piątek, 2 marca 2018

Ficinia truncata - Woestijnzegge

                                      Ficinia truncata, ciepłolubna bylina kłączowa. Przez niektórych, mylnie zaliczana do traw ozdobnych. Tutaj, historia ma się zupełnie podobnie jak w przypadku konwalnika płaskopędowego . Wydłużone, lancetowate liście, to nie równa się, że mamy do czynienia z którymś z gatunków traw. Aby w pełni rozwiać wątpliwości, odsyłam Państwa do strony Południowoafrykańskiego Instytutu Różnorodności Biologicznej (tutaj). Jest tam wiele informacji o rodzaju ficinia, którego gatunki w 95% pochodzą właśnie z kontynentu afrykańskiego. Zaś jeśli chodzi o ten konkretny gatunek,  ficinia truncata, przyjrzyjmy się mu bliżej teraz i tutaj.


                                                     Ficinia.eng
Ficinia truncata - Woestijnzegge
'Ice Crystal'


                           Pod lupę bierzemy bardzo efektownie prezentującą się 'Ice Crystal'. Na macierzystych terenach, to jest w Afryce, rośnie w najniższych piętrach roślinności. Jest tam ciepło, rozproszone światło dzienne, a o porankach wystarczająca wilgotność podłoża i otoczenia, aby ta kłączowa bylina doskonale się rozwijała.
                         Główną, całoroczną ozdobą są podłużne listki. Mają głęboko zielony kolor, kontrastujący z białą, można by rzec, 'mroźną' srebrną membraną. To delikatne, niewielkie włoski.
Poprzez swój jasny kolor i strukturę, prezentują się niczym kryształki lodu. Szczególnie w letnie dni, gdy gorąco, a na podłużnych listkach nieustająco 'szron', jeszcze bardziej docenia się ten roślinny motyw.
                          W połowie lata, na równi, albo niewiele wyżej, pośród listnej kępy wyrastają pędy, których zwieńczeniem są drobne kwiatostany. Są białe-zielone, niewielkie, nie stanowią widocznej dekoracji.
                           Bylina ta dorasta, od 15 do 25 centymetrów wysokości, gdzie proporcjonalna, podobna szerokość. Poprzez swoje zahartowanie na czasowe braki wody, poniekąd to predysponuje tę bylinę, także do radzenia sobie z czasowymi niskimi temperaturami. Jeśli jednak, mieszkamy w miejscu, w którym zimą bywa często zimniej niż -5℃, wskazane jest przechowywanie od listopada do początku kwietnia  ficinii w chłodnym pomieszczeniu, gdzie  dostęp do rozproszonego światła dziennego. Podlewamy niewiele, tyle tylko, aby nie doprowadzić do przesuszenia bryły korzeniowej. Ficinia truncata - Woestijnzegge
'Ice Crystal'


 Na wiosnę, przeprowadzamy zabieg pielęgnacyjny, polegający na usunięciu  zestarzałych, przesuszających się listków (nie przycinamy!) . W ciągu roku, też czyścimy z chorych, połamanych, nieestetycznie wyglądających części (w tym, z przekwitniętych, drobnych kwiatostanów).
                           Uprawę tej rośliny możemy prowadzić w pojemnikach, albo bezpośrednio w gruncie. Miejmy na uwadze, że kłącze się rozrasta, więc donica powinna być, średnio o 3 numery większa od wielkości bryły. Wtedy, kolejnej wiosny przy przesadzaniu, będziemy mieli do dyspozycji, zdrowe, wyrośnięte, (ale nie przerośnięte) kłącze, którego części poprzez przeprowadzenie podziału, możemy wykorzystać na stworzenie nowych egzemplarzy.
                        Taras, balkon, ogród skalny, obwódki w ogrodzie - wszędzie tam 'Kryształki lodu' odnajdą się znakomicie. Podłoże do pojemników z odpływem, to ziemia ogrodowa przemieszana z piaskiem i kilkoma garściami kamyków. Kilka dni suszy, to nic, w porównaniu z zalaniem, z doprowadzeniem kłączy do zgnilizny. Podlewajmy więc, gdy wierzchnia warstwa wystarczająco przesuszona ( zdecydowanie brak plam po wodzie). Nie pozostawiamy wody w osłonce, czy na podstawku. Zawsze używamy wody w zbliżonej temperaturze do tej, jaka panuje w otoczeniu rośliny.
                                Ekspozycja słoneczna, ale nie bezpośrednio operujące promienie słoneczne. Na letnisku, w osłoniętym miejscu od wiatrów i deszczów. Jeśli rok rocznie, przesadzamy na wiosnę do większego pojemnika, nie nawozimy.
Ficinia truncata - Woestijnzegge
'Ice Crystal'
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
http://pza.sanbi.org/ficinia
https://en.wikipedia.org/wiki/Ficinia
http://vip-colors.blogspot.nl/2018/02/ophiopogon-planiscapus-konwalnik.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz