazwę od trzypłatowych liści, odwróconych lekko owalnych, ząbkowanych, koloru średniej zieleni, około 6 centymetrów długości. Jesienią listki delikatnie się przebarwiają , mamy wtedy możliwość podziwiać paletę barw ( mieszające się ze sobą odcienie zieleni, żółci i brązu).
                              Szerokość migdałka trójklapowego, dorosłego egzemplarza, wynosi od 2.5 do 3.5 metra. To dość spory kwietny stół, aby wiosną gościły się na nim motyle, pszczoły i pozostałe owady.
Aby doczekać zdrowej, pięknie kwitnącej korony, niezbędnym zabiegiem będzie przycinanie pielęgnacyjne. Możemy także lekko kształtować roślinę, ale powstrzymajmy się, każde bowiem 'estetyczne według własnego uznania cięcie' i wyciąganie z rośliny energii na zaleczenie ran i w tych miejscach przed chorobami grzybicznymi  - a przecież roślina powinna mieć takie warunki, aby się skupić na spokojnym wzroście i bogactwie wiosennego kwitnienia.
                             Cięcie pielęgnacyjne wykonujemy zaraz po przekwitnięciu  i co interesujące, lepiej konkretnie to zrobić raz na dwa, trzy lata, niż 'obskakiwać' drzewko co roku bardzo dokładnie.
Otóż, po takim konkretniejszym przycinaniu, faktycznie nie wszystkie gałązki zakwitną w następnym sezonie, ale kolejny , to już będzie prawdziwe kwietne bogactwo. Po rocznym bardzo dokładnym przycinaniu, efekty mogą być naprawdę różne ( słabsze kwitnienie, dziczejące młode gałązki ).                                   Przycinając,  dajemy roślinie szansę: zregenerowania sił, zaleczenia miejsc po przycięciach, zwiększenia pokroju. Dobre zdrowie, to podstawa. Do cięcia używajmy ostrego sekatora, który przed użyciem zdezynfekujmy. Do grubszych gałęzi, piłę. Dwa razy się zastanówmy, co potrzeba wyciąć, nadużycia mogą prowadzić do 'krwawienia dziąseł' i po tak bolesnym doświadczeniu roślina długo będzie wracała do formy ( nie tak pięknie zdobiła, jak tego byśmy chcieli). Tnijmy prosto, góra trzy centymetry nad węzłem, oczkiem ( wtedy szybciej takie miejsce się zaleczy). Od końca marca do połowy maja, dwukrotnie podsypać drzewka, czy krzewy nawozem organicznym.
                             Migdałek trójklapowy, jest dość tolerancyjny jeśli chodzi o średnio zanieczyszczone powietrze ( obszar miejski, sadzony w niewielkiej odległości od szosy).
                              Ta naturalnie występująca piękność w Chinach  i w Korei, kwitnąc wzbudzi zachwyty w każdym zakątku świata. Jeśli ją mamy we własnym ogrodzie, dbajmy. Zgrabiamy liście jesienią (uchronimy przed chorobami grzybicznymi), róbmy przycięcia sanitarne i pielęgnacyjne, obsypujmy na zimę wokół pnia dodatkowy niewielki kopczyk ziemi. I cieszmy się z efektywnego kwitnienia.
                                         Prunus (soorten) - Śliwa (gatunki)  ( foto )Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Prunus_triloba
https://pl.wikipedia.org/wiki/Migda%C5%82owiec_tr%C3%B3jklapowy
http://vip-colors.blogspot.nl/2017/01/prunus-soorten-sliwa-gatunki.html
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz