wtorek, 15 listopada 2022

Macodes petola (storczykowate) - Jewel Orchid

Rodzina: Orchidaceae
Plemię: Cranichideae
Podplemię: Goodyerinae
Gatunek: Macodes petola

                                         Macodes petola,  należy do rodziny storczykowatych. W przeciwieństwie do wielu gatunków z tej grupy, ten jest doceniany przede wszystkim za całoroczną wyjątkowo atrakcyjną listną szatę. Powierzchnia blaszek jest ciemna, aksamitnie zielona z głównymi nerwami wyglądającymi jak cienkie srebrne lub złote nitki. Witalnie rozwijający się egzemplarz, to zwarty bogaty pokrój liści oraz sezonowe kwitnienie, które przy uprawie 'domowej' może mieć miejsce o każdej porze roku i trwać,

                                                                    Macodes petola.eng

Orchidaceae - Storczykowate - Orchideeënfamilie
Macodes petola (storczykowate) - Jewel Orchid
'Emerald'

jak na storczykowatego przystało, kilka tygodni. W szczytowej części pędu kwiatostan, tworzą go niewielkie kwiatuszki koloru czerwonobrązowego z białą warżką. Maleństwa, które rozmiarem przypominają te,

jakie posiada inna orchidea - ludisia discolor. Macodes petola swoje dzikie siedliska ma na wyspach Archipelagu Malajskiego, gdzie rośnie na omszałych skałach i w lasach. Wszędzie tam, gdzie panuje wysoka wilgotność powietrza oraz dociera przefiltrowane światło dzienne. Jest to karłowaty, naziemny lub naskalny storczyk o przyrostach dość rzadko wyrastających na pełzającym, ukorzenionym kłączu. Także, w specjalistycznym podłożu przeznaczonym dla storczykowatych, będzie miał odpowiednie uwarunkowania, aby 'oddychać' i  zdrowo się rozwijać. Na naszej szerokości geograficznej, ze zrozumiałych powodów, orchidea ta jest prowadzona jako domowy doniczkowiec.  

                                                 Roślina ta źle zareaguje na przelanie/przesuszenie, na zbyt zbite i jałowe podłoże oraz  na zbyt ograniczoną/za bardzo intensywną ilość dziennego światła. Storczyk ten nie powinien być narażany na przeciągi  i ryzykowne dla jego witalności wahania temperatur. Uwaga, nie należy go trzymać również w pomieszczeniu, gdzie jest słaba cyrkulacja powietrza. Warto mieć te wskazówki od samego początku pielęgnacji na uwadze, to zaoszczędzi nam i orchidei niemiłych niespodzianek. Optymalna ekspozycja w tak zwanym 'jasnym cieniu'. Tolerowane spadki temperatury do 16°C, górna granica, to może być nawet powyżej 30°C, po prostu ważne, aby latem nie narażać storczyka na poparzenia słoneczne i częściej ustawiać go w 'poidełku'.

Macodes petola (storczykowate) - Jewel Orchid
'Emerald'

Do zdrowego, prawidłowego rozwoju rośliny, niezbędne są dostawy wody i duża wilgotność powietrza w otoczeniu. W czasie upałów, czy zimą, gdy w pomieszczeniu są włączone grzejniki, ustawienie w pobliżu doniczki wypełnionych wodą zwilżaczy, wpłynie korzystnie nie tylko na pokrój macodes petola, ale i na nasze lepsze samopoczucie.

Uprawiane rośliny, w szerokich pojemnikach, które są umieszczone w dekoracyjnej osłonce, powinny mieć utrzymywane umiarkowanie wilgotne przepuszczalne podłoże. Większość storczyków, a w tej grupie i on, dobrze 'robią swoje', gdy nie są zalewane od góry, a ustawiane na określony czas w misce z wodą. Woda w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu rośliny,  powinna być odstała, albo właśnie  przegotowana ostudzona. W okresie jesień/zima/przedwiośnie wystarczy co tygodniowe 'poidełko', latem będą potrzebne dwie 'kąpiele'. Lekka doniczka, czas na wodę. (Przykładowe 'poidełko' na ostatnim ze zdjęć). Ta roślina daje z siebie 100% przez cały rok, także po zakończeniu kwitnienia i przycięciu pędów nisko przy liściach, w temacie podlewania niczego nie zmieniamy. Za to zaprzestajemy nawożenia na około miesiąc. Po czym lokujemy doniczkowca w świeżym niewyjałowionym 'odpowiednim' podłożu, gdzie dość szeroka doniczka i zaczynamy dostarczać nawóz przeznaczony dla storczykowatych (częstotliwość, ilość - według wskazówek na etykiecie). Granulat będzie wolniej uwalniał swe właściwości niż 'zasilacze' w płynie, co w przypadku tego storczykowatego ozdobnego przede wszystkim z liści, sprawdzi się najlepiej. Przy przesadzaniu dobry czas na podział i pozyskanie młodzików.

                                       Przez cały rok usuwamy liście, które poszarzały (zestarzały się). Gdy części te będą brązowieć, albo żółknąć - znaczy roślina przelana/przesuszona; wówczas niezbędna kontrola w jakiej formie jest bryła korzeniowa. 

Macodes petola (storczykowate) - Jewel Orchid
'Emerald'

 


 

Macodes petola (storczykowate) - Jewel Orchid
'Emerald'


 


  'Poidełko', storczykowaty w kąpieli.
    Phalaenopsis - Falenopsis, ćmówka ( foto )

 

 

Orchidaceae - Storczykowate (gatunki) - Orchideeënfamilie (soorten)  ( foto )Przypisy:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Storczykowate
https://nl.wikipedia.org/wiki/Orchidee%C3%ABnfamilie
https://en.wikipedia.org/wiki/Macodes_petola
https://www.vip-colors.com/2017/03/ludisia-discolor-haemaria-discolo.html
http://www.orchidarium.pl/AdoZ/html/Macodes%20petola.htm
https://www.vip-colors.com/2016/11/phalaenopsis-falenopsis-cmowka.html 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz