czwartek, 7 listopada 2019

Clerodendrum thomsoniae - Klerodendron Thomsona - Bruidstranen

                                                 Klerodendron Thomsona, pochodzi z tropikalnych obszarach Afryki (Kamerun, Zair, Ghana, Mali, Nigeria, Senegal, Sierra Leone), rozprzestrzenia się również w niektórych innych rejonach o klimacie tropikalnym i subtropikalnym. Ze względu na brak tolerancji względem temperatur minusowych, na naszej szerokości geograficznej, roślina ta jest prowadzona w uprawie pojemnikowej, bądź w niewielkiej szklarni.

                                                    Bleeding glory-bowe.eng
Clerodendrum thomsoniae - Klerodendron Thomsona - Bruidstranen

Pokrój pnącza, także nie obędzie się bez dodatkowych podpór (drabinka, ozdobna siatka, podwiązanie). O wiele atrakcyjniej i z bogatszym pokrojem rozwija się pnąc, niż zwieszając. Przy optymalnych warunkach uprawy, możemy się spodziewać, że dorosły egzemplarz osiągnie połowę wysokości, jakie miewa w swoich naturalnych warunkach, czyli do 2 metrów. Częściej, będzie to
około 1.5 metra - co też nie jest powodem do narzekań.
                                    W zależności od tego, czy roślinę pielęgnujemy w ogrzewanym zimą pomieszczeniu, czy w szklarni, kwitnienie będzie w innym terminie. Domowe schronienie, to pociecha z kwiatów w marcu, zaś im chłodniejsze warunki zimowe, tym później białe lub w pudrowym różu ozdoby, (te na zdjęciach, w sierpniu). Cierpliwy koneser roślinnych pięknotek, będzie potrafił docenić te ozdoby o każdej porze roku.
Liście, ciemnozielone, podłużne, jajowate, z subtelnym połyskiem, o długości 8 do17 cm.
Po zakończeniu kwitnienia, należy usunąć nieatrakcyjne przystrojenia (kwiatostany).
Aby zagęścić cały pokrój rośliny, po kwitnieniu,  można wykonać niewielkie cięcie fryzurki (większość pędów skracamy o pięć do dziesięciu centymetrów).
                                  Podłoże przepuszczalne; uniwersalna ziemia do roślin doniczkowych uzupełniona o kilka garści humusu i kilka kamyków. Średnia stała wilgotność podłoża. Przesuszona wierzchnia warstwa, dostawa wody. Nie zostawiamy płynu na podstawce, czy w osłonce.


Clerodendrum thomsoniae - Klerodendron Thomsona - Bruidstranen

                                     Po zakończeniu kwitnienia, przez 6 do 8 tygodni zmniejszamy ilość dostarczonej wody, mniej więcej o 1/3, ale nie częstotliwość dostaw. Przesadzamy rok rocznie, późną jesienią, albo wczesną wiosną, do pojemnika o numer, dwa większego (koniecznie z odpływem).
Nawozić zaczynamy po dwumiesięcznej przerwie po kwitnieniu, do momentu, gdy kwiaty zaczną kwitnąc pierwsze kwiaty. Używamy uniwersalnego nawozu do roślin kwitnących w domu, stosujemy według wytycznych na etykiecie.                                
                                Ekspozycja w miejscu jasnym, gdzie dzienne światło przefiltrowane.  W naturalnych warunkach, ten gatunek klerodendrona czerpie energię słoneczną, która dociera do niego 'przebijając się ' przez wyższe piętra roślinności. Pamiętajmy również, że w czasie upałów, należy 'doniczkowca' odsunąć od źródła światła na bezpieczną odległość.
                         Optymalna temperatura, to 18 do 24°C. Jeśli jej spadki, to nie więcej niż poniżej 14°C. Na pewno, w czasie zimy, gdy pracują kaloryfery i w czas wspomnianych już letnich upałów, wytchnienie roślinie zapewni delikatna mgiełka. Używamy zraszacza o drobnych oczkach z rana, albo pod wieczór, (o tych porach dnia, w naturalnych warunkach, osiada na listkach rosa). Dobrze jest również w pobliżu, ustawić kilka nawilżaczy wypełnionych wodą (przysłużą się nie tylko roślinom, ale i naszemu samopoczuciu).
                         Stosując te zabiegi, klerodendron Thomsona będzie miało czyste, lśniące liście.
Gdyby były zakurzone, osłaniamy folią doniczkę i używając delikatnego natrysku, usuwamy nieczystości. Po tych działaniach, roślina powinna trafić do bardziej zacienionego miejsca. Po kilku godzinach liście nabiorą witalności i pożądanego połysku, doniczkę można na powrót ustawić w docelowe miejsce.


Clerodendrum thomsoniae - Klerodendron Thomsona - Bruidstranen


Clerodendrum thomsoniae - Klerodendron Thomsona - Bruidstranen 
 
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Klerodendron_Thomsona
https://nl.wikipedia.org/wiki/Clerodendrum_thomsoniae
https://en.wikipedia.org/wiki/Clerodendrum_thomsoniae