poniedziałek, 12 lutego 2018

Dracena sanderiana, D.braunii - Dracena Sandera, ( Szczęśliwy bambus) - Geluksbamboe

                                    Dracena Sandera, jej historia jest  pełna symboli. Dla tych, którzy w poszanowaniu świata przyrody, pełni cierpliwości i pasji, zechcą nadawać jej niezwykłe kształty, stanie się wieloletnim roślinnym przyjacielem. Przez Azjatów nazwana szczęśliwym bambusem. To określenie  na tyle się przyjęło, że nawet niektóre z poradników, jak uprawiać ten plant, nic nie wspominają, że mamy do czynienia z jednym z gatunków draceny.
A warto mieć pełną wiedzę, co to za żywa ozdoba - ponieważ wówczas, dokładnie będziemy
                                                     Sander's dracaena.eng
Dracena sanderiana, D.braunii - Dracena Sandera, ( Szczęśliwy bambus) -  Geluksbamboe
'Lucky Bamboo'


świadomi, w jaki sposób zając się pielęgnacją. Najpierw jednak napiszmy o wyglądzie draceny Sandera. Łodyga jest podzielona na wyraźne sekcje, czym właśnie kojarzy się nam z rodzinką bambusów. Ale na tym koniec podobieństw pomiędzy roślinami. Lucky Bamboo, rośnie wolniej, nie musi być 'sztywniakiem', jest wymagającym, ale i zdatnym materiałem do kształtowania.
Przy poznaniu odpowiedniej techniki ułożenia pędów, możemy przez wiele miesięcy tak nimi
sterować, aby nabrały zachwycających spiralnych form. Wówczas, wspólnie z bocznymi pędami, będzie stanowić prawdziwe żywe dzieło sztuki w naszej domowej przestrzeni. Są dwie drogi, zakup gotowych, wyprofilowanych pędów, albo nauka i eksperymentowanie we własnym zakresie.
                            Na szczęście, dracena Sandera, to dość silna i niewymagająca wiele zachodu roślina, nie znaczy to jednak, że samoobsługowa. Chyba najbardziej znana z tego, że można ją uprawiać w wodzie. Tak właśnie, bez żadnego podłoża. Rośnie i miewa się dobrze, ale ...
Właśnie i tutaj dokładnie napiszmy, co i jak. Korzenie pędów powinny być zamoczone w wodzie. Nie używajmy jednak nieodstałe wody; jak wiadomo chlor i inne chemiczne związki w wodzie w kranu, nie przysłużą się ani naszemu, ani zdrowiu roślinki. Optymalne byłoby używanie deszczówki, ale w praktyce wiadomo, nie wszyscy mają takie możliwości. Więc woda odstała, zasilana raz w miesiącu kroplą, dwiema nawozu organicznego.
                      


Dracena sanderiana, D.braunii - Dracena Sandera, ( Szczęśliwy bambus) -  Geluksbamboe
'Lucky Bamboo'


  Jeśli natomiast zdecydujemy się na uprawę szczęśliwego bambusa w podłożu; pojemnik z odpływem, pierwsza warstwa w donicy drenaż ze żwirku, kamyków. Ziemia przepuszczalna, przemieszana z kamykami i z piaskiem (6:2:2). Aby mieszanka ta nie była zbita, warto raz na miesiąc dłuższym patyczkiem, nakłuwać ją przy brzegach doniczki, tak,aby nie uszkodzić bryły korzeniowej.
Wilgotność podłoża umiarkowana. W praktyce znaczy to tyle, że podlewamy, gdy przesuszona wierzchnia warstwa. Nawóz zasilający, dostarczamy przy takiej uprawie od kwietnia do sierpnia, zgodnie z zaleceniami na etykiecie (uprawa roślin doniczkowych).
A więc raz jeszcze, uprawa w doniczce, to nie to samo, co uprawa w pojemniku z wodą. Jako zwyczajny doniczkowiec, dracena nie może być zalewana, szybko doprowadziłoby  to do zgnilizny części podziemnych i nadziemnych.
                                  Czy w wodzie, czy w gruncie, miejsce ekspozycji tam, gdzie jasne rozproszone światło dzienne. W warunkach naturalnych, dracena Sandera rośnie w niskich partiach roślinnych pięter, więc ostre słońce, czy zbyt duży cień będą działały na niekorzyść (poparzone, zasychające części, zahamowanie wzrostu).
                                  Być może, czeka nas kolejny z zabiegów pielęgnacyjnych, gdy uznamy, że pędy stają się zbyt wysokie. Jak trzeba ciąć, tniemy, ale kierujmy się wyczuciem, dla  dobra rośliny.
Po przycięciu pędu, zabezpieczamy go przed narażeniem na choroby grzybiczne, przed nieestetycznym wyglądem i przede wszystkim hamujemy jego zapędy, by nie rósł wyżej, smarując wierzchołki roztopionym woskiem. Użyjmy nie tego bardzo gorącego, ale w formie już zastygającej, jeszcze zdatnego do 'zaklajstrowania'.
                             Dracena sanderiana, D.braunii - Dracena Sandera, ( Szczęśliwy bambus) -  Geluksbamboe
'Lucky Bamboo'

Bez względu na te ograniczenia, pędy boczne będą nadal zdrowo i bujnie się rozwijały. Zaś odcięte części bambusa możemy wykorzystać na nowe egzemplarze i zdecydować,czy dla urozmaicenia będziemy je pielęgnować w donicy z podłożem, czy też w wodzie.
Istnieje niepisana zasada, że gdy przez kilka miesięcy roślina jest uprawiana w wodzie, niezdrowo dla niej byłoby, gdyby trafiła do podłoża. I na odwrót. Dopiero części tych roślin macierzystych (kawałki pędów z węzłami, czy pędy boczne), to tutaj możemy zdecydować się na nową drogę poprowadzenia roślin.
Obskubany z pędów bocznych, szczęśliwy bambus już z wyglądu nie jest taki szczęśliwy, korzystajmy więc do rozmnożenia z części pędu głównego.
                           W naszej strefie klimatycznej, raczej nie doczekamy kwietnych ozdób u tej rośliny. To delikatne białe kwietne wiechy. Pamiętajmy, że zachowanie odpowiedniej temperatury, nie jest tylko po to,aby być może doczekać kwiatów. Chodzi o całą roślinę. Temperatura nie powinna być niższa niż 15°C.
                        W krajach azjatyckich, szczęśliwy babus, to od tysięcy lat, bardzo 'poważany', mocno wpisany w kulturę symbol. Jako prezent, jest wyrazem szacunku i życzenia jak najlepiej osobie obdarowanej. Ilość podarowanych pędów, także nie pozostaje bez znaczenia. W ten oto symboliczny sposób, nasz roślinny podarek, może życzyć każdego dnia bliskiej osobie miłości, zdrowia, pomyślności, bogactwa.
                   A wszystko to przecież, czego życzymy, wypływa z głębi naszych serc. Warto więc w swoim otoczeniu mieć szczęśliwego bambusa, umieć się nim zająć. Niech będzie pozytywną wizualizacją, rosnąc w zdrowiu, tego, co kwitnie w nas samych.


Dracena sanderiana, D.braunii - Dracena Sandera, ( Szczęśliwy bambus) -  Geluksbamboe

Dracena sanderiana, D.braunii - Dracena Sandera, ( Szczęśliwy bambus) -  Geluksbamboe
'Lucky Bamboo'Dracena sanderiana, D.braunii - Dracena Sandera, ( Szczęśliwy bambus) -  Geluksbamboe
'Lucky Bamboo'
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Dracaena_braunii
https://pl.wikipedia.org/wiki/Dracena_Sandera
https://nl.wikipedia.org/wiki/Dracaena_braunii

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz