czwartek, 13 września 2018

Ceratostigma - Zawciągowiec - Loodkruid

                                              Zawciągowiec, to bylina kłączowa, która przy minimum pielęgnacji, daje maksimum dekoracyjności. Dzięki swej naturalnej, wysokiej klasy urodzie, nadaje się do nasadzeń w ogrodach naturalistycznych wiejskich, a także w wytyczonych zonach przestrzeni nowoczesnych. Gdy nie mamy pomysłu, czym obsadzić skrawek ziemi na wystawie południowej, gdzie wcześniej wiosną kwitły rośliny cebulowe - wybierzmy zawciągowiec zwyczajny.


                                               Leadwort.eng
Ceratostigma - Zawciągowiec - Loodkruid  
Ceratostigma plumbaginoides - Zawciągowiec zwyczajny -  Loodkruid


Jest on w uprawie najpopularniejszym z ośmiu gatunków. Potocznie nazywany plumbago, zdobi swymi niebieskimi kwiatuszkami od końca wiosny, aż do pierwszych jesiennych przymrozków.  Kwiat pojedynczy rurkowaty, o pięciu płatkach korony, w kolorze niebieskim. Dodatkowym walorem
zdobniczym, jajowate, nieco sztywne, ułożone skrętolegle listki. W sezonie prezentują się w zieleni, zaś im bliżej ku zakończeniu sezonu, stają się brązowo czerwone.  Roślina na zimę przygotowuje się do spoczynku, zamierają części nadziemne. Uprzątnijmy je. Jeśli mamy zimy z temperaturami większymi niż -20 °C, warto miejsce w którym pozostały kłącza, przykryć gałązkami świerkowymi, albo obsypać je dodatkowym kopczykiem ziemi, który na wiosnę bez trudu można rozsunąć.             Z nadejściem ciepłych dni, jest dobry czas na pozyskanie nowych egzemplarzy, gdybyśmy robili to jesienią, zmniejszymy szansę plumbago na zdrowe przetrwanie zimy. W pierwszej połowie wiosny,  wykopujemy bryłę korzeniową i dokonujemy jej podziału. Roślina także samodzielnie dokonuje podboju ogrodowej przestrzeni, nie robi tego jednak na tyle ekspansywnie, aby była potrzeba założenia jej 'kagańca' (obręczy)

                                 Bardzo ładnie, przy swej niewielkiej wysokości (pomiędzy 10,a  30 centymetrami), wyznacza granice i doskonale się wkomponowuje w bylinowe rabaty na niższych piętrach. Jeśli jesteśmy sympatykami wiosennych roślin cebulowych, po ich przekwitnięciu niech zadomowi się na tym miejscu zawciągowiec. Nie będziemy musieli każdego lata dokupować roślin jednorocznych.
                                     

Ceratostigma plumbaginoides - Zawciągowiec zwyczajny -  Loodkruid

                            Dużo pisze się o tym, jaka to samoobsługowa roślina. Nie do końca to prawda. Jeśli nei poznamy podstawowych potrzeb tego gatunku, możemy doprowadzić do zahamowania kwitnienia, albo roślina całkiem nam wypadnie.
Strzeżmy plumbago od miejsc podmokłych i tych, w których po deszczu zastaje dłużej woda. Plant poradzi sobie całkiem nieźle z czasową suszą, ale nadmiar wody, może mieć katastrofalne skutki.
                      Ekspozycja słoneczna, południowa wystawa jak najbardziej. W zbyt zacienionym stanowisku, po prostu słabsze kwitnienie, powolniejszy rozrost kłącza.
Podłoże przepuszczalne, średnio żyzne, o pH neutralnym w kierunku do zasadowego. Jeśli dysponujemy miejscem, w którym może zebrać się nadmiar wody, robimy dodatkowy drenaż; wykopujemy dwa dołki, mniej więcej o głębokości 80 centymetrów, w 2/3 wysypujemy je kamyczkami (żwirkiem, keramzytem), obkładamy cienką warstwą agrowłókniny i zasypujemy ziemią.
                   Średni stopień wilgotności gleby. Przy suszy, jeśli chcemy utrzymać obfitsze kwitnienie, przejdźmy się z rana, albo pod wieczór z konewką. Przy bezśnieżnych zimach, przykrytego świerkową pierzynką  zawciągowca również nie pozostawiamy bez wody. Wówczas, podlewamy w pobliżu rośliny (nie lejemy po gałązkach), wodą o temperaturze przybliżonej do tej jaka panuje w otoczeniu rośliny; podlewamy w godzinach południowych, w bezmroźny dzień.
                           
                          Zawciągowiec, zachwyca swoją skromną, romantyczną odsłoną. I cieszy także tym, że przy odpowiednich warunkach uprawy, kwitnie nieprzerwanie przez wiele miesięcy w sezonie.Ceratostigma plumbaginoides - Zawciągowiec zwyczajny -  Loodkruid


Ceratostigma plumbaginoides - Zawciągowiec zwyczajny -  Loodkruid


Ceratostigma plumbaginoides - Zawciągowiec zwyczajny -  LoodkruidCeratostigma plumbaginoides - Zawciągowiec zwyczajny -  LoodkruidCeratostigma plumbaginoides - Zawciągowiec zwyczajny -  LoodkruidCeratostigma plumbaginoides - Zawciągowiec zwyczajny -  Loodkruid
Ceratostigma plumbaginoides - Zawciągowiec zwyczajny -  Loodkruid
Ceratostigma plumbaginoides - Zawciągowiec zwyczajny -  LoodkruidCeratostigma plumbaginoides - Zawciągowiec zwyczajny -  LoodkruidCeratostigma plumbaginoides - Zawciągowiec zwyczajny -  Loodkruid
Ceratostigma plumbaginoides - Zawciągowiec zwyczajny -  Loodkruid
                                                                 Chinese plumbago.eng

Ceratostigma willmottianum - Zawciągowiec (gatunek) - Loodkruid


 
 


Ceratostigma willmottianum - Zawciągowiec (gatunek) - Loodkruid

 
 


Ceratostigma willmottianum - Zawciągowiec (gatunek) - Loodkruid


 
 


Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Ceratostigma
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zawci%C4%85gowiec
https://nl.wikipedia.org/wiki/Loodkruid
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ceratostigma_willmottianum
https://en.wikipedia.org/wiki/Ceratostigma_willmottianum

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz