piątek, 8 stycznia 2021

Odontoglossum hybrid - Odontoglossum hybryda, O.mieszaniec (storczykowate)

Rodzina:  Orchidaceae 

Kultywar: × Oncostele “Anneliese Rothenberger” × Oncidium “Parade”

                                                 Orchidea ta jest mieszańcem; to krzyżówka × Oncostele “Anneliese Rothenberger” × Oncidium “Parade”. W Europie spotykana w sprzedaży najczęściej pod nazwą Odontoglossum 'Geyser Gold', w mniejszym stopniu jako “Cambria”, bądź “Onicdium hybrid”, a dodatkowo na polskiej szerokości (w sklepach ogrodniczych, w kwiaciarniach), 'funkcjonuje' pod nazwą jęzatka. Tyle w temacie naukowego i potocznego nazewnictwa.

Orchidaceae - Storczykowate - Orchideeënfamilie
Oncostele “Anneliese Rothenberger” × Oncidium “Parade”
'Geyser Gold'

                                                     W temacie urody, orchidea 'Geyser Gold', to subtelne piękno i wiele słonecznych zachwytów. Rozświetli i upiększy wyznaczoną miejscówkę, o ile ta będzie spełniała kilka kryteriów. W pomieszczeniach mieszkalnych, w biurze, czy to w restauracji, dla tego storczykowatego ekspozycja północna lub północny wschód, nigdy na

środku, bądź w ciemnym rogu pokoju, ponieważ roślina musi mieć dostęp do rozproszonego dziennego światła. Zbyt słoneczna, czy zacieniona miejscówka, wówczas  nie ma mowy o witalnym rozwoju, ani o kwitnieniu. A warto ogrzewać oczy tymi zachwycającymi kwiatami, szczególnie, że ich kilkutygodniowy 'pokaz' ma miejsce, gdy okres zimowy, albo przedwiośnia. 'Słoneczka' elegancko kontrastują z zielonymi długimi liśćmi. Przy naprawdę sprzyjających warunkach, (otoczenia, pielęgnacyjnych), kwitnienie w przeciągu roku może nawet występować dwukrotnie. Jeśli chodzi o uprawę rośliny, jak wiadomo, storczykowate rządzą się swoimi prawami. Optymalna temperatura otoczenia, to 18 do 22 °C. Odchylenia, liczmy co najwyżej cztery stopnie w dół i nawet kilkanaście w górę, przy założeniu, że nie będzie to bezpośrednia wystawa na ostro operujące promienie słoneczne i częstsze dopuszczanie do 'wodopoju'.  Nie tylko w upalne dni, zawsze pilnujmy tego, aby nie polewać wodą po liściach, kwiatach  - 'doniczkowiec' nie będzie narażony, na choroby grzybiczne, na zniszczenia, poparzenia tych części. Podłoże, najkorzystniej, gdy zakupione te specjalistyczne dla storczykowatych. Jeśli nie, stwórzmy przepuszczalną  mieszankę (ziemi, kory, perlitu, humusu). Przesadzamy po okresie spoczynku, co sezon.Czyli, mniej więcej sześć do ośmiu tygodni

Oncostele “Anneliese Rothenberger” × Oncidium “Parade”
'Geyser Gold'

po zakończeniu kwitnienia. Wówczas, delikatnie patyczkiem otrząsamy spomiędzy korzeni starą mieszankę. Po umyciu, (wyparzeniu ceramicznej), ponownie możemy wykorzystać tę samą doniczkę. Jak powszechnie wiadomo, storczyk nie może mieć 'mokrych nóg' . Korzenie zaraz 'się zbuntują' i mamy po roślinie. Używamy odstałej (24 godziny), bądź przegotowanej, których temperatura jest zawsze przybliżona do tej, jaka panuje w otoczeniu rośliny. Ta nigdy nie powinna pozostawać w osłonce, albo na podstawku. Jedną z metod, jest pozostawienie rośliny w plastikowym przezroczystym pojemniku z odpływem w misce z 'odpowiednią' wodą na pół godziny; po tym czasie wylewamy wodę, ustawiamy doniczkę nad miską i czekamy, aż odpłynie nadmiar wody.  Znając rytm 'Geyser Gold', w czasie sezonu wegetacyjnego, podlewanie jest bardziej obfite, niż od momentu końca kwitnienia i przez dwa kolejne miesiące - wówczas plant wchodzi w stan spoczynku, a my ograniczamy podlewanie przynajmniej o 1/3 (ale nie częstotliwość). 

Nowe przyrosty na pędach głównych, to informacja, że znowu rozpoczynają się 'wyższe obroty', także w temacie podlewania. Na pewno, zabiegiem, który bardzo storczykowi przypadnie do gustu, będzie zraszanie. I to nie tylko w upalne dni, czy zimową porą przy pracujących kaloryferach. Rozpylacz o drobnych oczkach, nie pozostawi na liściach nieatrakcyjnych plam, 'odkurzy je'. Bardzo ważne jest to, aby woda z rozpylacza nie była pozostawiana w nasadach liści (nie chcemy przecież, aby nasze rośliny zajęły choroby grzybiczne. Plus, dwa trzy zwilżacze wypełnione wodą i ustawione w pobliżu doniczki. Wyższy poziom wilgotności powietrza, przysłuży się nie tylko roślinom, ale i nam samym.
                      Z momentem startu wypuszczania nowych pędów, (rozpoczęcia kolejnego sezonu wegetacyjnego), również rozpoczynamy nawożenie. Wieloskładnikowy nawóz z przeznaczeniem dla rodziny storczykowatych, dostarczamy raz w miesiącu, według wskazówek na etykiecie. Robimy to do momentu, gdy z pąków rozwiną się ostatnie kwiaty. Według wielu opinii miłośników storczykowatych, lepiej 'wchodzi' i wychodzi i na zdrowie plantom z tej rodziny, nawóz ten z płynnych kapsułek.
                        Regularnie usuwając przekwitające ozdoby i starzejące się części, oszczędzimy roślinie substancji odżywczych i sił witalnych. 

Oncostele “Anneliese Rothenberger” × Oncidium “Parade”
'Geyser Gold'(Odontoglossum “Geyser Gold”), (storczykowate)
Oncostele “Anneliese Rothenberger” × Oncidium “Parade” 
'Geyser Gold'


Orchidaceae - Storczykowate (gatunki) - Orchideeënfamilie (soorten  ( foto )Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]

https://nl.wikipedia.org/wiki/Orchidee%C3%ABnfamilie

https://en.wikipedia.org/wiki/Odontoglossum

https://pl.wikipedia.org/wiki/Storczykowate

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz