wtorek, 20 grudnia 2016

Torenia

                                          Torenia, na naszej szerokości geograficznej jest traktowana jako roślina jednoroczna. W centrach ogrodniczych już od połowy czerwca można zakupić jej kilka kolorowych odmian. Jednobarwne, bądź dwubarwne drobne kwiaty, gdzie każdy ze słonecznym 'języczkiem'. Kwitnienie dość obfite i przez kilkanaście tygodni, pod warunkiem, że regularnie będą obrywane przekwitnięte kwiatostany.          
                                                    Wishbone flowers.eng
     Torenia
 Scrophulariaceae - Trędownikowate - Helmkruidfamilie 

Doskonale nadaje się na rabaty, kwietniki i obwódki z innymi jednorocznymi. Wczesny wysiew w lutym w inspekcie, świetnie sprawdzi się, gdy już po Zimnych Ogrodnikach wyeksponowana w donicach i w innych pojemnikach na balkonie/tarasie/podwórzu/ przy wejściu/na parapetach zewnętrznych. Pewne kwitnienie w drugiej połowie czerwca, jednak ta roślina może nam sprawić piękną niespodziankę i już zacząć kwitnąć pod koniec maja, (wczesny wysiew, optymalne warunki świetlne, glebowe, wodne). Kompozycja wielu odmian kolorystycznych, albo miks z innymi roślinami, wyłącznie gdy podobne potrzeby w temacie uprawy i gdzie każda z nich ma zapewnioną odpowiednią przestrzeń do witalnego rozwoju. 
                                  Donice z odpływem, pierwsza warstwa to drenaż 3 do 5 centymetrów keramzytu (żwirku, kamyków), następnie luźna mieszanka owego 'rozluźniacza' ziemi i kompostu, bądź humusu. Jeśli torenia ma obficie kwitnąć, potrzebuje próchnicznego bardzo żyznego podłoża. 

Torenia
'Kauai Deep Blue'

Nawożenie rozpoczynamy w połowie kwietnia/przy wysiewie, albo od momentu zakupienia i uziemienia w większych pojemnikach sadzonek. Używamy nawozu przeznaczonego do roślin ogrodowych jednorocznych, (częstotliwość, ilość - według informacji na etykiecie). Zasilamy do końca września. Latem w ogrodzie, przy okazji podlewania innych roślin  rozcieńczonymi z wodą gnojówkami (żywokost, pokrzywy, czosnek), można 'chlapnąć' również co nieco do doniczek, gdzie ulokowane torenie.
                   Drożny odpływ w donicy, aby nie zastawały w podłożu nadwyżki deszczówki. Roślina prędzej poradzi sobie z czasowym przesuszeniem, niż z przelaniem, (powinniśmy nie dopuszczać, ani do jednego, ani do drugiego - zahamowanie kwitnienia, pożółkłe, czy gnijące liście i części podziemne, to nie jest to, co chcemy w swoim otoczeniu). Woda w temperaturze zbliżonej do tej jaka panuje w otoczeniu torenii. Podlewamy rano, albo pod wieczór, wówczas południowy miks słońce+woda nie zniszczą kwiatów i listków. Ekspozycja jasna.

Torenia
Torenia
  'Kauai Deep Blue'

Torenia
'Kauai Deep Blue'Torenia 
'Little Kiss'Torenia 

Torenia 


Torenia fournieri
 
 
 
 
 
 

Torenia fournieri

 
 
 
 
Przypisy:
https://www.vip-colors.com/2019/04/rosliny-jednoroczne.html
https://www.vip-colors.com/2022/04/ogrod-naturalne-metody-nawozenia.html  
https://en.wikipedia.org/wiki/Torenia
https://pl.wikipedia.org/wiki/Tr%C4%99downikowate
https://nl.wikipedia.org/wiki/Helmkruidfamilie 
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz