wtorek, 8 listopada 2016

Brassica oleracea var. acephala - Kapusta ozdobna - Ornamental Kale


Brassica oleracea var. acephala - Kapusta  ozdobna - Ornamental Kale, Sierkool


                                         Kapusta ozdobna, została stworzona przez przemysł ogrodniczy, z myślą o jesiennym i wczesnozimowym przystrojeniem naszych ogrodów, balkonów i tarasów kolorami, które optymistycznie i dzielnie mierzą się z szarościami i chłodem.
                                      Otoczone zielonymi, w środku liście w kolorach: czerwonym, różowym,
fioletowym lub białym. I co interesujące, z praktycznego punktu widzenia, nie wymaga ta roślina zbyt dużej pielęgnacji.

                          Brassica oleracea var. acephala.eng
Brassica oleracea v.acephala -Kapusta ozdobna- Ornamental Kale                                       Ta jednoroczna roślina nie jest jadalna, po prostu zdobi swoimi pierzastymi, kolorowymi liśćmi. I na tym polega cały
jej urok. Przygodę z nią możemy rozpocząć od wysiania nasion już pod koniec czerwca, albo kupić niewielkie gotowe sadzonki pod koniec lata. Jeśli chodzi o wysiane nasiona, nie muszą one z pojemnikiem być umieszczone w niskiej temperaturze przez kilka dni, ale mogą. Wystawione ponownie do słońca, nabiorą rozpędu. Wsadzać możemy bezpośrednio do gruntu lub do wielkich donic, czy garnków, wszystko według naszej fantazji, wyobrażeń i możliwości. Sadzonki powinny być rozmieszczone w odpowiedniej odległości, aby wzrastając miały swoją przestrzeń do życia (15 - 25 centymetrów). Czytajmy na opakowaniach informację, wtedy dokładnie będziemy wiedzieli jakiej wielkości roślin możemy się spodziewać.

Brassica oleracea var. acephala - Kapusta  ozdobna - Ornamental Kale, Sierkool

                                           Sadzimy w przepuszczalnym, żyznym, lekko wilgotnym podłożu. Przez okres wzrostu dbamy,aby podłoże było odpowiednio nawilżone. Możemy podsypać raz uniwersalnym nawozem do roślin ogrodowych, gdy sadzimy sadzonki do pojemników ( zbyt duża ilość nawozu ' wyciągnie' łodygę, a nam o to nie chodzi).  Istotnym uwarunkowaniem, abyśmy cieszyli się ładnymi kolorami kapuścianych liści, jest nie dopuszczenie do zbytniej ingerencji palących promieni w sierpniu. Nie chcemy, aby liście wypłowiały, a łodygi się zbytnio wydłużyły - co w konsekwencji doprowadzi do mało atrakcyjnego wyglądu rośliny.  Ustawmy więc naczynie (donicę, garnek) w takim miejscu, aby zbyt mocne Słońce nie rozprawiło się z kapustą po swojemu.


Brassica oleracea v.acephala -Kapusta ozdobna-Ornamental Kale   oraz   Limonium - Zatrwian - Lamsoor ( foto ) 
         oraz       Gerbera   ( foto ) 


                                         Podłoże lekko o pH delikatnie zakwaszonym lub neutralne, odchwaszczane. Choroby i szkodniki, podobnie jak u jadalnych odmian. Można profilaktycznie wsadzić do donicy z boku po ząbku czosnku, lub wcisnąć ze dwa ząbki tego warzywa do wody, którą podlejemy ozdobne kapusty (działanie antyseptyczne, a dla nas niewyczuwalny zapach będzie przez kilka tygodni skutecznie odstraszał ślimaki i innych niemiłych gości, chcących się gościć na kapuścianych liściach.   Brassica oleracea v.acephala -Kapusta ozdobna-Ornamental Kale  
oraz Solanum pseudocapsicum  - Psianka koralowa  - Oranjeboompje  ( foto )


Brassica oleracea var. acephala - Kapusta  ozdobna - Ornamental Kale, Sierkool

Brassica oleracea var. acephala - Kapusta  ozdobna - Ornamental Kale, Sierkool
Brassica oleracea - Kapusta ( odmiany ) - Kool ( variëteiten )     ( foto )
Przypisy:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kapusta_warzywna
https://en.wikipedia.org/wiki/Brassica_oleracea
https://en.wiktionary.org/wiki/Brassica_oleracea_var._acephala
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed] 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz