poniedziałek, 19 marca 2018

Asplenium hybrids - Zanokcica mieszańcowa, Z.hybrydowa

                                     Zanokcica mieszańcowa, to nowa propozycja botaników. Rozszerza i tak bogaty w gatunki i kultywary rodzaj asplenium. Skoro można było, to naukowcy starali się stworzyć odmianę bardziej odporną, o gęstszym, bogaciej prezentującym się ulistnieniu. U dorosłego egzemplarza, u hybrydy 'Austral Gem', przy w miarę zwartym pokroju, delikatnie zwieszające się pędy osiągają do 30 centymetrów długości. Szerokość rośliny, jest podobnych wymiarów.


Asplenium hybrids - Zanokcica mieszańcowa, Z.hybrydowa
Asplenium dimorphum x difforme
 'Austral Gem'

Gęsto osadzone, ciemnozielone listki, to całoroczna ozdoba tej paproci. Nie są wytwarzane zarodniki, więc nie będzie problemu z obsypywaniem ich w mieszkalnych, czy biurowych przestrzeniach. Zdecydowanie, to nie jest roślina do pielęgnacji bezpośrednio w gruncie, zniosłaby tylko
kilka dni, gdy temperatura około 0℃, a znając nasz klimat, nie mamy złudzeń, że temperatury zimą będą zdecydowanie niższe.
                             Po dłuższej przerwie, paprotki znów wkraczają na salony. Sprawdzają się ze względów praktycznych (minimum regularnej opieki, niewielkie wymagania) i ze względów dekoracyjnych (dodają lekkości i elegancji).
                            Miejsce ekspozycji w tak zwanym 'jasnym cieniu'. Zbyt dużo promieni słonecznych sprawi, że listki zaczną wyglądać nieestetycznie, zaś zbyt ciemno, to łysiejące brzydkie pędy i zagrożenie pojawienia chorób grzybicznych.
                             Ziemia ogrodowa przemieszana z piaskiem. Podłoże przepuszczalne, średnio żyzne. Pierwsza warstwa w donicy z odpływem, keramzyt (żwirek, kamyki). Przesadzamy wiosną, co dwa sezony do nieco większego pojemnika. Na bieżąco usuwamy nieatrakcyjne, zestarzałe, połamane części (przy dobrej pielęgnacji, będzie ich naprawdę niewiele).Asplenium hybrids - Zanokcica mieszańcowa, Z.hybrydowa
Asplenium dimorphum x difforme
 'Austral Gem'


Podlewamy regularnie, gdy przesuszona wierzchnia warstwa. Asplenium lubi wilgoć, ale nie możemy dopuścić do przelania. Używamy wody w temperaturze zbliżonej do tej, która panuje w otoczeniu rośliny. Zlewamy wodę z podstawka, czy z osłonki.  Gdy zimą pielęgnujemy zanokcicę w pomieszczeniu, gdzie kaloryfery, a więc suche powietrze, możemy użyć rozpylacza, ale z bardzo drobnymi oczkami. Tak, aby powstawała mgiełka, a nie duże krople.
                           Nawozimy od końca marca do końca września, nawozem w płynie, albo w granulacie. Najlepiej takim do paproci, a ostatecznie do roślin zielonych doniczkowych.
                           Ze względu na lekko przewieszające się pędy, mieszaniec będzie ładnie wyglądał w podwieszanym pojemniku (także na balkonie, tarasie).Asplenium hybrids - Zanokcica mieszańcowa, Z.hybrydowa
Asplenium dimorphum x difforme
 'Austral Gem'Asplenium hybrids - Zanokcica mieszańcowa, Z.hybrydowa
Asplenium dimorphum x difforme
 'Austral Gem'Asplenium hybrids - Zanokcica mieszańcowa, Z.hybrydowa
Asplenium dimorphum x difforme
 'Austral Gem'

Asplenium nidus - Zanokcica gniazdowa – Nestvaren ( foto )


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz