czwartek, 25 stycznia 2018

Pellaea rotundifolia - (Ciemnotka okrągłolistna) - Button fern

                                    Ciemnotka okrągłolistna, w swoim naturalnym środowisku, to jest na kontynencie australijskim, rośnie na wapiennych skałach. Wrasta tam w skalne szczeliny. Występuje także na suchszych obszarach leśnych.  Przystępując więc do uprawy doniczkowej tej paproci, wiedząc skąd pochodzi, mamy już ogólne pojęcie, co będzie korzystnie wpływało na jej zdrowy rozwój. Ciepło, przepuszczalne podłoże i rozproszone światło dzienne.

                                    
                                    Button fern.eng
Pellaea rotundifolia - (Ciemnotka okrągłolistna) - Button fern                                   Całoroczną ozdobą rośliny, są 'skórzane', delikatnie lśniące, ciemnozielone okrągławe listki. Delikatnie ząbkowane, od spodu o kilka tonów jaśniejsze. Na dolnej części liścia, w odpowiednim okresie, wytwarza się zarodnia. Zebrana, latem nadaje się do wysiewu. Inna metoda rozmnażania tego plantu, to przez podział bryły korzeniowej. Listki umiejscowione są naprzemiennie na brązowej, lub na  ciemno bordowej łodydze.  Ciemne, brązowe są także
podziemne części rośliny, kłącze. Aby rozrastało się w sprzyjających warunkach, należy temu gatunkowi ciemnotki, zapewnić odpowiednią doniczkę. Pojemnik z odpływem, niezbyt wysoki, za to szerszy. Wówczas swobodnie rozrastające się kłącze, będzie stanowiło zdrową podstawę do wydłużania się i przewieszania, bogato ulistnionych pędów.
                                 Ziemia uniwersalna do roślin doniczkowych, przemieszana z garścią keramzytu, albo drobnych kamyków. Roślina nie zbyt dobrze będzie się czuła w zakwaszonym podłożu, dlatego, aby pH sprzyjające,  zróbmy mieszankę z łyżką wapna. Na spód zalecam 5 centymetrową warstwę kamyków, keramzytu, żwirku - chodzi o to, aby stworzyć dodatkowe zabezpieczenie przed zalaniem kłączy.Pellaea rotundifolia - (Ciemnotka okrągłolistna) - Button fern


                                 Podlewamy wodą, zawsze w zbliżonej temperaturze do tej, jaka panuje w otoczeniu paproci. Najkorzystniejsza deszczówka. Stosujemy technikę 'na palca'. Przesuszona wierzchnia warstwa, dostarczamy życiodajny płyn. Od listopada do końca lutego, mniej obfite podlewanie o około 1/3. Zasilamy nawozem do roślin doniczkowych zielonych, według zaleceń na etykiecie, od maja do końca sierpnia. To w zupełności wystarczy, jeśli każdego roku na wiosnę, przesadzamy pellaeę do większego o numer pojemnika.
                              Miejsce ekspozycji tam, gdzie rozproszone światło dzienne. Wystawa wschodnia, zachodnia. Zbyt dużo słońca, zwijające się listki, zbyt mało - pędy zaczynają łysieć. Zbyt dużo wody, zgnilizna  i tracimy ciemnotkę.
                              Mamy do czynienia z rośliną, która nie jest mrozoodporna. Gdy mniej obfite podlewanie w chłodne miesiące, powinna być w pomieszczeniu z dostępem do światła dziennego, gdzie temperatura pomiędzy 10, a 17 °C. W każdym razie, nigdy nie powinniśmy zostawiać doniczki na zimnej posadzce, czy wmiejscu, gdzie mniej niż 7°C.
W sezonie starajmy się, aby,czy to na letnisku, czy w domowym zaciszu do okrągłych listków 'nie dostały się' silnie działające promienie słoneczne. W bezpiecznym miejscu od rażącego słońca, roślina poradzi sobie z wyższymi temperaturami niż 25°C. Optymalna, wymarzona w okresie wegetacyjnym, to 21°C.
                             


Pellaea rotundifolia - (Ciemnotka okrągłolistna) - Button fern


                       Ze względu na swój przewieszający się pokrój, ciemnotka okrągłolistna bardzo ładnie prezentuje się, gdy zostaje wyeksponowana w podwieszanym pojemniku. Jeśli ustawiona na stoliku, to tak,aby z żadnej strony nie miała ograniczeń wzrostu (ściana, półka). Wówczas, czy to w domu, czy na tarasie będzie prezentowała się jako żywe dzieło sztuki. Wynosząc ją na zewnątrz, zróbmy to dopiero wtedy, gdy temperatura w dzień i w nocy będzie powyżej 15°C. Miejsce osłonięte od wiatrów; nie pozostawmy rośliny na pastwę deszczu (bardzo szybko zbyt duża ilość wody może doprowadzić do zgnilizny korzeni. Od razu nie musimy tego zauważyć, ponieważ korzenie ciemne, a jak zauważymy, to nawet po podcinaniu chorych części, będzie prawdopodobnie już za późno,aby uratować roślinę. Lepsza więc profilaktyka.
                   Jest jeszcze jeden zabieg pielęgnacyjny, który polega na usuwaniu starych, połamanych, przesuszonych części rośliny. Robiąc to przez cały rok, na pewno poza ładną okrągłolistną ciemnotką, my sami, pełni cierpliwości i satysfakcji, jeszcze bardziej zbliżymy się do pięknego, pełnego bogactwa, świata roślin.


Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Pellaea_rotundifolia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz