środa, 26 września 2018

Paulownia tomentosa - Paulownia omszona, p. cesarska - Anna Paulownaboom

                                     Paulownia omszona, jeśli pielęgnowana w odpowiednich warunkach klimatycznych i bez otoczenia wyższych, zasłaniających jej dostęp do dziennego światła roślin,  będzie tą, która bardzo dekoracyjnie ozdobi ogród. Wiosną, pierwsze na nagich gałązkach 'wybuchy' tętniących kolorem kwiatów, przez cały sezon wegetacyjny elegancja dużych soczyście zielonych liści, ostatnio (ze względu na swój rozmiar) tak 'modnych' do nowoczesnych nasadzeń, oraz  późnym latem i jesienią upiększające otoczenia oryginalne, drewniejące owoce.
                                                            Princesstree.eng
Paulownia tomentosa - Paulownia omszona, p. cesarska - Anna Paulownaboom

Nazwę rodzajowi paulownia w drugiej połowie XIX wieku, nadał holenderski badacz, nad którego wyprawą ekspedycyjną do Japonii, objęła mecenat ówczesna królowa - Anna Pawłowna Romanowa.
Właśnie tam i w południowo-wschodniej części Chin, znajdują się macierzyste tereny pochodzenia opisywanego gatunku. Dorosłe egzemplarze, osiągają tam do 25 metrów wysokości, na naszym europejskim gruncie, w krajach o cieplejszym klimacie paulownia omszona może być prowadzona
jako drzewo i osiągać do 15 metrów wysokości, albo rozwijać w formie krzewiastej, którą rok rocznie wczesną wiosną można bardzo nisko ciąć (cięcie formujące wykonuje się, aby w niewielkich przestrzeniach ogrodowych, móc cieszyć się dużymi, dekoracyjnymi liśćmi, ale pozbawia się wówczas roślinę możliwości efektywnego kwitnienia i zawiązywania torebek).
                                   Pierwsze, w drugiej połowie wiosny z brunatnoczerwonych pąków na drzewie otwierają się na wiechowatych kwiatostanach, piękne kwiaty. Swoim kształtem są podobne do tych, jakie posiada  naparstnica, o kolorze niebiesko fioletowym z wnętrzem słonecznych prążków. Pojedynczy kwiat jest dość widocznych rozmiarów, także ich skupisko, na nieulistnionym drzewie, robi efekt 'wow'. Widok jest zachwycający.
Następnie zaczynają rozwijać się liście. W zależności od odmiany, mogą mieć od 25 do 55 centymetrów długości. Wczesne jasnozielone, z czasem nabierają głębi koloru; w kształcie owalne, na długich ogonkach.


Paulownia tomentosa - Paulownia omszona - Anna Paulownaboom

Na miejscu przekwitniętych ozdób, zaczynają zawiązywać się torebki nasienne. Mają długość od 4 do 6 centymetrów, młode w kolorze żółto zielonym, więc takim, który wyróżnia się na tle liści o głębokiej zieleni.Z czasem owoce stają się bardziej zdrewniałe i przybierają szarą barwę. Ciekawostką jest, że w dawnych czasach, gdy z Japonii nadawano morską drogą przesyłkę (porcelanowe zastawy, wazy, wazony), wówczas w skrzyniach zabezpieczano ów towar przed potłuczeniem właśnie owocami paulowni cesarskiej.  Widać, metoda ta była bardzo skuteczną, ponieważ stosowano ją przez wiele dziesięcioleci.
                                     Roślinę pozyskujemy z wysiewu nasion, z młodych sadzonek, które 'zawsze' rosną przy pniu, albo z sadzonek zielnych pobranych od maja do połowy lipca. Efektowne kwitnienie, wysokiej klasy dekoracyjność przez cały sezon wegetacyjny - czy to roślina dla naszego ogrodu? Początkowo, mając jedynie dostępność do gatunku, (wysoki plant), sadzono to drzewo liściaste w parkach, bądź w zielonych kompleksach rekreacyjnych. Aktualnie, nie musimy dysponować wielkim ogrodem, aby pielęgnować paulownie we własnym zielonym otoczeniu. Na rynku ogrodniczym są dostępne odmiany krzewiaste (które tnie się, co wiosnę, bądź nie), jak i odmiany tradycyjnej formy piennej, które jednak nie  będą niższe niż 10 metrów wysokości.
                                   Trudne warunki glebowe, czasowe susze, zbyt silnie oddziałujące promienie słoneczne  - z tym paulownia omszona, z trudem,ale sobie poradzi. Natomiast największym niebezpieczeństwem są temperatury poniżej -20℃. Kwiaty z pąków rozwijają się już w kwietniu, więc cały ten proces dojrzewania ich dzieje się nie zawsze przy sprzyjających temperaturach. Dlatego, o ile nie ma większych problemów z przezimowaniem formy krzewiastej (formowanej), to już z drzewem, od którego oczekuje się bogatego kwitnienia, już tak.Paulownia tomentosa - Paulownia omszona, p. cesarska - Anna Paulownaboom

Ze względu na wysokość docelową, nie ma większego sensu prowadzenie rośliny w szklarni, część szkółkarzy wskazuje, że z powodzeniem uprawa drzewek może mieć miejsce w zachodniej części kraju.
                                 Ekspozycja słoneczna; miejsce osłonięte od porywistych, mroźnych wiatrów. Na otwartej przestrzeni, w przedwiośniu kwietne pąki praktycznie są 'wystawione na odstrzał'.
Podłoże przepuszczalne, średnio żyzne, o odczynie pH neutralnym, bądź delikatnie zakwaszonym. Wybierając teren, wybierzmy taki, gdzie roślina będzie miała odpowiednio dużo miejsca na zdrowy, niczym nieograniczany rozwój.
Stała średnia wilgotność podłoża. W czasie suszy, starsze egzemplarze sobie poradzą, młodsze należy regularnie podlewać, a na zimę je dodatkowo zabezpieczać obsypując pień dodatkowym kopczykiem ziemi (około 15 centymetrów) i otaczając młodą nagą koronę, na której bordowo czerwone pączki, na przykład, słomianą matą.
Jesienią, wokół okręgu korony drzewa, wykopujemy kilkanaście niewielkich dołków, które wypełniamy mieszanką kompostu z ziemią. Dobrze, gdy przez wiosnę, lato i jesień, miejsce wokół pnia jest ściółkowane (spowolnienie wyparowywania wody z podłoża, odpada odchwaszczanie).

                                 Na pewno, mamy do czynienia z bardzo dekoracyjnym drzewem liściastym. Kwiaty, owoce, słusznych rozmiarów liście. Jeśli jesteśmy w stanie zapewnić tej roślinie odpowiednie warunki uprawy, śmiało zaprośmy ją do swojej zielonej przestrzeni.Paulownia tomentosa - Paulownia omszona, p. cesarska - Anna PaulownaboomPaulownia tomentosa - Paulownia omszona, p. cesarska - Anna PaulownaboomPaulownia tomentosa - Paulownia omszona, p. cesarska - Anna PaulownaboomPaulownia tomentosa - Paulownia omszona, p. cesarska - Anna PaulownaboomPaulownia tomentosa - Paulownia omszona, p. cesarska - Anna PaulownaboomPaulownia tomentosa - Paulownia omszona, p. cesarska - Anna Paulownaboom


Paulownia tomentosa - Paulownia omszona - Anna Paulownaboom
(X)

 
 
 
 
 

Paulownia tomentosa - Paulownia omszona - Anna Paulownaboom
(X)

 
 
 
 
 
 

Paulownia tomentosa - Paulownia omszona - Anna Paulownaboom
(X)
 
 
 
 
 
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Paulownia_tomentosa
https://pl.wikipedia.org/wiki/Paulownia_omszona
https://nl.wikipedia.org/wiki/Anna_Paulownaboom
http://www.vip-colors.com/2016/09/digitalis-naparstnica-vingerhoedskruid.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz