poniedziałek, 31 sierpnia 2020

Sedum dasyphyllum - Rozchodnik brodawkowaty - Vetkruid

                                                 Rozchodnik brodawkowaty, choć niewysoki (dorasta pomiędzy 5, a 10 centymetrów), to roślina pożądana i doceniana. Z roku na rok, coraz bardziej upalne letnie dni oraz brak hydrologicznej równowagi w podłożu - to dla wszystkich gatunków rozchodnika paszport 'do wejścia' w wiele ogrodowych słonecznych zakątków.

                                                   Corsican stonecrop.eng
Sedum - Rozchodnik - Vetkruid
Sedum dasyphyllum - Rozchodnik brodawkowaty - Vetkruid 
'Major'
W tym konkretnym przypadku, należy do walorów zdobniczych doliczyć sezonowe kwitnienie, (na szczytach pędów jasne drobne kwiatuszki) oraz u niektórych odmian wybarwiające się wiosną młode pędy, ( z delikatnego różu, bądź
z czerwonego w zieleń.
                                   Rozchodnik brodawkowaty, doskonale sprawdzi się w nasadzeniach grupowych (9 - 12 sztuk na metr kwadratowy); jego uroda również może być wyeksponowana jako solitera - wtedy przy uprawie pojemnikowej. Donica w czasie ciepłych miesięcy na letnisku, a przed zimą
przeniesiona do chłodnego jasnego pomieszczenia, ( parapet na wystawie południowej). Pojemnik z odpływem, wypełniony odpowiednio przepuszczalnym podłożem, aby nie był zatrzymywał nadmiaru wody.
Ogrody przydomowe, ogrody skalne, jedno z najniższych pięter kompozycji naturalistycznej, albo bardziej egzotycznej - stworzonej z samych sukulentów. Wszędzie tam roślina ta znajdzie zastosowanie.
Na czas zimy, na terenach, gdzie można spodziewać się spadków temperatury poniżej -15°C, 
zaleca się pod koniec października podsypanie sukulenta dodatkową warstwą ziemi. Sukcesem w jego uprawie przez cały rok w gruncie jest drenaż (!) W zbitej miejscówce, tam gdzie zastaje woda, albo jest wysoki poziom wilgotności, roślina na pewno wypadnie. Zbyt zaciemnione ogrodowe kąty, również nie wskazane - soczyste pędy mogą zacząć wiotczeć

Sedum dasyphyllum - Rozchodnik brodawkowaty - Vetkruid 
'Major'
i wdadzą się choroby grzybiczne.
                                            Pokrój tego rozchodnika jest zwarty i pełen witalności. Dość łatwo możemy poszerzyć jego słoneczne 'poletko', rozdzielając i ukorzeniając soczyste pędy, (od końca maja do połowy sierpni).
Sadzimy bezpośrednio do gruntu, albo do pojemników, (gdzie odpowiednie przepuszczalne podłoże, takie jakiego używamy w uprawie innych sukulentów i kaktusów).
Gdy takiego nie mamy możliwości zakupić, wówczas pierwsza warstwa w pojemniku to drenaż (3 do 5 centymetrów kamyczków, żwirku), następnie mieszanka piasku, żwirku i ziemi  ogrodowej
w proporcjach 1:1:1. Przy prowadzeniu rozchodnika w pojemniku, przesadzamy, co sezon, dwa  do niewiele szerszego pojemnika. Co jakiś czas, raz na miesiąc, dwa - nakłuwamy patyczkiem ziemię, robimy to przy brzegach doniczki, tak, aby nie uszkodzić bryły korzeniowej. To napowietrzenie, rozruszanie ziemi i  kolejne profilaktyczne zabezpieczenie przed zatrzymywaniem wody. A co tyczy się podlewania, (gdy pokojowa roślina), to jak z większością egzotycznych roślin pochodzących ze strefy subtropików, robimy to rozważne. Od maja do końca września podlewamy roślinę co 14 dni. Wierzchnia warstwa gleby, bardzo dobrze przesuszona, wówczas nowa dostawa. Od października do lutego, zmniejszamy ilość wody o około 1/3, nie zmieniamy częstotliwości dostaw.
                                       Zasilamy nawozem wieloskładnikowym z przeznaczeniem dla kaktusów i sukulentów, albo wiosną obkopujemy wokół kompostem,  albo  w sezonie podlewamy rozcieńczonymi z wodą naturalnymi gnojówkami (z czosnku, z pokrzyw, z żywokostu).  
W obu przypadkach nawożenie od marca do momentu, gdy rozkwitną ostatnie jasne, bądź lekko zaróżowione kwiatostany.
Gdy te części nie spełniają już swojej dekoracyjnej funkcji, pędy odcinamy jak najniżej. Dzięki temu zabiegowi, po pierwsze sukulent spożytkuje zaoszczędzone substancje odżywcze na inne młode części, a po drugie zabieg ten znacząco wpłynie na zwiększenie pokroju. 
Niszczejące, przemarznięte, przesuszone, chore części usuwamy w przeciągu całego roku.

Sedum dasyphyllum - Rozchodnik brodawkowaty - Vetkruid 
'Major'Sedum - Rozchodnik (gatunki) - Vetkruid (variëteiten) ( foto )Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Rozchodnik
https://nl.wikipedia.org/wiki/Vetkruid
https://en.wikipedia.org/wiki/Sedum_dasyphyllum 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz