piątek, 11 listopada 2022

Salvia involucrata - (Szałwia różanolistna) - Salie (soort)

                                                 Salvia involucrata, (szałwia różanolistna), to przykład z rodzaju szałwia, który najobfitsze kwitnienie ma jesienią. Początek różowej burzy kwiatostanów na początku września, ostatnie z nich rozkwitają przed pierwszymi listopadowymi przymrozkami. Tak więc gatunek, który wypełni kolorytem zieloną ogrodową przestrzeń, gdy większość innych już w szarościach 

                                                                            Roseleaf sage.eng

Salvia involucrata - (Szałwia różanolistna) - Salie (soort)
'Bethellii'
(X)

gotowa na nadejście trudnych zimowych uwarunkowań. U gatunku, kwiatostany różowe, u odmian mogą być niebieskawe, albo fioletowe ('Hadspen'). Głębi kolorytu w kierunku pudrowego, albo ciemnego różu doda pH podłoża. Im bardziej zasadowe, tym jaśniejsze ozdoby. Są one szczytowymi częściami

lekko przewieszających się pędów. Listne blaszki owalnie lancetowate, zielone. Liście są sezonowe, po zgrabieniu nadają się do kompostownika. Kwiaty, liście, pędy - każda z tych części przy dotknięciu, potarciu pozostawia na dłoniach specyficzną szałwiową woń. To charakterystyczny balsamiczny, lekko kamforowy zapach. Według moich obserwacji, komarzyce za nim nie przepadają, także użyteczne działanie, gdy egzemplarze posadzone blisko wejścia, albo przy ogrodowym stoliku. 

                                  Pokrój byliny zwarty, wysokość/szerokość 1.4 do 1.6 metra. Także nadaje się do większych i dużych ogrodów przydomowych, naturalistycznych oraz do kompleksów zieleni miejskiej. Może być posadzona jako soliter, w kilka sztuk jako nieformalny żywopłot, świetnie także odnajdzie się w połączeniu z innymi roślinami wieloletnimi, takimi o podobnych potrzebach w temacie uprawy. Aby każda rozwijała się witalnie, powinna mieć do tego zapewnioną odpowiednią przestrzeń.  Można również uprawiać ten gatunek szałwii w pojemniku. Donica o odpowiedniej głębokości, aby nie wyrastała bryła korzeniowa oraz niezbędny drożny odpływ, który 'zda egzamin', gdy będą nadwyżki deszczówki. Donica z materiału, który ochroni roślinę w czasie zimowych uwarunkowań. W listopadzie warto ustawić ją na cegłach. Nie będzie ciągnęło zimno od cementu, woda będzie miała swobodne ujście.

Salvia involucrata - (Szałwia różanolistna) - Salie (soort)
'Bethellii'
(X)

                          W pierwszej dekadzie listopada, choć kwitną jeszcze pojedyncze kwiatostany, warto (szałwię różanolistną) przyciąć. Wszystkie pędy skracamy o 1/3 długości. Zabieg ten pozwoli zaoszczędzić substancje odżywcze, które pozwolą jej zdrowo przezimować i wejść na większe obroty z początkiem wiosny. W tym czasie także zbieramy starą ściółkę, całość wygrabiamy, a dolne części podsypujemy mieszanką ziemi i kompostu, (kopczyk około 10 centymetrowy). Pod koniec marca rozsuwamy tę ochronną kołderkę, kładziemy nową ściółkę. Dzięki niej latem zmniejszy się  wyparowywanie wody, no i odpada nam odchwaszczanie. Na przełomie marca i kwietnia ponownie skracamy pędy o 1/3 ich długości, usuwamy te zniszczone, przesuszone, przemarznięte, (połączenie cięcia sanitarnego z pielęgnacyjnym). 

Lokowanie sadzonek zakupionych, bądź pozyskanych z podziału, najlepiej wiosną , ale można też we wrześniu. Rośliny posadzone w kwietniu mają więcej czasu, niż te uziemione jesienią, aby ugruntować swoją pozycje przed nadejściem wymagających zimowych uwarunkowań. Egzemplarze (szałwii różanolistnej) możemy pozyskać z wiosennego wysiewu nasion, lub z podziału (kwiecień, lub październik). W zależności od tego, jaka docelowa wysokość odmian, młodziki sadźmy w odległościach  od 0.2 do 0.5 metra od siebie. Czy to nasadzenie jednogatunkowe, czy w połączeniu z innymi roślinami wieloletnimi, każda powinna mieć zapewnioną przestrzeń do witalnego rozwoju i 'nie trafić' na takie, które ją zagłuszą.

Ekspozycja lekko zacieniona, wystawa południowa i ciemne ogrodowe kąty odpadają. Najlepsza miejscówka, przy drzewach liściastych, jesienią opadną liście i szałwia będzie doświetlona,

Salvia involucrata - (Szałwia różanolistna) - Salie (soort)
'Bethellii'
(X)

natomiast latem właściwie osłonięta.Stały umiarkowany poziom wilgotności drożnego podłoża. Roślinom tym również sprzyja wyższa wilgotność powietrza, także jeśli w pobliżu jakiś zbiornik wodny, przełoży się to na ich dłuższe i obfitsze kwitnienie. Panuje brak równowagi hydrologicznej w glebie, dlatego latem w czasie upałów i w bezśnieżne zimy, nie obędzie się bez dodatkowych wędrówek z konewką. Zimą, wodę w temperaturze zbliżonej do tej jaka panuje w otoczeniu roślin dostarczamy w bezmroźny dzień w południe; latem rano, albo pod wieczór.

Podłoże przepuszczalne, kluczem w uprawie jest słowo DRENAŻ. Brak zastającej wody, brak przemarznięć brył korzeniowych późną jesienią i zimą. Gleby uboższe w substancje odżywcze, 'dokarmiamy'. Korzystajmy z nawozów wieloskładnikowych przeznaczonych dla bylin, (dawkowanie, częstotliwość dostaw - według wskazówek na etykiecie). Jeśli prowadzimy ekologiczną zieloną przestrzeń, wtedy warto wykorzystać którąś z naturalnych metod nawożenia. Kompostem, rozcieńczonymi z wodą gnojówkami (żywokost, czosnek, pokrzywy), zasilamy do końca września.  

                                                Naturalne siedliska (szałwii różanolistnej) znajdują się w południowo wschodniej części Meksyku. Ze względu na swój atrakcyjny pokrój, tolerancję do wysokich i niskich temperatur, bylina ta jest chętnie zapraszana do przydomowych ogrodów i przestrzeni miejskich na wielu kontynentach.

Salvia involucrata - (Szałwia różanolistna) - Salie (soort)
'Bethellii'
(X)
Salvia involucrata - (Szałwia różanolistna) - Salie (soort)
'Bethellii'
(X)


Salvia - Szałwia (gatunki) - Salie (soorten)  ( foto )

 

Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Salvia_involucrata
https://www.vip-colors.com/2022/04/ogrod-naturalne-metody-nawozenia.html  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz