środa, 6 stycznia 2021

Zygopetalum mackayi, Z. maculatum (storczykowate)

Rodzina: Storczykowate
Podrodzina: Epidendronowe
Rodzaj: Zygopetalum
Gatunek: Zygopetalum mackayi, Z. maculatum

                                                                   Zygopetalum mackayi,  zygopetalum maculatu,  pod tymi nazwami skrywa się piękny storczykowaty, który w czasie kwitnienia obficie i długo zachwyca swoimi kolorowymi ozdobami. Lada tydzień rozpocznie się ten fantastyczny spektakl, u wielu egzemplarzy kwitnienie ma miejsce na początku zimy; są również takie,

                                                                   Zygopetalum maculatum.eng

Zygopetalum mackayi, Z. maculatum (storczykowate)
Zdjęcie wykonała i udostępniła do publikacji pani Krystyna

które zaczną ukazywać swe kwietne walory dopiero z początkiem wiosny. W tym temacie, wiele zależy od warunków uprawy. Liście, podłużne, rosnące ku górze,tworzące dość zwarty pokrój. W naturalnych warunkach, na kontynencie Ameryki Południowej (m.in. wilgotnych lasach równikowych w Brazylii), jest rośliną naziemną. To znaczy, w przeciwieństwie do wielu

storczykowatych epifitów, tego korzenie wyrastające nad powierzchnię ziemi. Pseudo bulwy mają 5 do 8 centymetrów wysokości i 3 do 5 centymetrów średnicy. Jasnozielone i gładkie, gdy są młode, w miarę starzenia stają się żółtozielone i bardzo pomarszczone z długimi bruzdami. Roślina substancje odżywcze czerpie z podłoża, lubi w swoim otoczeniu temperatury powyżej 16°C, średni stopień wilgotności gleby i wysoki poziom wilgotności powietrza.

                                               Wieloletni egzemplarz tego gatunku zygopetalum, może osiągnąć wysokość pomiędzy 35, a 60 centymetrów, pęd z kwiatostanem może osiągnąć do 1 metra wysokości (1) Jest to więc dość widoczna żywa ozdoba, która odpowiednio wyeksponowana przystroi nasze otoczenie w domu, a w sezonie na letnisku (taras, balkon, zakątek ogrodowy, podwórze - wszędzie tam, gdzie przefiltrowane światło dzienne i ochrona przed silnymi wiatrami i zacinającym deszczem. 

Zygopetalum mackayi, Z. maculatum (storczykowate)
Zdjęcie wykonała i udostępniła do publikacji pani Krystyna

Żółty odcień liści wskazuje na zbyt silne oświetlenie, podczas gdy miękkie, słabe i ciemnozielone liście wskazują na niedostateczną ilość światła.

Przy optymalnych warunkach, na jednym pędzie może rozkwitnąć od 5 nawet do 10 kwiatów. Czas kwitnienia zbliżony, więc gdy jeden posiada około 8 centymetrów szerokości, gdy ich grupa - efekt jest spektakularny. Regularne usuwanie przekwitających ozdób, wydłuży czas kwitnienia. 'Woskowe' kwiaty są trwałe i bardzo pachnące. Zewnętrzne i wewnętrzne płatki okwiatu często zakrzywiają się do środka, lecz na wierzchołkach zazwyczaj skręcają się na zewnątrz. Są one żółtozielone z dużymi nieregularnymi plamami barwy czerwonobrązowej lub bordowej. Duża, płaska warżka jest biała z nerwami w kolorze ciemnoczerwonym do prawie niebieskiego.

                                                 W okresie aktywnego wzrostu podłoże uprawianych roślin powinno być stale wilgotne, lecz jesienią podlewanie powinno być stopniowo zmniejszane. Rośliny te nie powinny jednak nigdy być zasuszane. W swoim naturalnym otoczeniu, to roślina wytrzymała i zahartowana. Okresy bez deszczu są czasem spoczynku, więc nie potrzebuje aż tak wiele wody i substancji odżywczych , jak w momencie wegetacji. To co niezbędne, nocą i o porankach  skrapla na swoich liściach, które tę energię życia dostarczają do pseudo bulw, które są 'mózgiem rośliny'. Jeśli zaprosimy

Zygopetalum mackayi, Z. maculatum (storczykowate)
Zdjęcie wykonała i udostępniła do publikacji pani Krystyna

ten kwiat w swoje domowe zacisze, do zdrowego wzrostu i pięknego pokroju, kwitnienia - zapewnijmy mu odpowiednie warunki. Optymalna temperatura w pomieszczeniu w czasie dnia to 18 do 23˚C, natomiast nocą, jeśli są spadki, to 14 do 17˚C (istotne, aby w krótkim okresie nie było zbyt dużej różnicy temperatury).  Sadźmy i przesadzajmy do specjalnej ziemi dla storczyków, (można co dwa sezony). Przy przesadzaniu usuwamy stare pseudo bulwy. Rozpoznamy je w prosty sposób po tym, że nie zawiązały ani jednego liścia. Robimy to bardzo delikatnie, aby nie uszkodzić rośliny) . Dbajmy o odpowiednią wilgotność i nawożenie w okresie wegetacyjnym ( również nawozy organiczne dla storczyków). W czasie spoczynku oszczędnie podlewajmy, nie dopuśćmy do przelania, ani do zasuszenia bryły korzeniowej. Miejsce ustawienia powinno być słoneczne bądź w delikatnym pół cieniu. Ważne, aby promienie słoneczne w szczytowych godzinach swojego natężenia nie paliły liści i kwiatów. 

                                       Piękno i elegancja zygopelatum mackayj sprawiają, że znajduje się na listach wielu 'Kwietnych chciejstw'. Jeśli od początku zastosujemy się do podstawowych zasad pielęgnacji, na pewno rok w rok roślina będzie cieszyła nasze oczy bogatym kwitnieniem.

Zygopetalum mackayi, Z. maculatum (storczykowate)
Zdjęcie wykonała i udostępniła do publikacji pani Krystyna
Zygopetalum mackayi, Z. maculatum (storczykowate)
Zdjęcie wykonała i udostępniła do publikacji pani Krystyna


 

Orchidaceae - Storczykowate (gatunki) - Orchideeënfamilie ( soorten)  ( foto )
Przypisy:

Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]

https://en.wikipedia.org/wiki/Zygopetalum_maculatum

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zygopetalum

https://nl.wikipedia.org/wiki/Zygopetalum

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz