wtorek, 6 listopada 2018

Magnolia grandiflora - Magnolia wielkokwiatowa - Beverboom

                                                                            Southern magnolia.eng
Magnolia grandiflora - Magnolia wielkokwiatowa - Beverboom
 'G'oliath'
                                Magnolia wielkokwiatowa, to kolejny z gatunków z rodzaju magnolia. Prezentuje się efektownie, nie jest uciążliwy w uprawie (przy założeniu, że od samego początku uwzględnimy podstawowe potrzeby rośliny).
                              Pochodzi z Dalekiego Wschodu i z terenów Ameryki Północnej. Aktualnie, na rynku ogrodniczym jest wiele odmian. Dzięki temu, dysponując nawet niewielką zieloną przestrzenią, możemy tę kwietną pięknotkę zaprosić do siebie.                             
                                                   
Magnolia grandiflora - Magnolia wielkokwiatowa -  Beverboom

                                Gatunek ten, możemy poprowadzić na dwa sposoby, w formie piennej, albo jako dekoracyjny krzew. Nowe egzemplarze, pozyskujemy z wysiewu nasion (niezbędny proces stratyfikacji), poprzez robienie wiosennych odkładów, albo poprzez pobranie sadzonek z piętką (na
przełomie czerwca i lipca). Czas oczekiwania na kwitnienie, zaczynając od ziarenka, może wystawić naszą cierpliwość na wielką próbę (od 5 nawet do 10 lat), a jeśli nie mamy 'pod ręką' egzemplarza, z którego moglibyśmy pobrać części (ukorzenione pędy, sadzonki); wówczas, całkiem rozsądnym rozwiązaniem jest zakup 'gotowej' sadzonki w szkółce ogrodniczej, która cieszy się bardzo dobrą reputacją.
                                  Na krzewie,czy niewielkim drzewku, ozdobą na pewno są błyszczące, odwrotnie jajowate liście. Swoim głębokim zielonym kolorem nadają otoczeniu dyskretnej elegancji. Od spodu są jasno, bądź ciemno brązowe; co także działa na korzyść ogólnego pozytywnego wrażenia. Kwitnienie od czerwca do początków września, czyli jak najbardziej letnia odsłona. Pojedynczy kwiat, biały lub kremowy, o średnicy od 12 do 20 centymetrów (w zależności od odmiany). Na miejscu przekwitających ozdób, zawiązują się upiększające otoczenie owocostany. Są one różowofioletowe, brązowo fioletowe, zielono fioletowe; widoczne z dużej odległości.
                                  Bezpieczniej niż jesienią, jest 'uziemiać' sadzonkę wiosną, gdy minie zagrożenie powrotu przymrozków. Sadząc przed zimą, roślina ma mniej czasu, aby odnaleźć się w nowych warunkach, młode planty nie charakteryzują się aż tak wysoką odpornością na mróz jak starsze egzemplarze. Jak nie ma potrzeby, nie ryzykujmy.
Oglądamy bryłę korzeniową nowego nabytku, jeśli jest zdrowa, lekko od spodu rozluźniamy ją palcami i sadzimy w docelowym miejscu w mieszance ziemi, kompostu i torfu. Dobry kierunek, to podłoże zakwaszone.
                            Otwarta przestrzeń, ekspozycja południowa, zbyt duży cień, podłoże zbite i nieprzepuszczalne, tego zdecydowanie ten gatunek magnolii nie lubi. Roślina może się utrzymać, ale o efektownym kwitnieniu, trzeba zapomnieć.

Magnolia grandiflora - Magnolia wielkokwiatowa -  Beverboom

                                   Dobra miejscówka, to taka, gdzie jest osłona przed porywistymi, mroźnymi wiatrami (otulina iglaków, czy innych wyższych roślin). 'Jasny cień', czyli tam, gdzie w godzinach południowych latem, słońce nie operuje najostrzej; podłoże przepuszczalne, średnio żyzne i stałym średnim stopniu wilgotności. W czasie suszy, nie zapominamy o dodatkowym podlewaniu. Robimy to rano, albo pod wieczór. Nie lejemy wodą po kwiatach. Gdy zdarzy się bezśnieżna zima, także trzeba kilka razy powędrować do magnolii z konewką. Dostarczamy wówczas wodę w godzinach południowych, gdy bezmroźny dzień, (nie lejemy po częściach nadziemnych, woda w temperaturze przybliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu rośliny).
                                 U dorosłych egzemplarzy, nawozimy od początku kwietnia, do momentu, gdy zakwitną pierwsze kwiaty, jeszcze niekwitnące, od kwietnia do połowy lipca. Wykorzystujemy nawóz wieloskładnikowy w granulacie, bądź w płynie do krzewów kwitnących.
Jeśli podłoże jest zasobne w substancje odżywcze, możemy tylko dwukrotnie dostarczyć dodatkowy pokarm (na początku kwietnia i na początku czerwca. Wówczas możemy przekopać w linii okręgu najbardziej wysuniętych pędów, kilka dołków i wypełnić je kompostem (krowiakiem, humusem).
Wskazane ściółkowanie (odpada odchwaszczanie, zmniejszona zostaje transpiracja wody).
                            Wiosną, wykonujemy cięcie sanitarne (usuwamy połamane, przesuszone, przemarznięte gałązki).  Plant ten, ma ładny pokrój; jeśli jednak z jakiś przyczyn zechcemy go przycinać (np., zbyt duży w stosunku do małej powierzchni ogrodu), wówczas pamiętajmy o tym, aby jednorazowo nie usuwać zbyt dużej ilości pędów, gałęzi. To co do góry, jest ściśle powiązane  z tym, co pod ziemią. Nie można dopuścić do obumierania części korzeni -> wdania się chorób grzybicznych -> tracimy roślinę.


Magnolia grandiflora - Magnolia wielkokwiatowa -  Beverboom

                                     Tniemy więc niewiele, rozsądnie. Nie zaburzamy naturalnej formy.
Starsze egzemplarze, poradzą sobie nawet z kilkudniowymi temperaturami wynoszącymi - 25℃, choć i je zawsze warto podsypać kilkucentymetrową warstwą ziemi. Młode egzemplarze, przez pierwsze dwa lata, mądrze jest prowadzić w uprawie pojemnikowej. Na zimę donice przenosimy do chłodnego pomieszczenia z dostępem do dziennego światła, podlewamy, aby nie dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej i po kłopocie.
Młode sadzonki pozostawiane w gruncie, wymagają większego nakładu pracy. Obsypujemy je 10, 15 centymetrowymi kopczykami ziemi, obwiązujemy drobno oczkowaną siatką, albo agrowłókniną. Ważne, aby była zapewniona wentylacja powierza i osłona przed zamarzającą wodną ciapą.
                                     Bezdyskusyjne, magnolia wielkokwiatowa, doda ogrodowi elegancji i szyku. Czy to miejsce naturalistyczne, nowoczesne, w stylu japońskim, będzie jej tam dobrze. Poniżej, kilka przykładów mniejszych i większych odmian tej Pięknotki.

Magnolia wielkokwiatowa odmiany:
* Magnolia grandiflora 'Gallisoniensis' , wys.pomiędzy 3, a 10 metrami. Duże białe kwiaty (20 centymetrów), pojawiające się od VI do IX.Ciemnozielone liście, od spodu brązowe.
* Magnolia grandiflora 'Little Gem', odmiana karłowa, docelowa wysokość 3 metry. Zwarty pokrój. Jasne, silnie pachnące kwiaty.
* Magnolia grandiflora 'Ferruginea', niewielkie 'bajkowe' drzewko o zwartym, gęstym pokroju. Wysokość docelowa 5 metrów. Kwiaty kremowe, pachnące. Liście od spodu z dużą ilością ciemnobrązowych włosków.
* Magnolia grandiflora 'Alta', kolejna z karłowych odmian. W odróżnieniu od poprzednich, z bardziej strzelistym pokrojem. Po 10 latach osiąga do 3.5 metra wysokości i 1.5 szerokości. 
Magnolia grandiflora - Magnolia wielkokwiatowa -  Beverboom
 'G'oliath'
 
 
 

Magnolia grandiflora - Magnolia wielkokwiatowa -  Beverboom
 'G'oliath'
 
 
 

Magnolia grandiflora - Magnolia wielkokwiatowa -  Beverboom
 'G'oliath'


 
 
 


Magnolia grandiflora - Magnolia wielkokwiatowa -  BeverboomMagnolia grandiflora - Magnolia wielkokwiatowa -  BeverboomMagnolia grandiflora - Magnolia wielkokwiatowa -  Beverboom


Magnolia grandiflora - Magnolia wielkokwiatowa -  Beverboom


Magnolia grandiflora - Magnolia wielkokwiatowa -  BeverboomMagnolia grandiflora - Magnolia wielkokwiatowa -  Beverboom


 
 
 
Magnolia grandiflora - Magnolia wielkokwiatowa -  Beverboom

 
 

Magnolia (gatunki) - Beverboom (soorten) ( foto )Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Magnolia_grandiflora
https://pl.wikipedia.org/wiki/Magnolia_wielkokwiatowa
https://nl.wikipedia.org/wiki/Magnolia_grandiflora


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz