wtorek, 18 czerwca 2019

Alyogyne - (Fałszywy hbiskus), (Australijski h.) - Valse hibiscus

                                               Alyogyne , to krzew liściasty, który w stanie dzikim rośnie na południu i na zachodzie kontynentu australijskiego, osiąga tam wysokość ponad 2 m i krzewi się na na podobną szerokość. Na naszej szerokości geograficznej,  ('osiągi są niższe i węższe,
                                                             Alyogyne.eng
Alyogyne - (Fałszywy hibiskus), (australijski hibiskus)
'Delightfully'

mniej więcej o 1/3) i jest to roślina stosunkowo mało znana, a szkoda - ponieważ przy znajomości zasad jej pielęgnacji, możemy wzbogacić swój ogród o krzew, zdobiący  subtelnymi kwiatami od połowy kwietnia, aż do końca września. (Fałszywy hibiskus), (australijski hibiskus) - także pod tymi nazwami sprzedawane są nasiona, czy małe sadzonki. Nie dziwi nawiązanie do jednej z popularniejszych nazw ketmii, już na 'pierwszy rzut oka' widać duże podobieństwo kwiatów alyogyne i hibiskusa. Oczywiście, miłośnik świata roślin, od razu 'wychwyci' różnice w morfologicznej budowie tych dwóch rodzajów (oba należą do rodziny ślazowatych).
                                U (fałszywego hibiskusa), liście są dłoniasto sieczne, soczyście zielone, młode delikatnie owłosione. Listki, stanowią całoroczną ozdobę. Nie przycinane pędy, nie będą się rozgałęziały, wynikiem czego, poza ubogim pokrojem, po prostu będzie mniej kwiatów. Jest także
możliwość zakupu krzewu, prowadzonego w formie piennej, ale tutaj także nie ominie nas coroczny zabieg pielęgnacyjnego przycinania.
                              Kwiaty zdobią niemal przez pół roku; swym naturalnym wdziękiem upiększą nasze zielone, balkonowe, czy tarasowe otoczenie. Pojedynczy kwiat, w zależności od gatunku, odmiany, może mieć kolor brudnej bieli i cały wachlarz odcieni różu (od lila, aż do jasnego fioletu).
Kwietne dekoracje utrzymują się do kilku dni, przekwitnięte warto regularnie usuwać (roślinka zachowane siły witalne wykorzysta do 'otwierania' z pączków kolejnych cudeniek.
                              Przy wiosennym sadzeniu krzewu do gruntu, przygotujmy się z nim na jednoroczną przygodę. Tolerancja  temperatur nieco poniżej 0°, to dla nas wyraźna wskazówka, że warto zająć się pielęgnacją tej rośliny w pojemniku. Jako 'doniczkowiec', nie wymaga wielkich nakładów pracy, oczywiście będzie tak, pod warunkiem, że od samego początku zajmiemy się nim we właściwy sposób. Standardowa ziemia do roślin doniczkowych przemieszana z trzema garściami piasku, bądź z perlitem , plus na spodzie pojemnika, który  jest z odpływem, niewielka warstwa keramzytu, (drobnych kamyków, żwirku). W temacie sadzenia i przesadzania (co sezon), optymalny czas dla wykonywania tych zabiegów, to początek wiosny.


Alyogyne - (Fałszywy hibiskus), (australijski hibiskus)
'Delightfully'

                               Do jesieni regularnie przycinamy przekwitnięte kwiatostany. Przed nadejściem pierwszych przymrozków, przycinamy pędy o połowę i przenosimy pojemnik do pomieszczenia, to czas  na odpoczynek, regenerację . W chłodniejszym pomieszczeniu, tam, gdzie dostęp światła dziennego i temperatura nie może być poniżej 6°C. W sezonie 16 do 25°C, to właściwa temperatura otoczenia. Nie stawiamy donicy bezpośrednio na posadzce, wykorzystajmy stolik, płytę styropianową - ciepłe nogi zimą, to bogatsze kwitnienie w sezonie. Mniej oszczędnie podlewamy, niż to było latem, 'tyle o ile', aby nie doprowadzić do przesuszenia bryły korzeniowej.
                              Przesadzamy do większego o numer, dwa pojemnika, gdy za kilka dni krzew ma wrócić na letnisko. Nie krócej niż tydzień przed tą przeprowadzką, także po raz kolejny przycinamy pędy - tym razem po około 10 centymetrów. Taki zabieg, na pewno przysłuży się do stworzenia bardziej zwartego pokroju. Oczywiście, przez cały okres opieki, usuwamy zniszczone, przesuszone, czy też przemarznięte części.
                             Lekkie, przepuszczalne podłoże w sezonie nie zapewni (fałszywemu hibiskusowi) 100% stołówki, dlatego od początku kwietnia do końca sierpnia, dostarczamy wieloskładnikowy nawóz przeznaczony do krzewów kwitnących (dawkujemy według wskazówek na etykiecie).
                           Krzew, lubi słoneczne kąpiele, (ale i on ma swoją tolerancję jeśli chodzi o silnie oddziałujące promienie, dlatego lepiej znaleźć taką ekspozycję, gdzie będzie ich unikać w godzinach południowych).
                           Na letnisku podlewamy regularnie, dostarczając niewielkie ilości wody. W żadnym wypadku nie pozostawiamy wody w osłonce, czy na podstawku. przesuszona wierzchnia warstwa ziemi, nowa dostawa. Podlewamy rano, albo pod wieczór (nie lejemy wodą po kwiatach).


Alyogyne - (Fałszywy hibiskus), (australijski hibiskus)
'Delightfully'
Alyogyne - (Fałszywy hibiskus), (australijski hibiskus)
'Delightfully'
Alyogyne - (Fałszywy hibiskus), (australijski hibiskus)
'Delightfully'
Alyogyne - (Fałszywy hibiskus), (australijski hibiskus)
'Delightfully'
Alyogyne - (Fałszywy hibiskus), (australijski hibiskus)
'Delightfully'


Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Alyogyne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz