poniedziałek, 6 sierpnia 2018

Pomysły zagospodarowania przedogródka JAAZ

                                             Pomysły zagospodarowania przedogródka JAAZ. Wybór roślin zimozielonych (będą zdobiły przez cały rok), takich które poza początkowymi pracami, nie wymagają dużych kolejnych nakładów. Celowałam w wysokości do 0.4 metra. Rośliny bardzo wytrzymałe, zniosą czasowe przesuszenia i trudniejsze zimowe uwarunkowania.

                                  Najprostszy zestaw z możliwych na efektowne obwódki, te dwie odmiany sprawdzają się na 100%. Trzmielina Fortune'a 'Emerald gold' oraz berberys Thunberga 'Bagatelle'. Są to krzewy karłowe, osiągną pomiędzy 0.35, a 0.45 metra wysokości/szerokości. To znaczy, że w takim rozstawie

należy je posadzić. Za dwa/góra trzy sezony, zewrą się ze sobą ulistnionymi pędami tworząc spójny pokrój, (bez prześwitów). 

Trzmielina Fortune'a 'Emerald gold', odmiana karłowa (!) To ważne, aby taką zakupić, gdzie na etykiecie z podanych danych wynika, że 'Wysokość do 0.4 metra'. Dwa lata temu kupowałam w 'koszyczkach' po sześć sztuk (Intratuin), gdzie już wysokość 0.15 do 0.2 metra; ówczesna cena około 6. To roślina, która zaskakuje swoimi zdolnościami adaptacyjnymi, więc zakupienie innych odmian niekarłowych, skutkowałoby tym, że rośliny wypiętrzałyby się po murze/ścianie i rosły na wysokość 2, czy 3 metrów. Tak więc, u karłowej odmiany liście drobne, eliptyczne, skórzaste, ciemnozielone otoczone grubym, złocistym, nieregularny margines. Jesienią krzewinki częściowo zmieniają barwę na purpurowo-różową, utrzymują ją przez całą zimę.

Są w ogólnodostępnej sprzedaży inne karłowe odmiany tego gatunku trzmieliny, jednak one są płożące. Taka ich natura, nic w tym złego. Jednak w przypadku tworzenia obwódki, która ma prezentować się jako niziutki żywopłot, to ścielące się rośliny nie spełnią tej roli. 

Euonymus  fortunei  - Trzmielina Fortune'a, t.pnąca - Kardinaalsmuts
 'Emerald gold' (odmiana karłowa)
 

 

 


Euonymus  fortunei  - Trzmielina Fortune'a, t.pnąca - Kardinaalsmuts
 'Emerald gold' (odmiana karłowa)

Berberys Thunberga 'Bagatelle', jest  to karłowy krzew o pokroju płasko kulistym i ostrych cierniach, (ciernie malutkie, ale dzięki nim, okoliczne pieski nie obsikują roślin zaznaczając teren). Roślina dorasta do 0,4 m wysokości/szerokości.  Liście brązowoczerwone, jesienią przebarwiające się na bardziej 'widoczny' kolor szkarłatny. Kwitnienie nie jest spektakularne, wiele drobnych żółtych kwiatuszków w pierwszej połowie wiosny. Główną funkcją zdobnicza tych roślin, jest trzymanie listnego pokroju przez cały rok, kwiaty więc sprawa drugorzędna. Przy trudności nabycia tej konkretnej odmiany, można zastąpić ją inną berberysu, ale wówczas nie obejdzie się bez przycinania. W opisach polskich, większość berberysów 'gubi' przez zimę listną szatę, tutaj 'cieplejszy' klimat, więc nie tylko karłowe z czerwonawymi liśćmi są zimozielone. 

                                        Teren pod rośliny wyplewiony i przekopany. Miejsca nimi nieobsadzone, najpierw wyplewione (chwasty sio z korzeniami), następnie przykryte agrowłókniną, na którą wysypane drobne kamyki/korowina. Tkanina ściółkująca ma to do siebie, że po trzech/czterech latach, chwasty zaczynają przebijać się przez nią. Warto więc przy projekcie zagospodarowania przedogródka, w miejsce starej zakupić nową agrowłókninę

Rozsądnie w czasie wielodniowych upałów jest rośliny podlać, (robimy to rano, albo pod wieczór, miks słońce+woda, nie zniszczą liści). Zimą natomiast, jeśli pojawią się czapy śniegu, albo śnieżna zmarzlina, warto to strzepać, wtedy pędy się nie odkształcą. Jeśli przycinanie, to kosmetyczne/pielęgnacyjne, bez formującego, (wtedy gdy któryś z wybujałych pędów zaburza symetryczną formę, albo po zimie 'ciach' przemarzniętego'). To są karłowe odmiany, nie trzeba jej formalnie przycinać, jednak gdy zapadnie taka decyzja, że będzie ciach ciach, wtedy skracamy nie więcej niż 1/3 długości pędów. U berberysu, robimy to po zakończeniu kwitnienia (z początkiem czerwca) i powtarzamy na przełomie lipca i sierpnia, natomiast trzmielinę karłową można 'skubać' od maja do końca października. 

                                        W miejscówce, po której 'przeleciała się' ćma bukszpanowa, przez około 5 do 6 lat nie ma co sadzić bukszpanu. Pozostawione w gruncie jaja larw wciąż będą dla tych roślin zagrożeniem. 

                                       Dołączam link, pod którym 'Rośliny zimozielone na niewielki balkon', odliczając pnącza, pozostałe są niewielkich 'gabarytów'. Może któryś z 65 gatunków spodoba się Wam. Alternatyw w wyborze roślin jest wiele, do tego mnóstwo możliwości z ich kompozycjami. Jednak jeśli idzie o prostotę, oczekiwany efekt i bez dużych nakładów pracy, polecam dwie z opisanych odmian. Poniżej właśnie z nimi kilka 'luźnych' projektów.

Berberis thunbergii - Berberys Thunberga - Zuurbes ( foto ) 

 

 

 Przykłady żywopłotów z roślin zimozielonych. Niektóre z gatunków można formować na niskie obwódki, inne będą bardzo okazałe.

Trendy w ogrodnictwie
Żywopłot z roślin liściastych zimozielonych ( foto )

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 


 

 

 

 Inne inspiracje:

 

Opcja płożących: Juniperus horizontalis - Jałowiec płożący ( foto )
 'Golden carpet'  oraz  'Blue chip'

 

 

Przycinany: Berberis thunbergii - Berberys Thunberga - Zuurbes (foto)
'Aurea'

 

 


Przycinane: Taxus cuspidata - Cis japoński - Japanse venijnboom 
oraz jaskrawo czerwony
Berberis thunbergii - Berberys Thunberga - Zuurbes (soort) ( foto )

 

Po wizycie w Appeltern. Żywopłot z gatunku, który się Tobie bardzo spodobał. Roślina ta na czas zimy traci niewielką ilość liści. To jedna z odmian laurowiśni wschodniej - 'Novita'.

Prunus laurocerasus -  Laurowiśnia wschodnia  - Laurierkers ( foto )
'Novita'

 Przypisy:
https://www.vip-colors.com/2022/08/jak-kasc-tkanine-sciokujacaagrowoknine.html 
https://www.intratuin.nl/euonymus-euonymus-fortunei-emerald-n-gold-d-9-cm.html
https://www.vip-colors.com/2023/01/rosliny-zimozielone-na-niewielki-balkon.html
https://www.vip-colors.com/2021/11/juniperus-horizontalis-jaowiec-pozacy.html
https://www.vip-colors.com/2021/12/prunus-laurocerasus-laurowisnia.html
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz