wtorek, 25 września 2018

Cyperus eragrostis, C. vegetus - (Papirus ogrodowy, Cibora o.) - Bleek cypergras

                                                   Cyperus eragrostis,w języku angielskim nazywany wysoką płaską turzycą. Gatunek pochodzi jednak z rodziny ciborowatych. Popularny w USA,w Australii, w Ameryce Południowej i w południowej części kontynentu europejskiego. Aby zachwycił w lipcu i w sierpniu, a potem we wrześniu w październiku kolejnymi oryginalnymi kwiatostanami, potrzebne jest mu słońce, ciepło, stała wilgotność podłoża i wysoki stopień  wilgotności powietrza.                                                   Tall flatsedge.eng
Cyperus eragrostis - (Papirus ogrodowy, Cibora o.) - Bleek cypergras


Dlatego nie dziwi, że gdy spotykamy go, to jest sadzony w bliskości oczka wodnego, bądź stawu.W Europie, jest prowadzony jako roślina jednoroczna. W zależności od dogodnych uwarunkowań,
osiąga wysokość pomiędzy 20, a 80 centymetrami. Bryłę korzeniową, stanowią  krótkie twarde kłącza, bez bulw. Wiosną ku górze swa podróż rozpoczynają wąskie szablaste, czy tez trawiaste liście i trójboczne łodygi, które  w późniejszych tygodniach na swoich szczytach zaczynają rozwijać charakterystyczne dla tego rodzaju 'parasolki'.  Kwitnące ozdoby zebrane są w kłoski, te zaś w złożone kwiatostany.
Są tam podsadki, oraz wspomniane równowąskie kłoski, tworzące główkowate skupiska. Całość ma kolor zielony, z czasem przechodzący w słomkowy, gdzie głębia jest wyraźniej ciemniejsza. Na miejscu przekwitających ozdób, zawiązują się trójścienne niewielkie owoce, w których dojrzewają nasionka. Orzeszki te są odporne na niewysokie temperatury minusowe, przez długi czas zachowują zdolność kiełkowania. Część nasionek jest przenoszonych przez pobliską wodę, część przez okoliczne zwierzęta.
                              

Cyperus eragrostis - (Papirus ogrodowy, Cibora o.) - Bleek cypergras

                             W naszej strefie, nie musimy się obawiać, że ten gatunek cibory okaże się zbyt ekspansywnym. Wysiew i cała pielęgnacja wzrastających egzemplarzy, musi się odbywać w warunkach, gdzie jest ciepło. Ekspozycja słoneczna, ale może być także w tak zwanym ' jasnym cieniu', wówczas oszczędzimy sobie usuwania poparzonych przez słońce trawiastych liści.
Podłoże, najpierw w pojemniku, potem w glebie, średnio żyzne, muliste, bądź przemieszane z piaskiem. Wysoki stopień wilgotności. Korzenie mają styczność z wodą, łodygi i liście nie.
                       Nawozimy od połowy kwietnia, do połowy lipca, według wskazówek na etykiecie.
                       Inną drogą, poza wysiewem, czy kupnem sadzonki, jest ukorzenienie  papirusowych  parasolek'. Robimy to latem, po kwitnieniu, albo w trakcie - usuwamy zawiązki kwiatostanów, czy przekwitniętych ozdób,  skracamy listki o połowę i wkładamy do przezroczystego pojemnika z wodą.
Łodyżka 'parasolki' powinna mieć około 10, 12 centymetrów. Szybko pojawią się niewielkie korzonki i już jesteśmy właścicielami kolejnych egzemplarzy.
Ważne, aby woda w pojemniku była w zbliżonej temperaturze do tej, z której czerpie roślina macierzysta.
                       Cyperus eragrostis, C. vegetus - to gatunek cibory, który na pewno, swoją oryginalnością i słonecznym kolorem kwiatostanów, wzbogaci otoczenie oczka wodnego w naszej zielonej przestrzeni. 
                        Cyperus eragrostis, C. vegetus - (Papirus ogrodowy, Cibora o.) - Bleek cypergrasCyperus eragrostis - (Papirus ogrodowy, Cibora o.) - Bleek cypergras
Cyperus eragrostis - (Papirus ogrodowy, Cibora o.) - Bleek cypergras


Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Cyperus_eragrostis

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz