czwartek, 12 listopada 2020

Pteris cretica - Orliczka kreteńska - Lintvaren

                                    Orliczka kreteńska, w cieplejszych strefach klimatycznych kontynentów azjatyckiego, europejskiego oraz Ameryki Południowej, rośnie dziko, albo ze względu na atrakcyjne walory zdobnicze, prowadzona jako roślina ogrodowa w cienistych zakątkach. Nie toleruje chłodu, temperatur na minusie, więc na naszej szerokości 'odnalazła się' jako roślina pokojowa.

                                                                                    Ribbon fern.eng

Pteris cretica - Orliczka kreteńska - Lintvaren 
  'Albo lineata'

Wszędzie, gdzie miejscówka z rozproszonym światłem dziennym, (w domu, w biurze, w przestrzeniach restauracyjnych), ten gatunek orliczki doskonale się odnajdzie. Nie będzie również wymagającym w temacie uprawy, pod warunkiem, że od samego początku zaopiekujemy się nim we właściwy sposób. Skoro znikoma tolerancja zimna, nie kupujmy sadzonki 'wypromowanej'

na wystawce na zewnątrz kwiaciarni (od października do końca kwietnia). Czasowe spadki temperatur, mogą nadwyrężyć kondycję paprotki na tyle, że po kilku tygodniach, już w naszym domu, całkiem 'oklapnie', zacznie zasychać - po prostu nie będzie atrakcyjna. Kupujmy, pozyskujmy egzemplarze z podziału, wyłącznie z pewnego źródła. Orliczkę kreteńską, można również rozmnożyć z zarodni. Jednak, na wzrost roślin rozmnażanych przez zarodniki bardzo długo będziemy czekali. Podstawowym wymogiem przy tym procesie jest wielomiesięczna temperatura powyżej 20°C.

Paproć o długoogonkowych, pojedynczo nieparzysto pierzasto złożonych liściach składających się z kilku dużych listków. Liście mają długość do 30 centymetrów i są ich dwa rodzaje; większe, sztywno wzniesione liście zarodnikonośne i mniejsze, łukowato zwieszające się w dół liście płonne. Można 'trafić' na odmiany o jasnych, zielono obrzeżonych liściach, czy  o jednolicie zielonych liściach. Przykłady trzech atrakcyjnych odmian:  'Albo lineata' (na zdjęciach), o zielonych liściach 'Roweri', czy  'Wimsettii' o jasno zielonych liściach, które wyglądają jak postrzępione.

                                               Ekspozycja w tak zwanym 'jasnym cieniu'. Rozproszone światło dzienne, to wymarzone warunki dla wzbogacenia się przez plant o kolejne pięknie wybarwiające się dwubarwne 'skrzydełka'. W zbyt dużym cieniu, słaby rozrost i mniej minimalna ilość atrakcyjnie wybarwiających się głównych ozdób. Jako podłoże,  doskonale sprawdzi się ziemia uniwersalna przemieszana z kilkoma garściami humusu i garścią kamyków. Pojemnik z odpływem, pierwsza warstwa do pięciu centymetrów drenażu. Dbajmy, aby odczyn pH był delikatnie zakwaszony; bez trudu osiągniemy

Pteris cretica - Orliczka kreteńska - Lintvaren 
  'Albo lineata'

ten efekt, gdy przy rok rocznym wiosennym przesadzaniu, do mieszanki dodamy garstkę kompostu. Zasilamy nawozem wieloskładnikowym przeznaczonym dla paprotek, albo dla roślin domowych ozdobnych z liści. Dozujemy według wskazówek na etykiecie, od lutego do listopada.
Paprotka bardzo źle reaguje na nadwyżki wody - wiotkie, a z czasem gnijące liście, to nic zdrowego, ani atrakcyjnego. Sprawdza się metoda 'na palca' - to jest, przesuszona wierzchnia warstwa, nowa dostawa wody. Jeśli zimą, roślina jest w nieogrzewanym pomieszczeniu, nie zmieniamy częstotliwości dostaw wody, ale ograniczamy ją o 1/3, woda zawsze w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu rośliny, nie lejemy nią po liściach).
Orliczka kreteńska, podlewanie. W naturalnych warunkach, gatunek żyje w otoczeniu, gdzie panuje wysoka wilgotność powietrza. Na spodku możemy ustawić kamyki, a dopiero na nich doniczkę - stamtąd czerpanie wody jest bezpieczne. W  żadnym wypadku, nie zostawiajmy wody w osłonce, czy na spodku, gdy pojemnik stoi bezpośrednio na nim. Jeśli jest bardzo upalne lato, albo plant zimuje w ogrzewanym pomieszczeniu, przyda się choć raz w tygodniu zraszanie. Do tego zabiegu używamy zraszacza o bardzo drobnym sitku. To ma być mgiełka, a nie wielkie spadające krople wody, które zasychając wokół doniczkowca będą tworzyły nieestetyczne plamy. Zraszamy rano, albo pod wieczór, ( o tych porach w naturalnym środowisku na roślinach osiada rosa).Regularnie usuwamy starzejące się, przesuszone części. Nowe egzemplarze najpraktyczniej jest pozyskać przez podział, którego możemy dokonać w czasie przesadzania do świeżego niewyjałowionego podłoża. Cięcie powinno być wykonane odkażonym narzędziem (czyścimy po każdym cięciu).

Pteris cretica - Orliczka kreteńska - Lintvaren 
  'Albo lineata'


Pteris ensiformis - Orliczka mieczowata -Zilvervaren ( foto )

 

Przypisy: 

Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]

https://pl.wikipedia.org/wiki/Orliczka_krete%C5%84ska

https://nl.wikipedia.org/wiki/Lintvaren

https://en.wikipedia.org/wiki/Pteris_cretica

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz