środa, 21 marca 2018

Photinia serratifolia, P. serrulata - Głogownik serratifolia, (G. chiński)

                                   Photinia serratifolia, w Europie, jeszcze dość słabo rozpoznawalny gatunek głogownika. Roślina może być prowadzona w formie krzewu, albo drzewka. W zależności od odmiany możemy mieć z dorosłymi egzemplarzami dorastającymi od 70 centymetrów, nawet do 6 metrów. Jeśli mamy upatrzoną konkretną roślinę, najpierw poszukajmy informacji, czy będziemy mieli dla niej odpowiednią przestrzeń i czy w ogóle jest szansa na posadzenie jej bezpośrednio w gruncie.

                                                           Chinese photinia.eng
Photinia - Głogownik - Photinia.eng  
Photinia serratifolia - Głogownik serratifolia (G. chiński)
 'Pink Crispy'    


Przedstawicielka gatunku, posiada lekko błyszczące zielone liście, kwiaty białe delikatnie pachnące.
W temacie odmian, mnóstwo wariacji - jedne liście błyszczą, jak te rosnące na macierzystych terenach Tajwanu i Chin, inne są matowe. Na pewno, bardzo wyrazistą pośród innych jest odmiana
'Pink Crispy' - marmurkowe wzory na liściach, młode różowe przyrosty, niezbyt wielkie wymagania przy pielęgnacji. Warto więc przyjrzeć się jej bliżej.
                              Wizualnie roślina prezentuje się niczym, w świecie zwierząt, pełen kolorów paw. Czerwone, widoczne, wpadające w bordo pędy oraz elegancko wybarwione, przechodzące z różu w zielono jasne, w ciemną zieleń liście, to główna, całoroczna ozdoba. Na jesień, najstarsze mogą zacząć się delikatnie przebarwiać w brąz i z początkiem wiosny opaść (proces starzenia nie omija nikogo). Kwitnienie ma miejsce z początkiem maja, drobne białe wiechy kwiatów, po przekwitnięciu zawiązują się niewielkie, ale także ozdobne zielone jagody. Wszystkie części rośliny są dla ludzi i zwierząt domowych toksyczne.
                          Krzewiasty, pionowy pokrój, przy optymalnej pielęgnacji, możemy wejść w posiadanie rośliny, która wzniesie się na około 170 centymetrów i będzie miała szerokość od 70 do 100 centymetrów.


Photinia serratifolia - Głogownik serratifolia (G. chiński)
 'Pink Crispy'


                              Uprawa tego zimozielonego krzewy, może się odbywać bezpośrednio w gruncie. Przy dodatkowych zabezpieczeniach, roślina poradzi sobie nawet z kilkunastodniowymi minusowymi temperaturami dochodzącymi do -20℃ (obsypana bryła korzeniowa dodatkowym około 15 centymetrowym kopczykiem ziemi oraz osłona ze siatki oczkowanej, która zapewni dobrą wentylację). Jeśli prowadzony w uprawie pojemnikowej, wskazane przez mroźne miesiące, aby odpoczywał w chłodnym pomieszczeniu z dostępem światła dziennego, trzeba pamiętać o mniej obfitym podlewaniu niż latem - ale musi być, aby nie zasuszyć bryły korzeniowej. Woda w temperaturze przybliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu 'Pink Crispy'.
                               Miejscem ekspozycji może być taras, balkon (w donicy z odpływem); posadzony pojedynczo, na przykład w otulinie ciemnozielonych iglaków, które stanowiąc tło, wyraziście wyeksponują jego kolory. Photinia serratifolia, może być także sadzona na obrzeżach , czy w centralnych punktach  żywopłotu. Przycinana, z czasem wraz z innymi roślinami, stworzy zwarty, całoroczny 'żywy płot'.  Z jego uprawą nie wiążą się wysokie koszty utrzymania. Od kwietnia do lipca, wystarczy posypać raz w miesiącu nawozem w granulacie przeznaczonym dla roślin ogrodowych.
                          

Photinia serratifolia - Głogownik serratifolia (G. chiński)
 'Pink Crispy'

                        Sadzony w gruncie, to znaczy, że osłonięty przed porywistymi, zimowymi wiatrami. W otulinie innych roślin, albo w niedużej odległości od muru, ściany. Przesadzaniewiosenne, co dwa, trzy sezony, do donicy, która utrzyma ciężar krzewu.
Miejsce cieniste, takie, gdzie jest wystarczająco dużo dziennego rozproszonego światła ( w przypadku tej odmiany, zbyt ciemna miejscówka wiąże się z mało efektownymi wybarwieniami).
Podłoże przepuszczalne, średnio żyzne, o odczynie pH neutralnym, albo średnio zakwaszonym. Ważne, aby był drenaż. Zbyt dużo wody - to największe zagrożenie dla tego gatunku głogownika. Dorosły egzemplarz, poradzi sobie z kilkudniową suszą, ale dla młodych, jak i wieloletnich krzewów, zbyt duża wilgotność podłoża, to prawie pewne, że nic dobrego z uprawy nie będzie. Logiczne, że nie narażamy tej pełnej koloru rośliny na suszę świadomie, w upalne dni podlewamy rano, albo pod wieczór.
                     Sadząc, warto przemieszać w dołku ziemię z kilkoma garściami kompostu. Średnia, umiarkowana wilgotność. Jeśli formujemy na żywopłot, przycinanie w maju, najpóźniej w pierwszej połowie sierpnia. Nie szarżujmy, tnijmy z rozmysłem, nie za dużo. Krzew ma dość zwarty pokrój, 'ciągnie' w górę, więc mamy bardzo ułatwioną sprawę przy przycinaniu.
Przez cały rok, regularnie oczyszczajmy roślinę ze starych, chorych, przesuszonych, połamanych, nieestetycznie wyglądających części.
                Zapraszając do swojej zielonej przestrzeni tę roślinę, wprowadzimy rzadko spotykaną, kolorową Pięknotkę, która rozweseli, rozświetli swoją obecnością pozostałe rośliny. Doskonale wygląda w kompozycji z innymi, a i potrafi dać z siebie 100% czaru i wyrazistości, gdy wyeksponowana jako soliter.


Photinia serratifolia - Głogownik serratifolia (G. chiński)
 'Pink Crispy'Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Photinia
https://pl.wikipedia.org/wiki/G%C5%82ogownik
https://en.wikipedia.org/wiki/Photinia_serratifolia
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz