piątek, 28 sierpnia 2020

Penstemon digitalis - Penstemon palczasty

                                             Penstemon palczasty, p.naparstincowaty - jest przykładem kolejnej z bylin, która spełni wygórowane oczekiwania po względem funkcji zdobniczych w wielu fasadowych, przydomowych, czy miejskich ogrodach oraz na kwietnych łąkach. Roślina może być również prowadzona w uprawie pojemnikowej, (wówczas donica z odpływem o odpowiedniej grubości ściankach, które zapewnią plantowi w czasie zimy ochronę przed przemarzaniem).

                                                                  Foxglove beard-tongue.eng
Penstemon digitalis - Penstemon palczasty - P. digitalis.nl
'Blackbeard'

                           Penstemon palczasty, to prawdziwy roślinny kameleon. Z początkiem wiosny zaczyna rozrastać się kępa młodych zielonych listków, które z czasem zaczynają się wybarwiać na kolor bordowy, albo jak w przypadku odmiany 'Blackbeard' na czekoladowy.
W czerwcu ponad kępę liści wyrastają ciemno , bądź bordowo nabiegłe pędy, a  z początkiem lipca
rozpoczyna się kwitnienie. Dorosły egzemplarz, prowadzony w odpowiednich warunkach osiąga wysokość pomiędzy 100, a 120 centymetrów.

Ilość jasnych dzwonkowatych, kwietnych ozdób wyraziście kontrastuje z ciemnym ulistnieniem. Kwiaty utrzymują się długo, są miododajne, także bylina ta 'przyciągnie' do ogrodu małych skrzydlatych przyjaciół, którzy również zajmą się innymi naszymi kwitnącymi roślinami.
Na miejsce przekwitających ozdób zawiązują się okrągławe owocki, które z czasem swoją czerwoną barwą ładnie 'odcinają się' od ciemnych listków.
Nasiona z owocków możemy wykorzystać do wysiewu nowych egzemplarzy. Nasiona muszą przejść proces stratyfikacji.
Przed nadejściem jesiennych przymrozków, roślinę przycinamy nisko.

Penstemon digitalis - Penstemon palczasty
'Blackbeard'
W wieloletniej uprawie penstemonu, bardzo decydującym uwarunkowaniem jest drenaż.
Gdy mokre' lato, woda nie będzie zastawała, a gdy nadejdzie zima i minusowe temperatury, części podziemne nie będą przemarzały. Ziemia przepuszczalna, o stałym umiarkowanym stopniu wilgotności, gdzie pH zasadowe w kierunku neutralnego. Jeśli w naszym ogrodzie jest gleba zakwaszona, wówczas w dołek, przed posadzeniem sadzonki ścieramy kawałek kredy, a każdego następnego roku wiosną wykopujemy wokół roślin kilka, kilkanaście dołków, które wypełniamy mieszanką kompostu, startej kredy i świeżej niewyjałowionej ziemi.
                                Stały średni stopień wilgotności podłoża. Niestety, panuje brak hydrologicznej równowagi, dlatego nie obędzie się bez spacerów z konewką. Latem podlewamy rano, albo pod wieczór, (w czasie upalnych godzin, moglibyśmy poparzyć, zniszczyć części roślin); zimą podlewamy w bezmroźny dzień w godzinach południowych. Woda zawsze powinna posiadać temperaturę zbliżoną do tej, jaka panuje w otoczeniu roślin.                                          
                                Ekspozycja słoneczna, ale niekoniecznie tam, gdzie latem w godzinach południowych najintensywniej przebiegające operacje słoneczne. Zbyt silne słońce, zbyt duży cień, to będzie po prostu mało witalny rozwój byliny i jej znikome kwitnienie.

Penstemon digitalis - Penstemon palczasty
'Blackbeard'


Penstemon digitalis - Penstemon palczasty
'Blackbeard'


Penstemon digitalis - Penstemon palczasty
'Blackbeard'Penstemon Hartwegii ( foto )


Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Penstemon_digitalis
https://nl.wikipedia.org/wiki/Penstemon_digitalis

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz