wtorek, 10 listopada 2020

Prunella vulgaris - Głowienka pospolita - Gewone brunel

                                                 Głowienka pospolita, uroczy dzikus, który rozprzestrzenia się po wielu kontynentach, jest również coraz bardziej doceniany w naturalistycznych nasadzeniach, a i zielarze wypowiadają się o nim w samych superlatywach. Choć w niepozornym rozmiarze, to wielofunkcyjny.

                                                                                              Self-heal

Prunella vulgaris - Głowienka pospolita - Gewone brunel

Wzniesione, czworograniaste, nagie lub słabo tylko owłosione, o wysokości od 10 do 70 centymetrów pędy, wyrastają z pełzającego kłącza. Różnica wysokości jest wynikiem tego w jakich warunkach wzrastają poszczególne rośliny. Im bardziej optymalne, tym pokrój byliny bardziej zwarty i obfitsze kwitnienie. W stanie naturalnym, ten gatunek głowienki 'upodobał sobie' takie miejscówki jak:

cieniste przydroża, łąki, obrzeża lasów. W naszych ogrodach, pielęgnując go, według potrzeb zdobniczych, czy zdrowotnych, powinniśmy go pielęgnować w podobnych uwarunkowaniach, jakie są w tych wskazanych obszarach. 

                              Kwitnienie przypada na okres od maja do września, gdzie najintensywniejszy okres to lipiec. Drobniutkie niebieskofioletowe kwiaty skupione są w główkowate kwiatostany, wieńczące szczyty pędów. Kwiaty grzbieciste. Kielich dwuwargowy, trwały, ząbki górnej wargi prawie niewidoczne, ząbki dolnej wargi szydlaste. Liście jajowato okrągławe o zaostrzonych końcach, całobrzegie lub płytko karbowane, ogonkowe, również słabo owłosione. Latem, miejscówka powinna być zacieniona. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest ulokowanie kłącza na granicy leśnych ogrodów, pod koronami drzew liściastych, czy winnych  mało słonecznych zakątkach. Liczba sadzonek na metr kwadratowy od 6 do 8. Pojedyncza, będzie ledwo zauważalnym akcentem, zaś zbiór kilku - da ten zdobniczy efekt, którego oczekujemy. Podłoże przepuszczalne o pH neutralnym w kierunku

Prunella vulgaris - Głowienka pospolita - Gewone brunel

zasadowego. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy 'maleństwa' poradzą sobie w naszym ogrodzie (gdzie, być może zbyt duże zakwaszenie), wówczas tak, gdzie mają być posadzone sadzonki, zetrzyjmy kawałek kredy i przemieszajmy z ziemią.
Gdy wielodniowy upał, warto z rana, albo pod wieczór i te maleństwa podlać. Roślina lepiej poradzi sobie z czasową suszą, niż z nadwyżką wody. Także, stopień wilgotności podłoża średni; gleby zalewowe, czy te, gdzie choćby czasami jest wysoki poziom wilgotności - odpadają.  Wskazane otoczenie z wyższą wilgotnością powietrza, a nie wyższą wilgotnością gleb.
                             Przy średnio żyznej glebie, wystarczy raz, czy też dwukrotnie dostarczyć dokarmiacza - nawóz wieloskładnikowy dla roślin wieloletnich kwitnących. Uwaga! Gdy wykorzystujemy ziele głowienki w celach leczniczych, zasilamy te rośliny wyłącznie naturalnymi 'dokarmiaczami', (kompost, rozcieńczone z wodą gnojówki (żywokost, pokrzywy,, czosnek)). Zielarstwo korzysta z dóbr tej rośliny, gdyż  posiada własności przeciwbiegunkowe, ściągające i przeciwzapalne. Najpopularniejszym lekiem jest odwar z głowienki. Mając zamiar zastosować w leczeniu ów odwar, lub inny naturalny zielarski 'wspomagacz', skonsultujmy się z lekarzem, który prowadzi nasze leczenie, nie odstawiajmy przepisanych leków. To co przysłuży się jednemu choremu, u innego może pogorszyć zdrowotną sytuację. Odwar z głowienki pospolitej, albo ona w mieszance ziołowej, to możliwość wykorzystania  przy leczenia chorób nerek, układu moczowego, a także wrzodów żołądka i dwunastnicy, nieżytów żołądka i jelit, biegunki, przy zbyt obfitym miesiączkowaniu, dolegliwościach ze strony wątroby.

Prunella vulgaris - Głowienka pospolita - Gewone brunel
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed] 

https://en.wikipedia.org/wiki/Prunella_vulgaris

https://pl.wikipedia.org/wiki/G%C5%82owienka_pospolita

https://nl.wikipedia.org/wiki/Gewone_brunel

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz