Jaśmin nagokwiatowy, nazywany również jaśminem zimowym, która kwietnie 'zamyka i otwiera rok'. Gdy od listopada do marca w ogrodach przydomowych niewiele roślin kwitnących, on jest wówczas na najwyższych obrotach. W zależności od warunków (atmosferycznych, uprawy),
Jasminum nudiflorum - Jaśmin nagokwiatowy - Winterjasmijn |
może utrzymywać słoneczną formę kilkanaście tygodni, albo zakwitnąć dopiero w styczniu. Jeśli egzemplarze są młode, to też trudno spodziewać się po nich, że będą długo i obficie kwitły, ale warto dać im czas. Gdy zdrowo się ukorzenią i krzew zacznie inwestować substancje odżywcze w młode pędy
i kwietne pączki, wówczas widocznie zauważalne będzie jego tempo wzrostu i z sezonu na sezon, coraz większa ilość kwiatów. Kwitnienie na zeszłorocznych pędach. Pojedynczy kwiat,sześciokrotny żółty, u odmian może być w kolorze białym, albo dwubarwny (pąk czerwony, w czasie rozkwitu płatki żółte z mozaikami czerwonego). W szczytowej fazie rozkwitu, ozdoby pojawiają się na nagich pędach w kątach liści; delikatnie przyjemnie pachną. Z czasem, pod koniec zimy zaczyna rozwijać się listna szata. Liście, ciemnozielone połyskujące; sezonowe, opadają przed nadejściem zimy.Krzew ozdobny o szeroko rozłożystym pokroju, o długich, wiotkich pędach. W naszych uwarunkowaniach, w zależności od odmiany, roślina może osiągnąć do 1.5 - 3.5 metra wysokości przy 2 do 4 szerokości. Pędy częściowo można ujarzmić, podwiązując je do altany, drabinki, pergoli. Nie mamy do czynienia z 'typowym' pnączem, więc zaakceptujmy krzewiastą, nieco chaotyczną naturę tej rośliny. Sztuczką, którą można zastosować u młodych krzewów w pierwszych dwóch trzech sezonach, co pozwoli stworzyć bardziej zwarty pokrój, jest każdej wiosny skracanie ich pędów o 1/3 długości, (po zakończeniu kwitnienia).
Jaśmin zimowy, posiada także limity jeśli o 'funkcjonowanie' w niesprzyjających pogodowych uwarunkowaniach. Powyżej -20°C, może przemarzać. Dlatego, jeśli chcemy w swojej ogrodowej przestrzeni witalnie rozwijający się krzew, który zimą zakwitnie, przed jego sadzeniem dokładnie przemyślmy miejscówkę i dołóżmy starań, aby podłoże było tym optymalnym. Sadzonka wypadnie, gdy będzie posadzona w zbyt zbitym, albo w zbyt suchym/mokrym podłożu. DRENAŻ, słowo klucz w sukcesie uprawy tego pięknego krzewu. Miejscówka osłonięta od mroźnych wiatrów, jasna (jednak 'nie; dla wystawy południowej). Jaśmin nagokwiatowy , powinien być sadzony w miejscu, gdzie latem jest rozproszone światło dzienne. Najlepiej w pobliżu drzew liściastych; te co sezon tracą liście - więc dostęp do światła dziennego późną jesienią i przez zimę, nie będzie ograniczany. Zaś latem, jaśmin będzie 'łapał' promyki spod wyższych roślin, które będą stanowiły dla niego parasol ochronny.
Podłoże przepuszczalne, próchniczne o pH lekko kwaśnym do neutralnego. Młodziki przez pierwsze dwa sezony przed nadejściem trudnych zimowych warunków podsypujemy dodatkowym kopczykiem ziemi, (który wiosną nietrudno jest rozsunąć). Zalecane ściółkowanie; ściółka spowolni wyparowywanie wody, odpada nam odchwaszczanie i starsze egzemplarze także zimą mają kołderkę.
Docelowo krzewy te mają konkretne 'gabaryty', więc bardzo istotne jest, aby przy sadzeniu dobrze je 'uziemić'. W dołek wsypujemy mieszankę kompostu z ziemią, a bryłę lokujemy tak, aby była 8 do 10 centymetrów poniżej powierzchni ziemi. Bez krzywdy dla rośliny dociskamy i podlewamy 'młodzika'.
Jasminum nudiflorum - Jaśmin nagokwiatowy - Winterjasmijn |
Sadzenie
kwiecień maj, albo wrzesień. Wskazania nasadzeń pojedynczych (soliter),
z uwzględnieniem docelowych rozmiarów (odpowiednia powierzchnia,
odpowiednia odległość od płotu, muru), wówczas roślina widowiskowo się
zaprezentuje i z kwitnącej i z listnej szaty. Jaśmin nagokwiatowy, najlepiej rozmnażać od połowy maja do końca czerwca. Młode egzemplarze pozyskuje się z sadzonek zielnych lub zdrewniałych o długości 12 - 15 centymetrów. Te pierwsze, warto potraktować preparatem przyspieszającym ukorzenianie.
Dla zdrowia i obfitego kwitnienia, podłoże zasobne. Należy nawozić, nie tylko gleby słabsze. W czerwcu i wczesną jesienią nawóz wieloskładnikowy przeznaczony dla krzewów kwitnących, (dozowanie według informacji na
etykiecie). Jako 'dokarmiacze', nadadzą się także rozcieńczone z
wodą gnojówki (z żywokostu, z pokrzyw, z czosnku), albo można obkopać
krzew kilkoma, kilkunastoma niezbyt głębokimi dołkami, a następnie
wypełnić je kompostem ze świeżą niewyjałowioną ziemią. Pędy przesuszone, przemarznięte, zniszczone - regularnie usuwamy. Późną jesienią zgrabiamy liście, (nadają się do kompostownika).
'Kwiat, który wita wiosnę' - Yingchun, lubi stały średni stopień wilgotności podłoża. Przy panującym braku
równowagi hydrologicznej, latem i przy bezśnieżnych zimach, nie obejdzie
się bez spacerów z konewką. Latem
podlewamy rano, albo pod wieczór, gdy słońce już 'nie daje popalić',
zaś zimą w bezmroźny dzień w godzinach południowych. Woda zawsze powinna
posiadać temperaturę zbliżoną do tej, jaka panuje w otoczeniu roślin.
Jasminum nudiflorum - Jaśmin nagokwiatowy - Winterjasmijn |
Jasminum nudiflorum - Jaśmin nagokwiatowy - Winterjasmijn |
Jasminum nudiflorum - Jaśmin nagokwiatowy - Winterjasmijn |
Jasminum nudiflorum - Jaśmin nagokwiatowy - Winterjasmijn |
Jasminum nudiflorum - Jaśmin nagokwiatowy - Winterjasmijn |
Jasminum nudiflorum - Jaśmin nagokwiatowy - Winterjasmijn |
Jasminum nudiflorum - Jaśmin nagokwiatowy - Winterjasmijn |
Jasminum nudiflorum - Jaśmin nagokwiatowy - Winterjasmijn |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz