piątek, 16 grudnia 2022

Thalictrum aquilegiifolium - Rutewka orlikolistna - Akeleiruit

                                                    Rutewka orlikolistna, to eteryczność, lekkość, ogrodowe poruszenie. Biel/róż kwiatostanów, zieleń pierzasto dzielnych liści liści oraz wyrazisty kolor bordowych pędów - połączenie, które doda ogrodowej  przestrzeni naturalnej elegancji. Bylina, 'trzyma się' wytyczonych granic. Korzystnie wygląda, gdy wysiana/posadzona w większej grupie. Ogrody przydomowe, naturalistyczne.

                                                             Siberian columbine meadow-rue.eng

Thalictrum aquilegiifolium - Rutewka orlikolistna - Akeleiruit

Rutewka orlikolistna raz wysiana, to materiał do podziału i pozyskiwania nowych egzemplarzy. Całkiem dobrze rozrasta się przez kłącze, którego podziału możemy dokonać na początku kwietnia, albo we wrześniu. Przy optymalnych warunkach uprawy, w zależności odmiany te wieloletnie rośliny mogą

osiągnąć wysokość/szerokość pomiędzy 0.5, a 1 metra. Ten gatunek rutewki można wykorzystać z innymi bylinami tworząc jednobarwną/wielobarwną kwietną kompozycję. Oczywiście przy założeniu, że wszystkie te rośliny wymagają podobnych uwarunkowań uprawy oraz, że będą miały zapewnioną właściwą przestrzeń do rozwoju. Sprzyjające uwarunkowania i bogate kwitnienie rozpoczyna się już z końcem maja i z pojedynczymi akcentami trwa do końca lipca. Kwiatostany wiechowate, poruszają się przy najmniejszym powiewie wiatru, dla smakowitego pyłku są oblegane przez ogrodowych oblatywaczy. Pojedyncze kwiaty są bardzo drobne, po słonecznym dniu wieczorem wydzielają miły zapach. Gdy nie trzymamy przekwitających kwiatostanów po to, aby zawiązały nasiona (jak wiemy prosta technika rozmnożenia przez podział), wówczas regularnie te już niezdobiące części usuwajmy.

                                            Wyższe odmiany mogą częściowo pokładać się, tak więc warto zastosować bylinowe podpory. Rutewka orlikolistna, na 'największe obroty wejdzie', gdy posadzona w jasnej ekspozycji, gdzie podłoże żyzne przepuszczalne o stałym umiarkowanym stopniu wilgotności. Panuje brak równowagi hydrologicznej, tak więc latem w czasie upałów i w bezśnieżne zimy,  nie obędzie się bez dodatkowych

Thalictrum aquilegiifolium - Rutewka orlikolistna - Akeleiruit

wędrówek z konewką. Zimą, wodę w temperaturze zbliżonej do tej jaka panuje w otoczeniu roślin dostarczamy w bezmroźny dzień w południe; latem rano, albo pod wieczór. Gleby zasobne, próchniczne, przepuszczalne o lekko zakwaszonym odczynie, może być neutralny. Gleby średnio żyzne i słabsze wymagają większych nakładów pracy pod kątem wzbogacania w substancje odżywcze, (kompost, nawozy wieloskładnikowe). W marcu możemy obkopać kilkunastoma dołkami okręgi wokół kęp i wypełnić je mieszanką kompostu i świeżej niewyjałowionej ziemi. Latem, nie zaszkodzi, gdy przy okazji podlewania innych roślin i ta bylina dostanie co nieco z rozcieńczonych z wodą gnojówek (żywokost, pokrzywy, czosnek). Więcej informacji na temat naturalnych nawozów stosowanych do roślin ogrodowych, Przy stosowaniu nawozów kupnych przeznaczonych dla zasilania bylin kwitnących, wiosenna dawka wieloskładnikowego z azotem, późnym latem bez niego, (jesienią rutewka powinna przygotowywać się do nadchodzących zimowych warunków, a nie wytwarzać młode części). Dawkowanie nawozu, częstotliwość dostaw, według informacji na etykiecie.

                                               Bylina ta dobrze zimuje, nie imają się jej choroby grzybowe. Uprawa rutewki orlikolistnej nie powiedzie się w ciemnych ogrodowych kątach, na podłożu zbyt zbitym, czy tym o zbyt niskim/zbyt wysokim poziomie wilgotności.

Thalictrum aquilegiifolium - Rutewka orlikolistna - Akeleiruit
Thalictrum aquilegiifolium - Rutewka orlikolistna - Akeleiruit


Thalictrum delavayi - Rutewka Delavaya - Chinese ruit  ( foto )


Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Thalictrum_aquilegiifolium
https://www.vip-colors.com/2022/04/ogrod-naturalne-metody-nawozenia.html 
https://pl.wikipedia.org/wiki/Rutewka_orlikolistna
https://nl.wikipedia.org/wiki/Akeleiruit

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz