wtorek, 15 grudnia 2020

Myristica fragrans - Muszkatołowiec korzenny - Muskaatboom

                             Wspomnienie z dzieciństwa, gdy Mama, bądź Babcia tarły gałkę muszkatołowca do pysznego świątecznego ciasta A dziś w sprzedaży zmielona i  'paczkowane' tematy, gdzie nie zawsze 'czuć' gałkę. Zapach gałki muszkatołowej jest

                                                                                  Nutmeg.eng

Myristica fragrans - Muszkatołowiec korzenny - Muskaatboom

dość intensywny, korzenny; czasami określa się go jako orzechowy. Przemysł medyczny, perfumeryjny, kosmetyczny, aromaterapia - 'pełnymi garściami' czerpią z wysublimowanych zmysłowych wartości tej rośliny. Gałka muszkatołowa zawiera około 16% olejku eterycznego oraz cukier, skrobię, pektyny i białko.. Perfumy, kremy, balsamy, peeling, kosmetyki

utrwalające opaleniznę - wszędzie tam dobro pozyskane z owoców i z kwiatów muszkatołowca jest doceniane. W smaku przyprawa wydaje się nieco słodka i łagodna, co doskonale predysponuje ją do używania w kuchennych rewolucjach, (do przyprawiania deserów, produktów mlecznych, sosów oraz mięs takich jak: wołowina, cielęcina, jagnięcina, drób).  

                                           Biorąc pod uwagę aspekt leczniczy, materiał pozyskany z ziela, owoców i z kwiatów: wykazuje działanie rozkurczowe, łagodzi bóle, zwalcza reumatyzm, eliminuje wzdęcia, łagodzi zaburzenia jelit i żołądka, znajduje zastosowanie przy nieżytach żołądka, biegunkach i wzdęciach, działa bakteriobójczo i grzybobójczo, koi stany zapalne. Pamiętajmy jednak o tym, że to co pomaga jednej osobie, może zaszkodzić drugiej. To dotyczy również ziołolecznictwa. Przy chorobach przewlekłych, przy planie długofalowego stosowania naparów, wywarów, suplementów, mieszanek ziołowych, gdzie muszkatołowiec  - należy najpierw skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

                                             Macierzyste tereny pochodzenia muszkatołowca korzennego, to Archipelag Malajski. Obecnie dla celów użytkowych i zdobniczych, roślina ta uprawiana jest w wielu częściach strefy klimatu równikowego, gdzie panuje bardzo bardzo wysoka wilgotność powietrza. W optymalnych warunkach uprawy wiecznie zielone drzewko o stożkowatej koronie osiąga nie więcej niż 10 metrów wysokości. Zielone epileptyczne, skórzaste, połyskujące liście. Roślina dwupienna, kwiaty zebrane w niewielkie kwiatostany, żeńskie o koronie trzech płatkach białego koloru, z jajowatym słupkiem. Męskie z licznym pręcikami. Owoce mięsiste, o kształcie kulistym lub nieco gruszkowatym, barwy żółtej z czerwonym nalotem. Torebki pękają dwoma klapami. Zawierają nasiono brązowe o bruzdowanej powierzchni i marmurkowym, białoszarym „jądrze”, otoczone koronkową osnówką o fioletowoczerwonej barwie.

                                            Oczywiście, uprawa tej rośliny na naszej szerokości geograficznej bezpośrednio w gruncie, nie wchodzi w grę. Znajdują się pasjonaci, które swoje egzotyczne kolekcje wzbogacają o nasiona, sadzonki tego gatunku. Ekspozycja słoneczna. W uprawi pojemnikowej, wymagana jest donica z odpływem, gdzie pierwsza warstwa drenaż (kulki styropianowe, kamyki, keramzyt, bądź żwirek), następnie mieszanka ziemi, owego 'rozluźniacza' i humusu,(kompostu). Temperatury do wschodu nasion i pierwszych miesięcy wzrostu roślinki, powyżej 20°C. Starsze rośliny mogą przebywać w pomieszczeniach, albo na letnisku, gdzie temperatury nie spadają poniżej 14°C. Muszkatołowiec, nie toleruje dużych wahań temperatury, przelewań, albo przesuszeń. Podlewamy metodą 'na palca'; sucha wierzchnia ziemi, nowa niewielka dostawa wody, (ta odstała, zawsze w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu roślin). Niezbędne utrzymywanie wysokiej wilgotności powietrza. Czy zraszanie rozpylaczem o drobnych oczkach rano i pod wieczór, (w naturalnych warunkach, o tych porach na listkach osiada rosa). Plus ustawienie w pobliżu 'doniczkowca' kilka zwilżaczy wypełnionych wodą. Regularnie usuwamy starzejące się, przesuszone, nieestetycznie wyglądające części. Dla pozyskania bogatego pokroju niewielkiego drzewka (1 do 2 metrów). Każdy pęd przycinajmy nad druga parą liści.

 

 

Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]

https://pl.wikipedia.org/wiki/Muszkato%C5%82owiec_korzenny

https://nl.wikipedia.org/wiki/Muskaatboom

https://en.wikipedia.org/wiki/Myristica_fragrans

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz