poniedziałek, 12 grudnia 2016

Arctium lappa - Łopian większy - Grote klit

                                Łopian większy lubi wilgotne gleby. Często więc spotkać go można w bliskości rzek, kanałów, stawków oraz na skraju lasu. Kwitnące, owłosione (rzęsiste ) kule, w których 'przebija się' przez zieleń, charakterystyczny purpurowy kolor.
                                Ciekawostką jest to, że spora częśc tej rośliny jest jadalna.Na przykład, korzeń - można spożywać do na surowo, a w dawnych czasach używano go również  do wzbogacania smaku zup. Liście także są jadalne.


                                                       Greater burdock.eng
Arctium lappa - Łopian większy - Grote klit                                                   Kiedyś ta roślina była znana wyłącznie w Azji, dziś także w Ameryce Północnej oraz w umiarkowanej klimatycznej strefie europejskiej.  Roślina dwuletnia, osiagająca
nawet do dwóch metrów wysokości, charakteryzująca się wysoką mrozodpornością.
                                                  W dawnych czasach oleju z łopanu większego używano jako substancji mającej zbijać gorączkę u chorych, a także bezpośrednio był nakładany na włosy, aby wzmocnić ich kondycję. Po dziśdzień w medycynie chińskiej olej ten jest używany w przypadkach zapalenia płuc, podrażnienia śluzówki, uporczywego kaszlu. W Europie nadal można zakupić leki, tworzone na bazie tej rośliny ( jako antyseptyczne , moczopędne, pobudzające trawienie).
Arctium lappa - Łopian większy - Grote klit

                           Teraz jest moda na szukanie witamin i minerałó w naturze, więc młode liście łopianu to doskonały dodatek do sałatek. W liściach tych jest mnóstwo substancji odżywczych , witamin ( B12,C, B1, B2, B3,B6, E) oraz minerałów ( m.in. żelazo, mangam, krzem ).
                          Swoje zastosowanie znajduje także w kosmetologii (produkcja szamponów, odżywek, kremów, balsamów ).
                           Można z niego robić do picia wywary, herbatki, macerat. Jednak nie zawsze można produkty wytworzone z łopianu większego przyjmować wraz z przepisanymi przez lekarza tabletkami.Należy więc mieć na uwadze rozsądne decyzje, bo to co dobre dla innych, nie zawsze musi byc takie dla nas samych.
                            
Arctium lappa - Łopian większy - Grote klit


Arctium lappa - Łopian większy - Grote klitArctium lappa - Łopian większy - Grote klit
Arctium lappa - Łopian większy - Grote klitArctium lappa - Łopian większy - Grote klit


Przypisy:
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81opian_wi%C4%99kszy
https://nl.wikipedia.org/wiki/Grote_klit
https://en.wikipedia.org/wiki/Arctium_lappa
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed] 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz