wtorek, 2 sierpnia 2016

Berberis (soorten) - Berberys, kwaśnica (gatunki)


                                         Barberry.eng
Berberis - Berberys, kwaśnica - Berberis.nl
Berberis verruculosa (V)
                                               Rozpocznijmy od tego, że poza swoimi niezaprzeczalnymi walorami dekoracyjnymi, berberys pospolity posiada także właściwości ... spożywcze. On i tylko on - spośród wielu innych gatunków. Co prawda, to smakołyki niekoniecznie dla każdego europejskiego żołądka , ale w innych zakątkach świata korzystają z dóbr tej rośliny w bardzo szerokim zakresie.
Berberis julianae - Berberys Julianny - Zuurbes ( foto )
                                                      
                                        Jest dżem berberysowy, herbaty lecznicze, wysuszone owocki można jeść jak rodzynki, są cukierki berberysowe, nalewki, wywary, galaretki, syrop berberysowy. A na przykład w Iranie jagody berberysu są wykorzystywane do przygotowania sosów.
                                       Gorzkie jagody tej rośliny przez wielu są uznawane, za doskonałe naturalne pobudzenie układu trawiennego do pracy. Ponad to, te maleństwa posiadają moc regenerującą żołądek. Więcej wytworzonych naturalnie kwasów żółciowych, lepiej strawione kawałki jedzenia. A my zdrowsi.  Diabetycy i dietetycy, poszli może nie zawsze w dobrą stronę wykorzystując właściwości tej rośliny ( na jego bazie tworzą środki przeczyszczające i inne suplementy do diet cud ), ale to od nas samych i naszego zdrowego myślenia zależy, czy zdecydujemy się zasmakować berberysu i jeśli tak, to w jakim wydaniu.

                                    Leki homeopatyczne, leki moczopędne - widać tutaj moc działania.
Kwiatuszki drobne, koloru żółtego, lub w hybrydowych miksach odmian mogą być żółto-pomarańczowe. Kwitną od maja do czerwca. Owoce gotowe do zebrania jesienią.
                                      Uprawa. Nasadzanie w miejscach słonecznych lub półcieniu (odmiany o ciemniejszych liściach doskonale poradzą sobie w zacienionych ogrodowych zakątkach) . Gleba bogata w substancje odżywcze, spulchniona. Z dostatecznymi opadami. Latem wskazane dodatkowe podlewanie w upalne dni.


Berberis thunbergii - Berberys Thunberga - Zuurbes ( foto ) 
   
Mamy bezpośredni wpływ, jeśli chcemy kształtować wygląd krzewu. Przycinamy delikatnie po tym jak opadną owoce lub bardzo wczesną wiosną.
Pamiętajmy, że aby korzystać z dóbr berberysu, najpierw zapoznajmy się z informacjami jaka jest wskazana dzienna dawka tej rośliny, czy któreś z naszych chorób nie wykluczają tej możliwości.

 
Berberis vulgaris - Berberys pospolity - Zuurbes
 
 
 
Przypisy:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Berberys
https://nl.wikipedia.org/wiki/Berberis
https://en.wikipedia.org/wiki/Berberis
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz