czwartek, 1 marca 2018

Cambria, (storczykowate)

Rodzina: storczykowate
Podrodzina: Epidendroideae
Plemię: Maxillarieae
Podplemię: Oncidiinae
Rodzaj: x Cambria
 
Cambria Burrageare (storczykowate)
'Barocco red'

                                        x Cambria, różnorodność kolorów i kształtów, a wszystko dlatego, że tematyka dotyczy mieszańców hybrydowych. Początki krzyżówek sięgają 1910 roku, więc ponad wiek na wprowadzanie na rynek nowych odmian, to naprawdę sporo możliwości.
Cechą charakterystyczną, po której można zaliczyć dany egzemplarz do tej grupy, są rozciągnięte (spłaszczone) pseudo bulwy. Z jeden takiej wyrasta rozgałęziająca się łodyga, z czasem ozdobiona kolorowymi kwietnymi ozdobami. W momencie schyłkowej fazy tych atrakcyjnych kwiatów, wytwarza się kolejna pseudo bulwa.


                                                x Cambria.eng
Cambria, x Cambria (storczykowate)


W zależności od kultywaru, warunków panujących w otoczeniu, storczykowce z tej grupy, mogą kwitnąc o różnych porach roku. Najczęściej, przedwiośnie i wiosna. Kwiaty są bardzo wyraziste,
atrakcyjne. Kolory słoneczne, energetyczne pomarańcze, ciemne fiolety; do tego całość, albo gardziel kwiatu nakrapiana jasnymi plamkami, cętkami.
                            Jeśli chodzi o uprawę, podobnie jak z innymi gatunkami storczyków, albo się ma do tego rękę, albo nie poddaje się i próbuje wypracować odpowiednią technikę uprawy (wiedza, empatia i cierpliwość w jednym). Tutaj utrudnieniem, choć x Cambria jest zaraz po Phalaenopsisie, najbardziej powszechnym storczykowce do zakupu, są jej delikatne korzenie - zabiegi pielęgnacyjne, szczególnie przesadzanie, czy oddzielanie pseudo bulw, przeprowadzajmy ostrożnie z wielkim wyczuciem.
                          Jeśli zaprosimy ten kwiat w swoje domowe zacisze, do zdrowego wzrostu i pięknego pokroju, kwitnienia - zapewnijmy mu odpowiednie warunki. Optymalna temperatura w pomieszczeniu w czasie dnia to 16 do 20˚C, natomiast nocą, jeśli są spadki, to 12 do 16˚C (istotne, aby w krótkim okresie nie było zbyt dużej różnicy temperatury).  Sadźmy i przesadzajmy do specjalnej ziemi dla storczyków (co dwa sezony. Przy przesadzaniu usuwamy stare pseudo bulwy. Rozpoznamy je w prosty sposób po tym, że nie zawiązały ani jednego liścia. Robimy to bardzo delikatnie, aby nie uszkodzić rośliny) . Dbajmy o odpowiednią wilgotność i nawożenie w okresie wegetacyjnym ( również nawozy organiczne dla storczyków). W czasie spoczynku oszczędnie


Cambria, x Cambria (storczykowate)


podlewajmy, nie dopuśćmy do przelania, ani do zasuszenia bryły korzeniowej. Miejsce ustawienia powinno być w tak zwanym,  'jasnym cieniu'. Promienie słoneczne w szczytowych godzinach swojego natężenia nie mogą niszczyć liści i kwiatów, zaś zbyt mocne zacienie , przyczyniłoby się do nieestetycznego wydłużenia pędów i oczywiście, bardzo słabego kwitnienia, albo całkowitego jego zahamowania.
Jak wcześniej wspomnieliśmy, sezon wegetacyjny i spoczynku, u konkretnych egzemplarzy może być w zupełnie innej porze roku. Zaprzyjaźnijmy się z naszymi roślinami, zapamiętajmy, kiedy więcej, a kiedy mniej dla nich nawozu, czy wody (woda zawsze w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu storczyka).
                               Rzadko się zdarza, ale jeśli zapragniemy kwitnącą cambrią ozdobić taras, balkon, ustawmy ją w miejscu osłoniętym od wiatru, od deszczów, gdzie nie operuje mocno słońce.
                               Piękno i elegancja  tych hybrydowych mieszańców,  sprawiają, że znajdują się na wielu 'Listach kwietnych chciejstw'. Jeśli od początku zastosujemy się do podstawowych zasad pielęgnacji, na pewno rok w rok roślina będzie cieszyła nasze oczy bogatym kwitnieniem kolorowych dekoracyjnych ozdób.


Cambria, x Cambria (storczykowate)


Cambria, x Cambria (storczykowate)Cambria, x Cambria (storczykowate)Cambria, x Cambria (storczykowate)Cambria, x Cambria
(Brassia x Miltonia x Odontoglossum)


Cambria, x Cambria
Beallara
(Brassia x Miltonia x Odontoglossum)Cambria, x Cambria
Beallara
(Brassia x Miltonia x Odontoglossum)Cambria, x Cambria
Beallara
(Brassia x Miltonia x Odontoglossum)
Orchidaceae - Storczykowate (gatunki) - Orchideeënfamilie ( soorten)  ( foto )Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/%C3%97_Cambria
https://en.wikipedia.org/wiki/Beallara