czwartek, 13 grudnia 2018

Calathea hybrid - Kalatea hybrydowa

                                           Urozmaicenie liści kalatei 'weszło' na wyższy poziom. Sztab botaników tworzy mieszańce, hybrydy - które nieźle zamieszają na ogrodniczym rynku roślin ozdobnych z liści.
Kalatea 'Network', oczaruje niejednego miłośnika roślinnych pięknotek. Dziś, w dobie internetowych zakupów, roślina ta nie musi wzbogacać wyłącznie kolekcji pasjonatów.  Ciemnozielone tło liścia, a na nim jaśniejsza regularna siateczka złożona z niewielkich prostokątów, kreślonych, niczym spod linijki. Elegancja, ekstrawagancja i wyjątkowość w jednym. Efekt 'wow' !

                                                                               Prayer plants.eng
Calathea  -  Kalatea, ostrzeszyn - Cal.nl
Calathea hybrid - Kalatea hybrydowa
 'Network' 

Kalatea w wydaniu hybrydowym, upiększy każdą domową, czy biurową przestrzeń. Wznoszące się na wysokość nawet 60 centymetrów ogonki liściowe, 'dźwigają' oryginalne mozaiki z wielkim wdziękiem. Gdy zmniejsza się ilość światła, liście nieznaczenie, ale jednak zauważalnie zmieniają ułożenie. Roślina ma więc swój dzienny i nocny tryb życia.
                           Czy dobrze, czy źle pielęgnujemy tę roślinę, od razu będziemy to widzieli po kondycji jej liści. Gdy zaczną matowieć ( brak substancji odżywczych), gdy zaczną im żółknąć,
a następnie zasychać szczyty , są w zbyt nasłonecznionym miejscu i brak im odpowiedniej wilgotności podłoża; gdy zaczną brązowieć, to znaczy, że mają za dużo wody, są przelane i to ostatni dzwonek,
aby zacząć ratować naszą żywą ozdobę  przed zgnilizną bryły korzeniowej.
                            Miejsce ustawienia powinno być  w, tak zwanym, 'jasnym cieniu' (naturalnie gatunek czerpie energię słoneczną spomiędzy liści innych, wyższych roślin). Światło dzienne rozproszone; wystarczy metr  od okna, na pewno nie wykorzystujmy wystawę południową. Zbyt duża ilość bezpośrednio padających promieni słonecznych będzie liście niszczyła i zaczną płowieć, a z kolei zbyt cieniste miejsce ustawienia, doprowadzi, że liście zaczną 'gubić' wyrazistość ozdobnych wzorów i kolorów.
                             Standardowa ziemia do roślin doniczkowych przemieszana z garścią piasku, bądź z perlitem , plus na spodzie donicy, która jest z odpływem, niewielka warstwa keramzytu, (drobnych kamyków, żwirku). W temacie sadzenia i przesadzania ( co sezon, co dwa), optymalny czas dla wykonywania tych zabiegów, to połowa wiosny. Dostosujmy odpowiedni rozmiar pojemnika, aby podziemna część rośliny, miała właściwą przestrzeń do rozwoju, a także, aby rozrastająca się część nadziemna nie była narażona na przechylenie, połamanie.
                        Rodzina marantowatych,  do której należy kalatea, to rośliny ciepłolubne. Nie tolerują żadnych minusowych temperatur. Jeśli zdecydujemy się na okres zimy pozwolić roślinie na odpoczynek, regenerację, wówczas ustawmy ją tam, gdzie dostęp światła dziennego i temperatura nie może być poniżej 15°C. W sezonie 18 do 25°C, to właściwa temperatura otoczenia. Może być wyższa, ale pamiętajmy,bez bezpośredniego kontaktu z promieniami słonecznymi.


                                                            
Calathea - Kalatea, ostrzeszyn 
 'Network' 

Gleba powinna być przepuszczalna, o stałym umiarkowanym stopniu wilgotności i w czasie okresu wegetacyjnego, średnio lub bardzo dobrze zasobna w wieloskładnikowy nawóz (początek kwietnia do połowy września).
                             Kalatea, lubi 'się opić', także, gdy jest na największych obrotach, podlewamy ją nawet dwukrotnie w tygodniu. W okresie spoczynku, zmniejszamy ilość, ale nie częstotliwość podlewania.  Zasada jest prosta, wierzchnia warstwa gleby, powinna być przesuszona. Najkorzystniej, sprawdza się deszczówka, jeśli nie mamy do niej dostępu, używamy wody przegotowanej, ostatecznie kranówki (która musi odstaw przynajmniej 12 godzin). Nie lejemy po nadziemnych częściach rośliny, nie pozostawiamy wody na spodku.
W upalne lato i zimą, przy pracujących kaloryferach, warto posiłkować się kilkoma pojemnikami wypełnionymi wodą i ustawionymi w pobliży kalatei. Wyższa wilgotność powietrza w pomieszczeniu, przysłuży się nie tylko roślinie, ale i naszemu lepszemu samopoczuciu.
                         Jeszcze jednym zabiegiem, który korzystnie wpłynie na utrzymanie naszej liściowej mozaiki w doskonałej formie, na pewno będzie dbałość o czystość liści. Są one znacznych rozmiarów i jeśli chcemy podziwiać ich błyszczącą, kolorową szatę, od czasu do czasu, zraszajmy je rozpylaczem o drobnych oczkach. Zabieg w zupełności powinien wystarczyć, aby te części rośliny były czyste i zdrowo się rozwijały. Zbyt duże oczka w sitku i będziemy mieli efekt nieestetycznych plam. Możemy też co trzy , cztery miesiące zapewnić roślinie kąpiel. Zadbane, pozbawione kurzu, będą lśniące i pełne witalności. W ciepłe miesiące, nie ma problemu, osłaniamy folią donicę i przy użyciu natrysku zmywamy nieczystości. Oczywiście, wskazana jest rozwaga i delikatność. Czy to w warunkach domowych, czy na letnisku, raz, używając gąbeczki przecieramy liść od wewnątrz do zewnątrz, a dwa nigdy nie przeprowadzamy kąpieli w pełnym słońcu. Mokry liść po wyschnięciu może być pełen nieatrakcyjnych plam ( podobny efekt jak przy użyciu rozpylacza ze zbyt dużymi otworami), przykładamy więc delikatnie ręczniczek papierowy, on 'wyciągnie' nadwyżkę płynu, a my będziemy czysty listek, który po kilku godzinach nabierze błysku i bardziej wyrazistego koloru.

 
Calathea hybrid - Kalatea hybrydowa, ostrzeszyn mieszaniec
  'Fusion White'
 
 

 
 
 

Calathea hybrid - Kalatea hybrydowa, ostrzeszyn mieszaniec
  'Fusion White'

 
 
 
 
 

Calathea hybrid - Kalatea hybrydowa, ostrzeszyn mieszaniec
 'Network' 
Calathea hybrid -  Kalatea hybrydowa
 'Surprise Star' Calathea hybrid -  Kalatea hybrydowa
 'Surprise Star'


Calathea hybrid -  Kalatea hybrydowa
 'Surprise Star'

Calathea - Kalatea, ostrzeszyn 
 'Network' 


Calathea - Kalatea, ostrzeszyn 
 'Network' Calathea - Kalatea, ostrzeszyn 
 'Network' Calathea - Kalatea, ostrzeszyn 
 'Network' 
Calathea - Kalatea, ostrzeszyn 
 'Network' 


 

Calathea (soorten) - Kalatea, ostrzeszyn (odmiany) ( foto )Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Calathea
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kalatea
https://nl.wikipedia.org/wiki/Calathea