wtorek, 20 kwietnia 2021

Syngonanthus chrysanthus

                                       Syngonanthus chrysanthus, 'doniczkowiec', który doda wartości zdobniczej nie tylko pomieszczeniom urządząnym w minimalistycznym stylu. Na macierzystych terenach, m.in. w Brazylii, rośnie w dolnych piętrach roślinności, przy terenach charakteryzujących się wysokim stopniem wilgotności

                                                                  Syngonanthus chrysanthus.eng

Syngonanthus chrysanthus
 'Mikado'

 podłoża (bagna, leśny staw). W otoczeniu  panuje wysoka wilgotność powietrza, rozproszone światło dzienne (jest jasno i ciepło), temperatura nie spada poniżej 14°C. 'Mikado', jest odmianą gatunku, to ją najczęściej możemy spotkać w sprzedaży. Nazwa ma związek z popularną grą, (rodzime bierki), ponieważ jasnozielone łodygi z topem kwietnymi 'guziczkami', mogą kojarzyć się z bierkami. Podstawę, ponad którą

królują pędy, stanowi wiecznie zielona rozeta, którą tworzą równowąskie listki ('trawiaste'). Gdy zbyt niski stopień wilgotności w otoczeniu, końcówki listków zasychają i zaczynają brązowieć - jak widać na załączonych zdjęciach. Należy te części odciąć i zacząć prowadzić właściwą pielęgnację. W czasie suszy, czy zimą, przy działających grzejnikach, warto w pobliżu rośliny ustawić zwilżacze wypełnione wodą, wykorzystajmy też opcję z kamykami' (na podstawku kamienie zanurzone w wodzie, a na nich postawiona doniczka).  Jeśli zraszanie, to gdzie rozpylacz o bardzo drobnych oczkach, (mgiełka, a nie krople). Zraszamy z rana, albo pod wieczór, ponieważ w naturalnych warunkach, o tych porach, na liściach osiada rosa. Nigdy nie wlewajmy wody do serca rozety/ rozetek. W donicy z odpływem,  mieszanka grubo włóknista (optymalnie), albo przepuszczalna mieszanka perlitu, humusu  i ziemi.

Syngonanthus chrysanthus
 'Mikado'

Podłoże powinno być stale wilgotne, jednakże nie wolno dopuścić do nadmiaru wody. Czyli, sucha wierzchnia warstwa i dostawa wody, której nie zostawiamy w osłonce, czy na podstawku (nadmiar zlewamy, chyba że są 'bezpieczniki' kamienie). Można przesuszyć ziemię 4-6 dni, aby dotlenić korzenie i dopiero wówczas umiarkowanie podlać roślinę. Syngonanthus chrysanthus, powinien być przesadzany co najmniej raz na dwa lata. W temacie zasilania, wskazane, aby 'Mikado' miał chwilę na spoczynek. Tak więc 10 miesięcy nawóz wieloskładnikowy przeznaczony dla roślin pokojowych, według wskazówek na etykiecie. Kolejne dwa miesiące bez 'dokarmiacza', przesadzenie do świeżej niewyjałowionej mieszanki i powrót do nawożenia. 

                                                 Nie ma konkretnych wytycznych, kiedy w ciągu roku  roślina zakwitnie, (przy pokojowej uprawie). W czasie kwitnienia, egzemplarz osiąga wysokość pomiędzy 25, a 35 centymetrów.  Kwiaty kwitną w kolorze kremowo-złotym i są bezzapachowe, ale za to nadają roślinie szyku i elegancji. Utrzymują się ponad dwa miesiące; po tym czasie należy nisko przyciąć pędy z 'suszkami'.


Syngonanthus chrysanthus
 'Mikado'Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]

https://en.wikipedia.org/wiki/Syngonanthus_chrysanthus

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz