poniedziałek, 12 grudnia 2016

Gaultheria - Golteria, gaulteria - Bergthee

                                   Golteria, zimozielona krzewinka, a w przypadku innych gatunków krzew liściasty dorastający do pół metra i krzewiący się nawet do metra szerokości. Atrakcyjny z kwiatuszków, kolorowych owalnych owoców i utrzymujących się zielonych jajowatych liści.


Gaultheria - Golteria, gaulteria - Gaultheria.eng , Bergthee

Ze względu na niezbyt wysoką mrozoodpornośc, roślina ta w naszym klimacie jest prowadzona w pojemnikach. Wytrzymuje, bez większych uszkodzeń do -12°C przez kilka dni.
Przy możliwości nadejścia wyższych minusowych temperatur, roślinę przenieśmy do chłodnego pomieszczenia z dostępem do dziennego światła, albo użyjmy do ochrony siatki oczkowanej, czy agrowłókniny.
                                     Rodzaj golteria, to około 150 gatunków. Najbardziej popularnym w sprzedaży jest golteria chilijska. Wieloletnia, o wyraziście kolorowych owocach. Rozłożysty pokrój, to cecha, która dysponuje ją do nasadzeń częściowo zadarniających, niższych pięter bylinowych rabat, w ogrodzie skalnym, na wrzosowisku. Bardzo dekoracyjnie będzie sę prezentowała także w świątecznym zakątku z innymi roślinami.     Kwiaty niewielkie, beczułkowate, w kolorze białym, brudnej bieli, słonecznym. Kolor owoców biały, różowy, czerwony.
                                     


   Gaultheria - Golteria, gaulteria - Gaultheria.eng  , Bergthee  Pernettya mucronata,Gaultheria mucronata - Pernecja chilijska, Golteria chilijska - Parelbes  ( foto )


                     
Miejsce posadzenia powinno być słoneczne, czy też w delikatnym półcieniu. Nie bezpośrednie ostre światło dzienne i nie cień, wtedy zbyt mało prezentacyjnych owocków.
Stanowisko osłonięte, w otulinie innych roślin, przy ścianie domu, murowanym ogrodzeniu.
                                      Ziemia próchniczna, średnio żyzna, przepuszczalna, o odczynie pH kwaśnym. Wskazane ściółkowanie. Umiarkowana wilgotność podłoża. Sadząc podsypujemy kilkoma garściami torfu (nawiezienie i dodatkowa ochrona przed przelaniem). Wiosną czyszcząc roślinę z części starzejących się, nieestetycznie wyglądających liści i przemarznietych, połamanych gałązek, możemy też wymienić wierzchnią warstwę ziemi. Nowa, niewyjałowiona, to zastrzyk substancji odżywczych w nadchodzącycm sezonie.Gaultheria - Golteria, gaulteria - Gaultheria.eng , Bergthee

Gaultheria - Golteria, gaulteria - Gaultheria.eng , Bergthee

Gaultheria - Golteria, gaulteria - Gaultheria.eng , BergtheeGaultheria - Golteria, gaulteria - Gaultheria.eng , Bergthee


Przypisy:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Golteria
https://en.wikipedia.org/wiki/Gaultheria
https://pl.wikipedia.org/wiki/Golteria_chilijska
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed] 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz