czwartek, 27 sierpnia 2020

Cardamine hirsuta - Rzeżucha włochata, rz. czteropręcikowa - Kleine veldkers

                                  Nasiona z letniego samo wysiewu u rzeżuchy włochatej, zwykle kiełkują pod koniec roku późną jesienią, a następnie tworzą małą rozetę, która zimuje. Liście, które ją tworzą, są w kolorze głębokiej zieleni, pierzastodzielne, z największym listkiem szczytowym. Pod koniec zimy wyłania się kilka pędów, które kończą się wiązką kwiatów.
W czasie przedwiośnia, wiosną i latem, nietrudno je dostrzec na tle liści.

                                                          Hairy bittercress.eng
Cardamine hirsuta - Rzeżucha włochata - Kleine veldkers

Wysokość rzeżuchy czteropręcikowej może wynosić od 7 do 25 centymetrów.  Kwiatuszki, choć niewielkie, niepozorne, są  jasne i nierozchylone. Działki kielicha wąskie i eliptyczne, zielone, niekiedy fioletowo nabiegłe. Płatki korony białe, wąskie, klinowato zakończone. Ponieważ roślina
kwitnie tak wcześnie i wysiewa nasiona, w ciągu sezony często pojawiają się nowe pokolenia, ale ich rozmiary są dość skąpe.
                                       W stanie dzikim, ten pionierski gatunek można spotkać  na bagnach, w lesie, na wrzosowiskach, na glebach ruderalnych, na przydrożach. Urocze maleństwa można zaprosić do ogrodu leśnego, czy kilka roślin posadzić przy linii brzegowej naturalnego zbiornika. 
                                      W temacie potrzeb życiowych, roślina nie jest szczególnie wymagająca. Lubi 'miejscówki', gdzie nie musi konkurować z większymi, mającymi apetyt na  dużo substancji pokarmowych. Gdy nie jest oczekiwaną rośliną, regularnie ją usuwajmy, dość szybko zacznie się wysiewać w najmniej spodziewanych zakątkach ogrodu. Usuwamy z całą bryły korzeniową.


Cardamine hirsuta - Rzeżucha włochata - Kleine veldkers


Cardamine hirsuta - Rzeżucha włochata - Kleine veldkers
Cardamine pratensis - Rzeżucha łąkowa - Pinksterbloem ( foto )Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Cardamine_hirsuta
https://pl.wikipedia.org/wiki/Rze%C5%BCucha_w%C5%82ochata
https://nl.wikipedia.org/wiki/Kleine_veldkers

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz