wtorek, 8 marca 2022

Prace ogrodowe w przedwiośniu i wczesną wiosną.

                                                     Gdy brak śniegu, są słoneczne dni z temperaturami 'na plusie', a gleba jest już rozmarznięta i w dobrej strukturze, możemy śmiało rozpoczynać nowy ogrodowy sezon. Czy to w pokaźniejszej zielonej przestrzeni, czy na balkonie - w temacie opieki nad roślinami w tym czasie zawsze znajdzie się coś pożytecznego do zrobienia. Przy takich pracach ruch, można 'złapać trochę słońca', 

Prace ogrodowe  w przedwiośniu i wczesną wiosną
Zdjęcie wykonał i udostępnił do publikacji pan VisitorQ
Demotywatory

pooddychać pełną piersią świeżym powietrzem i odsunąć od siebie choć na chwilę te wszystkie trudne sytuacje, z którymi przyszło nam się mierzyć w ostatnim czasie. 

1. Z roślin zabezpieczonych na czas trudnych zimowych uwarunkowań zdejmujemy okrycia. Zgrabiamy liście, (poza dębowymi, innych gatunków nadają się do kompostownika). Rozsuwamy kopczyki, uprzątnijmy słomę, zdejmijmy agrowłókninę,czy drobno oczkowaną siatkę. Oczywiście, znając potrzeby

naszych rośliny wiemy, które kiedy można oswobodzić z ochronnych kołderek; przedwiośnie i początek wiosny, to nadal zagrożenie powrotu temperatur 'na minusie', które mogą wśród wrażliwszych roślin wyrządzić wiele szkód.

 Z roślin zabezpieczonych na czas trudnych zimowych uwarunkowań zdejmujemy okrycia
 

2. Plewienie, spulchnianie i wyrównywanie podłoża. Nie da się przekopać chwastów i o nich zapomnieć. Ta praca wymaga 'zdrowego podejścia'. Rozplanujmy co i czym będziemy pielić i w jakiej pozycji.Róbmy to sekcjami, aby nie nadwyrężyć układu kostno stawowego, (wcześniej rozgrzewka, później 'jeśli się da', to na klęczkach). Oczyśćmy ziemię dokładnie; ta dobrze wykonana 'robota' zaprocentuje tym, że wysiane w te miejsca rośliny będą rozwijały się witalnie, zaś miejscówki bez roślin regularnie grabione w sezonie nie trzeba będzie powtórnie plewić. Spulchniając, przekopując ziemię przy plantach róbmy to z wyczuciem, aby ich nie poranić. Zabieg ten zagwarantuje to, że deszczówka nie spłynie, a zasili części podziemne naszych kwietnych pięknotek. Drenaż, słowo klucz w uprawie większości roślin!

Plewienie, spulchnianie i wyrównywanie podłoża
Zdjęcie wykonał i udostępnił do publikacji pan VisitorQ
Demotywatory

3. Nawożenie naturalne roślin wieloletnich. Po plewieniu, spulchnieniu i wyrównaniu gleb, czas na zasilenie tych słabo, bądź średnio zasobnych pod nowe nasadzenia, albo  'dokarmienie' już rosnących bylin, krzewów i drzew. Na glebach przygotowanych do późniejszych nasadzeń, można zastosować przedplon. Egzemplarze 'zadomowione' obkopujemy kilkoma, kilkunastoma niezbyt głębokimi dołkami, które wypełniamy przemieszanym ze świeżą ziemią kompostem, albo z przekompostowanym obornikiem, czy z biohumusem. Więcej informacji na temat stosowania naturalnych nawozów w ogrodzie - klik tutaj.

Nawożenie naturalne roślin wieloletnich
 

4. Pierwsze w sezonie wysiewy do gruntu/do donic (dostosowanych do pozostania na zewnątrz, gdy wiosenne przymrozki). W oczyszczone z chwastów miejscówki, gdzie ziemia rozmarznięta  i spulchniona, z ozdobnych możemy wysiewać na przykład, nagietek, groszek pachnący, czarnuszkę damasceńską. Z warzyw wczesny wysiew nasion cebuli, pora, grochu, bobu, szpinaku, rzodkiewki, marchwi, pietruszki, kopru. Jeśli chodzi o ziołowy zakątek, w tym czasie możemy go wzbogacić w melisę, chrzan i w lubczyk.

Pierwsze w sezonie wysiewy i nasadzenia do gruntu/do donic

5.  Podział brył korzeniowych u części bylin i traw, a także nowe nasadzenia. 'Wykopki' w przedwiośniu i wczesną wiosną, podobnie jak jesienią; wykopujemy części podziemne, dokonujemy ich podziału nie kalecząc roślin; znajdujemy lokalizację dla młodzików, (albo wymieniamy na inne rośliny z zaprzyjaźnionymi miłośnikami kwietnego piękna). Do nasadzeń odpowiednio przygotowane podłoże (rozmarznięte!!!), warunki wodne, świetlne. Przesadzać i sadzić możemy na przykład:astry, hosty, liliowce, rudbekie, pysznogłówki, rozchodniki. W sprzedaży jest już wiele wiosennych kwietnych jaskółek, które były 'pędzone' w w szklarniach; można je posadzić w ogrodzie, albo w donicach na balkonach/podwórzach/tarasach. Ciemierniki, cyklameny, pierwiosnki, bratki, narcyz, hiacynty, tulipany - kolorowo rozweselą nasze otoczenie. Warto dopiero co posadzone rośliny ściółkować, * odpowiednie mieszanki dla kwasolubnych (zdaje egzamin przekompostowana kora drzew iglastych, optymalna, to sosnowa; także szyszki, tak jak inne części drzew iglastych zakwaszają glebę, rozkładają się dłużej niż kora, czyli mniejszy nakład pracy) i dla tych, którym bardziej odpowiada pH gleby * neutralne w kierunku zasadowego (piaskowiec wapienny, kamyki polne, bazalt, dolomit, marmur, trawertyn, rozsypane niewielkie fragmenty usuniętych pędów danej rośliny).

 Podział brył korzeniowych u części bylin i traw, a także nowe nasadzenia

6. Cięcie sanitarne, cięcie pielęgnacyjne, cięcie prześwietlające. Ze wszystkich odkrytych roślin usuwamy pędy/gałęzie przemarznięte, zniszczone, chore. Przycinamy pędy niektórych z bylin i krzewów, które kwitną latem i wczesną jesienią. Które i jak przycinać - wszystkie informacje tutaj. Jabłonie, grusze i śliwy - gdy rok rocznie 'ciachamy' u nich to i owo, teraz prześwietlamy; usuwamy ocierające się o siebie pędy, te wrastające do środka i stare, na których słabe owocowanie. To cięcie umiarkowane, z rozsądnym podejściem. Drzewa owocujące po takim zabiegu powinny być niższe, węższe i prześwietlone. Rozdrobnione 'zdrowe' odcięte części z bylin, krzewów i drzewek owocowych, możemy wykorzystać na dwa sposoby - do kompostownika, albo użyć jako ściółki. 

Cięcie roślin ogrodowych w przedwiośniu. Które i jak przycinać? (informacje, foto)

 

7. Prace przy roślinach trwałych niezimujących na zewnątrz. Część z roślin, które w sezonie będą na zewnątrz w ogrodzie/na podwórzu/na balkonie/na tarasie, teraz w donicach jest nadal pod dachem. Wiele z nich jest, albo dopiero co rozpoczyna sezon wegetacyjny. Robimy przy nich, co należy i dbamy, aby miały odpowiednie warunki witalnego rozwoju. Niektóre z nich właśnie teraz wymagają przycięcia pędów, albo przesadzenia do większej donicy z drożnym odpływem, gdzie świeże niewyjałowione podłoże.

Rośliny trwałe niezimujące na zewnątrz ( informacje, foto )

 

8. Pierwsze w sezonie prace na trawniku. Gdy nie ma na nim śniegu, jest słoneczny dzień i trawa jest sucha, wygrabiamy z niej liście i połamane gałązki. Pielimy, spulchniamy, wyrównujemy walcem ogrodowym ziemię w miejscach 'łysych placków'. W kwietniu wysiejemy tam mieszankę traw, (najlepiej, gdy będzie taki sam skład, albo regeneracyjna na takie właśnie zapotrzebowanie).

Pierwsze w sezonie prace na trawniku

 

9. Podlewamy rośliny. Panuje brak równowagi hydrologicznej w podłożu. Gleby z umiarkowanym i z niskim stopniem wilgotności, należy podlewać. Przy bezśnieżnym przedwiośniu i wczesną wiosną, przespacerujmy się w stronę ogrodowych roślinnych ozdób z konewką. Podlewamy w bezmroźny słoneczny dzień w godzinach południowych. Woda zawsze powinna posiadać temperaturę zbliżoną do tej, jaka panuje w otoczeniu roślin.

Podlewamy rośliny

10. W swoich ogrodach nadal dokarmiamy ptaki. Jeszcze przez kilka najbliższych tygodni będą wdzięczne za nasze dla nich wsparcie. Informacje jak i czym je dokarmiać, poniżej.

Zimowe dokarmianie ptaków. Jak i czym? ( informacje, foto )

 

 

Przypisy:

https://demotywatory.pl/4839873/Nie-masz-pomyslu-jak-zaczac-cwiczyc-na-wiosne

https://demotywatory.pl/

https://www.vip-colors.com/2022/04/ogrod-naturalne-metody-nawozenia.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz