poniedziałek, 30 grudnia 2019

Roscoea purpurea - (Roskea purpurowa), (R. imbirowa) - Gember orchidee

                                            Roscoea purpurea, w nazewnictwie potocznym jako (roskea purpurowa), bądź jako (roskea imbirowa). Wieloletnia roślina ogrodowa, przy założeniu, że po jesiennym uprzątnięciu zaschniętych części nadziemnych, na 'miejscówkę' nałożymy dodatkową warstwę ochronną (stroisz, kilkucentymetrową warstwę ziemi, siatkę o drobnych oczkach). Drugim, a może


                                                           Roscoea purpurea.eng
Roscoea purpurea - (Roskea purpurowa), (R. imbirowa) - Gember orchidee
'Vincent'

nawet i pierwszym sprzyjającym uwarunkowaniem do rok rocznego kwitnienia i prawidłowego przezimowania dla tej byliny, będzie odpowiedni drenaż. Niezamarznięte, niegnijące bulwiaste kłącze, to zdrowy 'mózg' rośliny, który przy pierwszych cieplejszych wiosennych dniach, wyprowadzi na świat nowe, soczyście zielone listki. Tworzą strukturę, która przypomina pęd, a w rzeczywistości to ciasno zwinięte ich  podstawy. Gatunek, może dorastać do ponad
50 cm wysokości, z szerokimi liśćmi i grubym pseudostemem. U odmian wysokość może wynosić od 40 do 60 centymetrów. Blaszki są zielone (młodziki w soczystym odcieniu) lub mogą mieć ciemnoczerwony purpurowy odcień.
Kwiaty są największe spośród wszystkich gatunków w rodzaju. Zazwyczaj mają kolor od jasno niebieskiego fioletowego do fioletowego, chociaż w Nepalu znaleziono formy o białych i czerwonych kwiatach, (które z roku na rok, również coraz łatwiej jest dostać w sprzedaży). Kwitnienie rozpoczyna się pod koniec wiosny i trwa nawet do początku października. 
                                       Roscoea purpurea, pochodzi z Himalajów, w szczególności z Nepalu. Występuje w wielu siedliskach, zarówno wilgotnych, jak i suchych. Znaleziono go na alpejskich użytkach zielonych, skałach, tarasowych ścianach, polanach i obrzeżach lasów; czasami wystawiony na pełne słońce, a czasem w cieniu innych roślin zielnych, krzewów i drzew.
Na naszej szerokości geograficznej, zalecana jest uprawa rośliny w cienistym zakątku, gdzie panuje 


Roscoea purpurea - (Roskea purpurowa), (R. imbirowa) - Gember orchidee
'Rod Gurkha'

stały średni stopień wilgotności podłoża. Nie może być zbyt słonecznie, ani zbyt ciemno. Na przykład, w pobliżu liściastych drzew, które gubiąc na zimę liście, dadzą słońcu możliwość ogrzewania gleby z kłączami, ale już przez lato będą swoją listna koroną chronić to miejsce przed nadmiernym nagrzewaniem i przed silnymi promieniami słonecznymi. 
Roskea, nie lubi gleb zbitych, suchych. Także, nawet przy czasowej suszy, warto do niej przejść się z konewką wypełnioną wodą. To samo ma się do bezśnieżnych zim, gdy brak opadów. Wówczas, zabieg wykonujemy w bezmroźny dzień, a płyn jest w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu. Nawozimy od wiosny, do końca sierpnia 'dokarmiaczem' wieloskładnikowym przeznaczonym dla roślin wieloletnich kwitnących. 
Co 4, 5 sezonów ( na początku października, bądź w połowie kwietnia),  należy dokonać podziału kłącza i  znaleźć nową lokalizację dla byliny. Ten zabieg pozwoli nam pozyskać więcej egzemplarzy, zaś roślinie umożliwić bardziej witalny rozwój. 
                               (Roksea purpurowa), może być zagospodarowana w monotematycznych nasadzeniach grupowych, albo z innymi bylinami na piętrowej rabacie. Ważne, aby były tam warunki, które dla roślin będą tymi optymalnymi. Czyli, planty dopasowujemy do miejsca, a nie odwrotnie. Hosty, żurawki, brunera, tojad; bądź nasadzenia polegające na zmiennym kwitnieniu - zamiera czosnek niedźwiedzi, a na 'obroty' wchodzi roskea.
To nadal rzadko spotykany ogrodowy rarytas, także na pewno, będzie wzbudzał zainteresowanie nie tylko osób lubiących 'kwitnące roślinki', ale także i kolekcjonerów.


Roscoea purpurea - (Roskea purpurowa), (R. imbirowa) - Gember orchidee
'Vincent'


Roscoea purpurea - (Roskea purpurowa), (R. imbirowa) - Gember orchidee
'Vincent'


Roscoea purpurea - (Roskea purpurowa), (R. imbirowa) - Gember orchidee


Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Roscoea_purpurea

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz