poniedziałek, 5 listopada 2018

Tradescantia pallida - Trzykrotka purpurowa

                                     Trzykrotka purpurowa,pochodzi z Meksyku. U gatunku, wydłużone, spiczaste liście, u odmian botanicznych, także jajowate. Kolor purpurowy, ciemno różowy. W części południowej i zachodniej naszego kontynentu, roślina ta jest uprawiana bezpośrednio w gruncie, na naszej szerokości geograficznej, pozostaje zimą pielęgnacja w przestrzeniach mieszkalnych i biurowych.


                                                      Purple secretia.eng
Tradescantia pallida - Trzykrotka purpurowa
 'Purple Fuzzy'

Ze względu , na ciemny, a jednocześnie wyrazisty kolor, roślina ta doskonale nadaje się do kompozycji z innymi. Naturalnie, charakter płożący, umieszczona w pojemniku podwieszony, będzie ozdobnie się przewieszała. Szybsze tempo wzrostu następuje w drugim sezonie wegetacyjnym.
Od maja, gdy minie zagrożenie powrotu wiosennych przymrozków, doniczka może być
wyeksponowana na balkonie, tarasie, podwórzu, albo wkopana na czas ciepłych miesięcy bezpośrednio do gruntu. Jednak, co dobrze widać na zdjęciach, deszcz, 'zabiera' dużo uroku tej ładnej roślinie. Duże krople deszczu, zasychając, sprawiają, że plant zaczyna prezentować się mało estetycznie. Więc, nie lejmy wodą po nadziemnych częściach. Unośmy delikatnie pędy, albo dostarczajmy życiodajny płyn na podstawek (po pół godzinie, pozostałość usuńmy). Dostarczamy wodę, gdy wierzchnia warstwa dobrze przesuszona. Zimą, zmniejszamy dostawy o 1/3, ale ie zmieniamy częstotliwości. Woda, powinna zawsze posiadać temperaturę przybliżoną do tej, która panuje w otoczeniu trzykrotki.  Nie zraszamy liści.
                      Niestety, u nas zimowe temperatury są niższe niż - 5°C, stąd nie ma szans, aby roślina przetrwała ten czas w gruncie. Optymalnym pomieszczeniem na czas późnojesiennego i zimowego czasu, jest takie, w którym plant ma dostęp do dziennego światła i panuje tam temperatura pomiędzy 12, a 18°C. Oczywiście, nie zostaje wykluczona pielęgnacja w pomieszczeniach ogrzewanych, jednak, miejmy na uwadze, że niższe temperatury w porze spoczynku, to gwarancja kwitnienia w okresie wegetacyjnym. W miejscach, gdzie wyższa temperatura niż 20°C, wskazane stosowanie nawilżaczy.


Tradescantia pallida - Trzykrotka purpurowa

Kwiaty, charakterystyczne dla całego gatunku, trójpłatowe. Najczęściej w kolorze różowym, u odmian także mogą być białe lub fioletowe. Okwiecone latem pędy, mogą osiągnąć długość do pół metra. Przy odpowiedniej ekspozycji, na przykład, wspomnianym już, podwieszanym pojemniku, możemy stworzyć z niej ,w naszej domowej, czy tarasowej przestrzeni,  prawdziwe żywe działo sztuki.
                                      Jesienią, dajmy odczuć trzykrotce purpurowej, że sezon dobieg końca i teraz chwila wytchnienia, zmniejszamy o drobinę podlewanie, zatrzymujemy wspomaganie nawozem, nie przesadzamy, nie przeprowadzamy mocnego cięcia (możemy skrócić łysiejące pędy (roślina się starzeje), a z moich obserwacji wynika, że po takim 'jesiennym' przycięciu, jest i zwiększenie pokroju i kwitną kwiaty). I tak od października, do końca lutego.
                               Z początkiem wiosny, wracamy do dostarczania 'sezonowej' ilości wody. W większej części okresu wegetacyjnego, to jest od kwietnia do sierpnia, średnio co miesiąc zasilajmy ją nawozem do roślin doniczkowych kwitnących.
Od maja do lipca pobieramy sadzonki zielne, z  pierwszorocznych pędów (listki są w kolorze zielonym). Ukorzeńmy i sprezentujmy komuś, kto doceni urodę tego płożącego, bądź przewieszającego się  cudeńka.
Jeśli zbyt  długich, łysiejących  części nie usunęliśmy jesienią, robimy to wiosną.
Tradescantia (soorten) - Trzykrotka (gatunki)  ( foto )
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Tradescantia_pallida

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz