poniedziałek, 14 grudnia 2020

Urtica dioica - Pokrzywa zwyczajna - Grote brandnetel

                                    Pokrzywa zwyczajna, poza tym, że jest jest rośliną leczniczą, kosmetyczną, jadalną i paszową, to również nieokiełznane pole do epickich bitew. Kijem po pokrzywach i od razu świat dziecięcej przygody nabierał rumieńców, czasami również tych od pokrzywowych poparzeń, co rodzice, czy dziadkowie tłumaczyli z uśmiechem, że 'to wyjdzie Ci na zdrowie'.
                                                                       Stinging nettle.eng
Urtica dioica - Pokrzywa zwyczajna - Grote brandnetel

Gatunek bardzo zmienny pod względem wielkości, kształtu liści i kwiatostanów oraz stopnia owłosienia. Istotny wpływ na morfologię roślin ma 'miejscówka' na której rośnie. Siedliska ruderalne, chaszcze , obrzeża lasów liściastych i borów, nad brzegami strumieni, na poboczach. Tam, gdzie pokrzywy, tam wysoka zawartość azotu w glebie, (taka 'naturalna' wskazówka).  Wysokość docelowa roślin, w zależności od uwarunkowań od 0.3 m do 1.5 m, zdarzają się takie zbiorowiska, gdzie pokrzywy osiągają aż 2.5 metra wysokości (!) Na słabo rozgałęzionych pędach, z węzłów poza parą liści wyrastają cztery równowąskie przylistki   o długości 5–8 milimetrów (rzadko krótsze – do 2 milimetrów). Ogonki liściowe osiągają od 2,5 do 4 centymetra długości i są owłosione włoskami 'parzącymi', podobnie jak łodyga. Blaszka liściowa ma zmienny kształt, od szerokojajowatego po wąskolancetowaty. Parzące włoski, są po to, by bronić się przed roślinożercami oraz przygodnymi i depczącymi niszczycielami. Te części, silnie  nasycone kwasem mlekowym i kwasami żywicznymi, mogą  'pechowca poczęstować'  stanem zapalnym skóry, gdzie swędzenie, zaczerwienienia i bąble; a drapanie 'poparzonych' miejsc, tylko pogarsza sprawę. Pokrzywy przestają parzyć, jeśli zwiędną lub zostaną poddane obróbce cieplnej.
                                   'Powrót do natury' , co raz większe interesowanie się ziołolecznictwem, to wszystko sprawia, że pokrzywa mam możliwość na nowo rozgościć się w niektórych ogrodowych przestrzeniach; w leśnych zakątkach, w naturalistycznych zestawieniach. Ogólnodostępne źródła, szeroko opisują właściwości lecznicze pokrzywy. Dzięki jej działaniu, dochodzi do: obniżenia poziomu cholesterolu, obniżenia poziomu mocznika,  obniżenia

Urtica dioica - Pokrzywa zwyczajna - Grote brandnetel

poziomu  chlorku sodu,  redukcji stanów zapalnych, łagodzenia bólu,  zahamowania wypadania włosów,  rozszerzenia naczyń krwionośnych.
Wspomaga walkę z cholesterolem, obniża poziom cukru we krwi, działa antyalergicznie, łagodzi bóle reumatyczne, pomaga na problemy żołądkowe, zapobiega anemii, wzmacnia odporność, a nawet wspomaga odchudzanie. Działanie antyseptyczne, wzmacniające, oczyszczające. Przyjmowana w formie suszu, naparów, wywarów, bądź w mieszankach z innymi ziołami.Materiał zielarski zbieramy wyłącznie w miejscach, w których nie były stosowane opryski. Młode liście pokrzywy nie mogą być spryskane żadną 'chemią'. Nie jest też dobrym pomysłem obrywać te, które rosną przy ruchliwej drodze, albo w miejskich zielonych kompleksach. Ziele i liście zbiera się od maja do września, zrywając pędy przed kwitnieniem. Opłukane, drobniutko posiekane młode listki można jeść na surowo (na kanapkę, dodatek do sałatki, jeden ze składników 'zielonego' dresingu). Dla osób zmagających się z chorobami nerek, układu moczowego - stosowanie naturalnych mikstur z pokrzywy jest niewskazane. Przy przewlekłych schorzeniach, przed zastosowaniem naturalnych 'specyfików' z pokrzywy, warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym. To co może pomóc jednej osobie, również dobrze może zaszkodzić drugiej. Wśród przeciwwskazań do picia naparu z pokrzywy wymienia się przewlekłe choroby nerek, cukrzycę, po zabiegach chirurgicznych, stosujące leki na nadciśnienie i zmniejszające krzepliwość krwi. Preparaty na bazie tej rośliny nie są również zalecane u osób z nadmiernym poziomem żelaza we krwi. Co może dziwić są, ale to fakt, są wśród nas osoby uczulone na pokrzywę. Alergia ta objawia się, między innymi, obrzękiem tkanek podskórnych (ust, powiek, rąk, stóp).
 
                                          Do użytku zewnętrznego, wyciąg z pokrzyw, odstała woda (2 do 4 godzin) - jako maseczka, czy płukanka do włosów, bądź dla wzmacniania paznokci. 
                                        Pokrzywę można zrywać całymi pędami, a następnie odczekać aż zwiędną i stracą właściwości parzące. Do suszenia warto jednak oderwać poszczególne listki z łodyg, aby uniknąć ich posklejania. Nie można również zapomnieć, jak wiele dobrego pokrzywy mogą zrobić dla innych roślin. Gnojówki z pokrzywy zwyczajnej rozcieńczane z wodą (1:10), to naturalne dobro wzmacniające witalność i rozrost plantów; począwszy od jednorocznych, a skończywszy na wielkich drzewach. 
                                            Pokrzywa zwyczajna, to roślina wielofunkcyjna - leczy, upiększa. Choć przed zimą  zamiera, to wiosną z kłącza wyrastają soczyście zielone młode 'parzydełka'. Potrafi się ochronić przed roślinożercami, do rozsiewania 'wykorzystuje' również wiatr - plant wielu talentów.

Urtica dioica - Pokrzywa zwyczajna - Grote brandnetel
 
 
 


Urtica dioica - Pokrzywa zwyczajna - Grote brandnetel

Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Urtica_dioica
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pokrzywa_zwyczajna
https://nl.wikipedia.org/wiki/Grote_brandnetel

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz