czwartek, 22 marca 2018

Hylocereus spp. - Pitaja - Drakenvrucht

                                                 Pitaja, potocznie zwana smoczym owocem, to roślina, która żywi i zdobi. Na pędach o trzech krawędziach, elegancko zwieszają się jasne kwiaty, które  rozkwitają  wyłącznie nocami. Pojedynczy, delikatny kwiat kwitnie dzień, góra dwa. Jednak, biorąc pod uwagę, że rośliny te są bardzo produktywne, kwitnienie  i owocowanie, odbywa się kilkukrotnie w roku.


                                                   Pitahaja.eng
Hylocereus undatus


Stąd o różnych porach roku możemy korzystać z odżywczych, smacznych dóbr pitai. Owoce, zdecydowanie częściej spotykamy od samego kaktusa, czy przewieszających się na nim 'księżycowych kwiatów'. Smakowitości te są delikatnie słodkie, bardziej wydobywa się smak ich
miąższu, gdy schłodzone.Możemy zakupić kilka gatunków, różnią się pomiędzy sobą kolorem skórki i właśnie miąższu.

                                Przy znajomości podstawowych zasad uprawy, możemy truskawkową gruszkę pielęgnować  w domu. Ten epifit, lubi ciepło, słońce i przepuszczalne podłoże.
Najkorzystniej jest wysiać nasiona w specjalne podłoże dla kaktusów. Jeśli takiego nie możemy zakupić, wówczas pierwsza warstwa w pojemniku to drenaż (3 do 5 centymetrów kamyczków, żwirku), następnie mieszanka piasku, żwirku i ziemi w proporcjach 3:3:3).
Optymalna temperatura w pomieszczeniu, to 18 do 23°C. Trzeba wiedzieć, że roślina ta nie ucierpi również przebywając w miejscu, gdzie jest od 12 do 35°C. Cała rzecz w tym, aby nie fundować kaktusowi radykalnych zmian temperatury. Przenosząc na letnisko, zróbmy to gdy na dworze powyżej 21°C (ustawmy w osłoniętym miejscu od deszczów). Aby w naszej strefie klimatycznej doczekać kwiatów, można pokusić się o to, aby na kilka miesięcy przenieść pitaję w miejsce, gdzie temperatura około 12°C i naprawdę, bardzo oszczędnie podlewać (od października do końca lutego). To powinno roślinę 'przestraszyć', zmotywować do kwitnienia                        Hylocereus spp. - Pitaja - Drakenvrucht
Hylocereus undatus


                                    Od maja do końca września podlewamy roślinę co 14 dni. Przykładowo, sukulent wielkości tego ze zdjęć, 200 mililitrami wody. Od października do końca kwietnia, wydłużamy okres dostarczania wody, robimy to raz w miesiącu, także 200 mililitrów (niepełna szklanka). Zawsze używamy wody o temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu. 
Podlewamy nie często, a raz i solidnie., Pędy, z charakterystycznymi krawędziami,  wchłoną dostarczoną wodę i będą czerpać z niej energię przez kolejne tygodnie. Układ korzeniowy rośliny jest dość delikatny, więc cały w tym ambaras, aby nie dopuścić do wielokrotnego zalewania w przeciągu krótkiego okresu, to doprowadziłoby do zgnilizny. 
                             Ekspozycja słoneczna, a jednak z taką uwagą, że w dni największego nasłonecznienia, w odpowiedniej odległości od parapetu, gdzie operuje ostre słońce. Nie chcemy przecież, ani przesuszających się, ani gnijących części. 
Gdy poznamy już rytm naszej rośliny, nawoźmy ją w okresie wegetacyjnym nawozem wspomagającym dla kaktusów (według wskazówek na etykiecie). 
                        Na pewno, poza satysfakcją z pielęgnowania oryginalnej rośliny, naszą domową przestrzeń, zacznie zdobić egzotyczna roślina, która spodoba się i będzie zauważana, nie tylko przez  domowników.Hylocereus spp. - Pitaja - Drakenvrucht
Hylocereus costaricensisHylocereus spp. - Pitaja - Drakenvrucht
Hylocereus costaricensis
Hylocereus spp. - Pitaja - Drakenvrucht
Hylocereus costaricensis

Hylocereus undatus- Pitaja (odmiana ozdobna)
'Macho milano'


 
 

Hylocereus undatus- Pitaja (odmiana ozdobna)
'Macho milano'


 
 

Hylocereus undatus- Pitaja (odmiana ozdobna)
'Macho milano'


 
 
 


Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed] 
https://en.wikipedia.org/wiki/Pitaya
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pitaja
https://nl.wikipedia.org/wiki/Pitaja

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz