wtorek, 13 grudnia 2022

Macodes sanderiana (storczykowate) - Jewel Orchid

Rodzina: Storczykowate
Podrodzina: Epidendronowe 
Plemię: Cranichideae
Podplemię: Goodyerinae
Rodzaj: Macodes
Gatunek: Macodes sanderiana

                                                    Macodes sanderiana,  razem z  macodes petola, należą do grupy storczykowatych, które zachwycają oryginalną listną szatą. Niektórzy z kolekcjonerów, są tak zachwyceni ubarwieniem blaszek, że przycinają kwiatostany zanim rozkwitną drobne kwiaty, a wszystko to po to, aby zaoszczędzić roślinie energię i substancje odżywcze, które może przeznaczyć na rozwój młodych skrzących się kolorytem listków. Części te są bardziej okazałe niż u gatunku petola

                                                              Macodes sanderiana.eng

Orchidaceae - Storczykowate - Orchideeënfamilie
Macodes sanderiana (storczykowate) - Jewel Orchid

W naturalnym środowisku, to jest w południowo wschodniej części kontynentu azjatyckiego oraz w Gwinei i na Wyspach Salomona, jest to karłowaty, naziemny lub naskalny storczyk o przyrostach dość rzadko wyrastających na pełzającym, ukorzenionym kłączu.Doskonale dostosowuje się tam, gdzie niewielka

ilość substancji odżywczych (szczeliny skalne), ale też bogato obrasta w liście, gdy w najniższych piętrach roślinności lasów deszczowych. Także, w specjalistycznym podłożu przeznaczonym dla storczykowatych, będzie miał odpowiednie uwarunkowania, aby 'oddychać' i  zdrowo się rozwijać. Pojemnik z odpływem dość szeroki, nie musi być wysoki, (kłącze będzie miało miejsce na witalny rozrost).  

                                  Do Europy sprowadził tę roślinę H.F.C. Sander, było to około 150 lat temu. Na jego cześć gatunek 'obdarowano' przydomkiem od jego nazwiska. Na naszej szerokości geograficznej, ze zrozumiałych powodów, orchidea ta jest prowadzona jako domowy doniczkowiec. W ostatnim roku, dzięki botanicznym hybrydowym odsłonom, podbija na większą skalę serca miłośniczek i miłośników pięknych roślin. Liście mają kształt epileptyczny, a ich szczytowe części są zakrzywione ku dołowi i wklęsłe, gdy pozostałe wypukłe. Największą atrakcyjność storczykowi zapewniają zewnętrzne strony blaszek. Są charakterystycznie żyłowane, najbardziej widoczne pierwotne: żyła środkowa, cztery boczne; następnie żyły drobniejsze wtórne, które tworzą gęsty układ w poprzek. W zależności od natężenia dziennego światła, blaszki będą bardziej purpurowe z wyraźniejszym żyłowaniem (jasna ekspozycja), bądź ciemnooliwkowe z nie tak oczywistym wzorem. Także ekspozycja, gdzie przefiltrowane światło dzienne.

Macodes sanderiana (storczykowate) - Jewel Orchid

Witalnie rozwijający się egzemplarz, to zwarty bogaty pokrój liści oraz sezonowe kwitnienie, które przy uprawie 'domowej' może mieć miejsce o każdej porze roku i trwać, jak na storczykowatego przystało, kilka tygodni. W szczytowej części bordowego pędu kwiatostan, tworzą go niewielkie kwiatuszki koloru brudnej bieli z jasną warżką. Kwiatostan usuwamy przycinając nisko, gdy kwiaty przekwitną/gdy nie zdążą rozkwitnąć.

Roślina ta źle zareaguje na przelanie/przesuszenie, na zbyt zbite i jałowe podłoże oraz (jak już wiemy), na zbyt ograniczoną/za bardzo intensywną ilość dziennego światła. Storczyk ten nie powinien być narażany na przeciągi  i ryzykowne dla jego witalności wahania temperatur. Uwaga, nie należy go trzymać również w pomieszczeniu, gdzie jest słaba cyrkulacja powietrza. Warto mieć te wskazówki od samego początku pielęgnacji na uwadze, to zaoszczędzi nam i orchidei niemiłych niespodzianek. Tolerowane spadki temperatury do 16°C, górna granica, to może być nawet powyżej 30°C, po prostu ważne, aby latem nie narażać storczyka na poparzenia słoneczne i częściej ustawiać go w 'poidełku'. Do zdrowego, prawidłowego rozwoju rośliny, niezbędne są dostawy wody i duża wilgotność powietrza w otoczeniu. W czasie upałów, czy zimą, gdy w pomieszczeniu są włączone grzejniki, ustawienie w pobliżu doniczki wypełnionych wodą zwilżaczy, wpłynie korzystnie nie tylko na pokrój macodes sanderiana, ale i na nasze lepsze samopoczucie. 

  'Poidełko', storczykowaty w kąpieli.
    Phalaenopsis - Falenopsis, ćmówka ( foto )

Uprawiane rośliny, w szerokich pojemnikach, które są umieszczone w dekoracyjnej osłonce, powinny mieć utrzymywane umiarkowanie wilgotne przepuszczalne podłoże. Większość storczyków, a w tej grupie i on, dobrze 'robią swoje', gdy nie są zalewane od góry, a ustawiane na określony czas w misce z wodą. Woda w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu rośliny,  powinna być odstała, albo właśnie  przegotowana ostudzona. W okresie jesień/zima/przedwiośnie wystarczy co tygodniowe 'poidełko', latem będą potrzebne dwie 'kąpiele'. Lekka doniczka, czas na wodę. Kąpiel 15 do 25 minut, po czym nadwyżka wody powinna spłynąć. (Przykładowe 'poidełko' na ostatnim ze zdjęć). Ta roślina daje z siebie 100% przez cały rok, także po zakończeniu kwitnienia i przycięciu pędów nisko przy liściach, w temacie podlewania niczego nie zmieniamy. Za to zaprzestajemy nawożenia na około miesiąc. Po czym lokujemy doniczkowca w świeżym niewyjałowionym 'odpowiednim' podłożu, gdzie dość szeroka doniczka i zaczynamy dostarczać nawóz przeznaczony dla storczykowatych (częstotliwość, ilość - według wskazówek na etykiecie). Granulat będzie wolniej uwalniał swe właściwości niż 'zasilacze' w płynie, co w przypadku tego storczykowatego ozdobnego przede wszystkim z liści, sprawdzi się najlepiej. Przy przesadzaniu dobry czas na podział i pozyskanie młodzików.                                      

Przez cały rok usuwamy liście, które poszarzały (zestarzały się). Gdy części te będą brązowieć, albo żółknąć - znaczy roślina przelana/przesuszona; wówczas również je usuwamy i przeprowadzamy kontrolę w jakiej formie jest bryła korzeniowa. Orchidaceae - Storczykowate (gatunki) - Orchideeënfamilie (soorten)  ( foto )

 


Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Macodes_sanderiana
https://pl.wikipedia.org/wiki/Litofit
https://pl.wikipedia.org/wiki/Storczykowate
https://nl.wikipedia.org/wiki/Orchidee%C3%ABnfamilie
https://www.vip-colors.com/2016/11/phalaenopsis-falenopsis-cmowka.html
https://www.vip-colors.com/2022/11/macodes-petola-storczykowate-jewel.html 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz