sobota, 29 października 2016

Betula - Brzoza - Berk

                                  Brzoza jest wyjątkowym drzewem. Szlachetna, pełna romantyzmu, skromna i nieśmiała w wielu odsłonach. W porównaniu, na przykład, z silnym, twardym dębem, to betula jest drzewem pełnym elastyczności, miękkim. Delikatne listki lekko poruszają się podczas wiatru na smukłych gałązkach. Jest pionierką, wszędzie tam, gdzie można dokonać podboju, dotąd niezalesionych obszarów.

                                                              Birch.eng
Betula - Brzoza - Berk


                                     Brzoza jest prawdziwą ozdobą o każdej porze roku. Wiosną ozdobne kotki, latem intensywność zielonych fal listków, a jesienią ich jasne, złote, żółte przebarwienia. Zimą wyraźny jasny,  kolor kory również dekoracyjnie zdobi, zwłaszcza na tle innych drzew, na przykład
iglaków. Właśnie, często dla kory brzoza jest nasadzana w grupach, aby dać wyrazisty ,kontrastujący efekt pośród innych drzew.Betula - Brzoza - Berk
                                    Do rodziny tego drzewa należy około 60 gatunków. Niektóre, posiadają niewielkie różnice w kształcie i kolorze liści, a także tylko lekko odmieniony kolor kory. Więc nie jest je tak łatwo odróżnić.
                                    Korzystne warunki dla tego drzewa, to wzrost na terenach podmokłych. Najczęściej jest sadzona jako drzewo pionierskie, stąd dużą ochronę stanowi biała kora, która częściowo odbija promienie słoneczne.  To ochrona przed wysychaniem, jednym z większych zagrożeń dla drzew sadzonych na otwartej przestrzeni. Zewnętrzna warstwa kory stale się odnawia, czasami można zobaczyć bardzo cienkie paseczki, które opadły pod drzewo. I tutaj nie kończy się ich rola, zawierają w sobie wiele substancji odżywczych, które z czasem staną się próchnicą,a z jej korzyści będzie czerpać rodzime drzewo.
Betula - Brzoza - Berk

                                     Pomimo swej smukłości i pozornej delikatności, to bardzo odporne, jedno z odporniejszych gatunków drzew liściastych.
                                     Na dalekiej północy jest gatunek brzozy karłowej. Egzystuje w bardzo niekorzystnych, górzystych terenach, gdzie chłód, większą część roku mróz. Dostosowała się, 'skurczyła' do  niewielkich rozmiarów, przetrwała.
                                    W Ameryce Południowej i w krajach skandynawskich , kora brzozowa jest wykorzystywana do krycia dachowego. To budulec lekki, odporny na wodę, dający doskonałą izolację  i trwały. Lapończycy, od setek lat mają w wielkim poszanowaniu to drzewo. Brzoza daje im nie tylko dachy nad głowami, ale ubrania, narzędzia i przedmioty codziennego użytku (np., płaszcze, torby ).
                                   

                                      


Betula - Brzoza - Berk

                                  Od bardzo dawna również wiadomo o zdrowotnych właściwościach brzozy. Używana jest w ziołolecznictwie, w kosmetologii, a nawet w przemyśle spożywczym ( ksyliton, cukier brzozowy). Sok z brzozy ma działanie przeciwgorączkowe oraz przeciwbólowe. Sprawdza się przede wszystkim jako środek na ból mięśni i stawów. Przyspiesza również gojenie się ran, łagodzi urazy mechaniczne, takie jak otarcia i oparzenia. Doskonale sprawdza się w przypadku bólów reumatycznych czy uszkodzenia nerwu kulszowego. Herbatki brzozowe wspomagają metabolizm i regenerują układ krwionośny, wyciągi z kory brzozowej to naturalny kosmetyk dla pięknych, zdrowych włosów, a gorący napar z liści i kory, to doskonała inhalacja na czas przeziębienia.
Lecznicze brzozowe maści , w naturalny sposób łagodzą ból ,obrzęk, stany zapalne. Gdy chorujemy, a chcemy korzystać z dobrodziejstw brzozy, najpierw skonsultujmy się ze swoim lekarzem. Nie jest wykluczone, że to co dobre dla innych, dla nas może okazać się szkodliwe. Brzoza, przycinanie. Tnąc brzozę należy usunąć wszelkie suche i martwe pędy rośliny. Ale możemy także ciąć żywe przyrosty, by poprawić pokrój., (zdrowe pędy skracamy tylko o 1.3 ich długości).  Luty, początek marca. Cięcie przeprowadzamy w słoneczny, suchy i 'ciepły' dzień, w godzinach południowych, przy temperaturze powyżej 0°C.


Betula - Brzoza - Berk


                                       'Herbatkę' z wiosennych listków brzozy możemy przygotować we własnym domu. Zrywamy je w kwietniu i na przełomie maja. Suszymy, ale nie na słońcu, ponieważ wtedy tracą swoje lecznicze właściwości, ( gdy są na drzewie otulane słońcem, spełniają inną rolę ).  Następnie kilka listków zalewamy niewielką ilością wrzątku,  lekko przestudzamy i gotowe.
                                  Naturalny proces okrężnego łuszczenia się najstarszej warstwy kory (korowiny), znakomicie obrazuje, jak drzewo  potrafi zadbać o swoje potrzeby . Złuszczające się części zapobiegają groźnym pęknięciom, które groziłyby drzewu, które nie posiadało tej wierzchniej obumarłej warstwy. To taki naturalny peeling dla 'drzewnej skóry". Odtąd,  ciemne paski na gładkiej teksturze białej brzozowej kory, nie będą stanowiły dla nas zagadki.

Betula - Brzoza - Berk


Betula - Brzoza - Berk


Betula - Brzoza - BerkBetula - Brzoza - BerkBetula - Brzoza - Berk
Betula - Brzoza - Berk    
  Brzozowy świecznik
   Betula - Brzoza - Berk    
     oraz Phalaenopsis - Falenopsis, ćmówka ( storczykowate ) ( foto )

Betula - Brzoza - Berk    
  Brzozowa ozdoba ogrodowa
Betula - Brzoza - Berk    
  Brzozowy świecznikBetula - Brzoza - Berk    
Betula papyrifera Brzoza papierowa - Papierberk

Betula - Brzoza - Berk    
  Gwizdka z brzozowej kory


Betula - Brzoza - Berk    
Betula papyrifera Brzoza papierowa - Papierberk
Betula - Brzoza - Berk    
Betula papyrifera Brzoza papierowa - Papierberk
Betula - Brzoza - Berk    
Rhododendron indicum var simsi - Różanecznik indyjski, (Azalia indyjska) - Indian azalea ( foto )
Betula - Brzoza - Berk    
(IV)

Betula - Brzoza - Berk    
(IV)


Betula - Brzoza - Berk    
(IV)


Betula - Brzoza - Berk    
(IV)


 
Betula - Brzoza - Berk    
(IV)


 
 
 
 
Przypisy:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Brzoza
https://nl.wikipedia.org/wiki/Berk
https://en.wikipedia.org/wiki/Birch
http://vip-colors.blogspot.nl/2016/11/phalaenopsis-falenopsis-cmowka.html
 Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]