wtorek, 20 marca 2018

Vicia cracca - Wyka ptasia - Vogelwikke

                                      Wyka ptasia,rodzima roślina, która w tej chwili spotykana jest niemal na każdym kontynencie. Porasta stanowiska ruderalne,  nadbrzeża zbiorników słodkowodnych, przy torowiskach, przydroża, łąki. W czasie, do momentu wytworzenia strąków, nie stanowi zagrożenia zatrucia dla zwierząt hodowlanych.


                                                         Tufted vetch.eng
Vicia cracca -  Wyka ptasia - Vogelwikke


Wąsy czepne pozwalają 'podwiązując się' do innych roślin rozrosnąć temu gatunkowi od 30 nawet do 140 centymetrów długości. U podnóża plant głęboko zakorzeniony. Liście podłużne, orzęsione, w
soczystym kolorze zieleni (pierwsze trzy, przekształcają się w wąsy). Kwitnienie od czerwca, nawet do końca września. Charakterystyczne fioletowe (lila, rzadko białe)kwiaty. Pojedynczy może być zbudowany z 15, albo i 35 niewielkich kwiatów motylkowych.
                                 Przez rolników oraz przez działkowców, nie jest wyka postrzegana przyjaźnie. Wczepiając się w inne rośliny, gdy się rozprzestrzeni w dużych ilościach, po prostu osłabia wzrost, wydajność innych. Zdarza się także, że je tak przydusza, że obumierają.
                               Miododajne, jednostronnie kwitnące fioletowe Pięknotki, są dekoracyjne i przyjazne dla niektórych skrzydlatych przyjaciół (tych, którzy mają wystarczająco dużo sprytu i predyspozycji,aby dostać się do smakowitego nektaru), ale poprzez swoją toksyczną gorycz, sieją postrach u właścicieli zwierząt i u tych, którzy zajmują się uprawą zbóż.Vicia cracca -  Wyka ptasia - VogelwikkeVicia cracca -  Wyka ptasia - VogelwikkeVicia cracca -  Wyka ptasia - Vogelwikke

Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wyka_ptasia
https://nl.wikipedia.org/wiki/Vogelwikke
https://en.wikipedia.org/wiki/Vicia_cracca


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz