piątek, 16 marca 2018

Wielkanoc, świateczne inspiracje. Pasen.


                               Zima jeszcze na dobre nie pogodziła się z tym, że rozpoczęła się kalendarzowa wiosna. Więc, pośród śnieżnej zadymki i minusowych temperatur,  czas planować wielkanocne aranżacje, święta już tuż tuż.
Niektóre z działań, należy podjąć wcześniej, choćby wysiew owsa, czy rzeżuszki - ich zielony, soczysty kolor na pewno będzie wyrazistym akcentem, pośród pozostałych żywych dekoracji.

Wielkanoc, świateczne inspiracje. Pasen.

Pojemnik szklany, albo doniczka, wyłożone wilgotną ligniną, czy watą, głębsze wypełniamy wilgotną ziemią. Wschody owsa następują po około 10 dniach. Poza funkcją dekoracyjną, możemy wykorzystać ziele owsa do spożycia (posiekane na kanapki, bogactwo witamin i substancji odżywczych) oraz do farbowania pisanek.
                                Nie jest to sprzyjający czas, aby w ogrodzie kwitły wiosenne 'cebulowce'. Pozostaje nam więc do bukietowych aranżacji wykorzystanie gałązek jaśminu nagokwiatowego, czy
forsycji. Przyniesione ich do domu na kilka dni przed, to w świątecznym czasie, gdzie ciepło w pomieszczeniach, bogato obsypane słoneczne kwiecie. Nie zapominajmy, w kwiaciarni możemy kupić do wazonu eleganckie narcyzy,  tulipany. Zresztą, odnośnie nich i innych wiosennych cebulkowych, możemy zakupić, albo pędzić w domu, tak, aby zakwitły dużo wcześniej, niż te, które muszą sobie radzić z pogodowymi zwrotami przepychanek zimowo wiosennych.
Amarylis, odnajduje się doskonale w dekoracjach zimowych, wiosennych. To pewniak, wzbogaci swoją obecnością każda przestrzeń. Dalej hiacynty, tulipany - czasami może nie w tak oczywistych doniczkach, co cebule przewiązane mchem, albo wyeksponowane w szklanych naczyniach, w których odrobina wody, albo ziemi okrytej  także mchem.
Trendy w ogrodnictwie
'Przyspieszenie' kwitnienia niektórych z gatunków (pędzenie)
W przedwiośniu i wczesną wiosną. Z ogrodu do wazonu ( foto )
Niewielkie szafirki, można posadzić w lampkach do białego wina (gdzie mech przełożony warstwami z ziemią, do tego kawałek brzozowej kory i dekoracja idealna. Brzozowe kawałki ozdobnej kory, można także wykorzystać w mniej oczywisty sposób - na przykład, owinąć nią doniczkę i włożyć do szklanego pojemnika. Pięknotka i ten naturalny 'pojemnik', to jak najbardziej inspiracja wpisana w ducha wielkanocnych świąt. Do tego brzozowe świeczniki i poza tematycznym nawiązaniem, dodatkowo nawiązanie do stylu vintage.
                         Poza brzozą do naturalnych dekoracji, możemy wykorzystać inne drewno. Większe i mniejsze krążki, z korą, albo w przypadku, gdy kruszy się, z niej oczyszczone. Na jednym z plastrów można ułożyć odrobinę mchu, kilka piórek i cebule kwitnącego hiacyntu. Inne drewniane krążki, równo ucięte, wykorzystać jako podkładki do naczyń.
                        Już teraz, przygotowując jajecznicę, wyparzmy skorupki wrzątkiem, wysuszmy. W niedalekim czasie przydadzą się jako kolejny dekoracyjny element. Wydmuszki w różnych rozmiarach, części skorupek. Podwieszone na wierzbowej kwitnącej gałązce w szklanym naczyniu - prostota, skromność i elegancja w jednym.

Forsythia - Forsycja - Chinees klokje ( foto )


 
 
 

Hyacinthus orientalis - Hiacynt wschodni - Hyacint ( foto )


                           Nie zapominajmy o bogatej w kolory i w kształty rodzinie pierwiosnków, to także również czas nadal kwitnącego w słonecznym kolorze kalanchoe. Wiosenne świąteczne inspiracje, czasami także mogą być 'przetkane zabawnymi' dekoracjami. 'Wesołe' roślinne  kompozycje w pastelowych kolorach z zajączkami, kurkami, czy kilka kwiatów w jasnych, eleganckich pojemnikach, a te pojemniki sprytnie ukryte w pomalowanych butach, czy imitujących zwierzątka doniczkach.
                         Wiklinowe pojemniki, słomiane wianuszki. mogą być przystrojone kwietnymi Pięknotkami i mocno związanymi z tematyką wielkanocną, bukszpanem i wierzbowymi kwitnącymi witkami (baziami).  Gałązki, w naturalnym kolorze, albo spryskane sprayem w pastelowych, jasnych tonacjach.
                          Wielkanoc, to przede wszystkim czas duchowego przeżycia i wspólnego czasu z najbliższymi. To w jaki sposób, w jakiej ilości i kiedy przystroimy nasz dom roślinnymi dekoracjami, zależy wyłącznie od nas samych.  Możemy inspirować się pomysłami innych, ale też nie zapominajmy, że sami jesteśmy żywo bijącym źródłem wspaniałym inspiracji.Wielkanocna aranżacja w ogrodowej altanie


Primula vulgaris - Pierwiosnek bezłodygowy - Stengelloze sleutelbloem  ( foto )


Tulipa - Tulipan - Tulp ( foto )


Narcissus - Narcyz - Narcis ( foto ) 
 Keukenhof 2015

Narcissus - Narcyz - Narcis ( foto )
      'Bridal crown'

Betula - Brzoza - Berk ( foto )    
  Brzozowy świecznik

Tulipa - Tulipan - Tulp ( foto )


Kalanchoe - Kalanchoe, żyworódka, płodnolist  - Kalanchoë (foto)Primula - Pierwiosnek, Prymulka (gatunki) - Sleutelbloem (soorten) (foto )
Muscari - Szafirek - Druifhyacint ( foto )Wielkanoc, świateczne inspiracje. Pasen.
Wielkanoc, świateczne inspiracje. Pasen.       Iris reticulata - Irys żyłkowany ( foto )Narcissus - Narcyz - Narcis ( foto )  Wielkanoc, świateczne inspiracje. Pasen.Wielkanoc, świateczne inspiracje. Pasen.
Wielkanoc, świateczne inspiracje. Pasen.

Drewniane elementy do dekoracji.Wielkanoc, świateczne inspiracje. Pasen.Forsythia - Forsycja - Chinees klokje ( foto )      oraz
Tulipa - Tulipan - Tulp  ( foto ) oraz Buxus - Bukszpan ( foto )


Kalanchoe - Kalanchoe, żyworódka, płodnolist  - Kalanchoë (foto)


Narcissus - Narcyz - Narcis
Wielkanoc, świateczne inspiracje. Pasen. 
 
Crocus -  Krokus, Szafran ( foto )
Muscari - Szafirek - Druifhyacint ( foto )
 
 
 
 
 
 
Primula vulgaris - Pierwiosnek bezłodygowy - Stengelloze sleutelbloem ( foto )
Muscari - Szafirek - Druifhyacint ( foto )
Narcissus - Narcyz - Narcis ( foto )
 
 
 
Wielkanoc, świateczne inspiracje
 oraz Gerbera ( foto )


 


Wielkanoc, świateczne inspiracje
Pofarbowane 'kotki'. Salix caprea - Wierzba iwa - Boswilg  ( foto )


 
 
 
 
Narcissus - Narcyz - Narcis ( foto )

 
 
 
 
https://www.vip-colors.com/2016/07/gerbera.html 
https://www.vip-colors.com/2019/05/salix-caprea-wierzba-iwa-boswilg.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz