piątek, 27 grudnia 2019

Artocarpus (soorten) - Chlebowiec (gatunki)

                            Chlebowiec, jest rodzajem liczącym 40 gatunków. Wszystkie rośliny w naturalnym środowisku, to jest w tropikalnej strefie kontynentu azjatyckiego, to wiecznie zielone drzewa,
u których częścią jadalną są wyłącznie osnówki nasion w owocach. Owoce swoim ksztaltem

                                                                Artocarpus.eng
Artocarpus (soorten) - Chlebowiec (gatunki)  - Artocarpus.nl
Artocarpus heterophyllus - Chlebowiec różnolistny, drzewo bochenkowe - Jackfruit

przypominają bochenki chleba (stąd oczywiste wniosek, skąd polska nazwa). Na azjatyckich owocowo-warzywnych ryneczkach, największą popularnością cieszą się owoce chlebowca różnolistnego (jackfruit). Plantacje tego gatunku są  największymi. Zaś chlebowiec chempedak, jest uprawiany na mniejszą skalę i to przede wszystkim w Tajlandii i na Malezji.
                                   W korze, w ogonkach liściowych, w liściach, w pędach - wszędzie tam jest
trujący dla człowieka sok mleczny. Do spożytkowania bezpośredniego, albo po obróbce (pieczenie, gotowanie, suszenie, smażenie), nadają się, wspomniane już wcześniej osnówki nasion (i u niektórych gatunków, nasiona). W zależności od gatunku chlebowca, są one różowe, bądź żółtawo-białe , do pomarańczowych, miękkie i słodkie, trochę włókniste; wydzielają przyjemny słodkawy zapach. Robi się z nich kompoty, soki, marmolady; wykorzystuje także przy robieniu ciast, czy deserów.
                                  W strefie tropikalnej, temperatura jest na ogół równa lub wyższa od 26 °C, panuje tam wysoka wilgotność powietrza, jest sporo słonecznych kąpieli - słowem, dla chlebowców optymalne warunki. Stąd nie dziwi, że większość gatunków owocuje dwukrotnie w przeciągu roku (!)
Niedojrzałe owoce, zerwane we właściwym momencie, można przechowywać przez kilka miesięcy. Są pożywne, sycące. Dlatego, przy dobrej znajomości gospodarowania tym dobrem, może ono dla lokalnych mieszkańców stanowić stały składnik diety przez cały rok. 
                              Nowe egzemplarze chlebowca pozyskujemy z nasion. W Europie, jest niewiele ogrodów botanicznych, które mogą poszczycić się owocującym drzewem tego rodzaju.


Artocarpus heterophyllus - Chlebowiec różnolistny, drzewo bochenkowe - JackfruitArtocarpus integer - Chlebowiec chempedak - Tjampedak
Artocarpus integer - Chlebowiec chempedak - Tjampedak

Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed] 
https://en.wikipedia.org/wiki/Artocarpus
https://pl.wikipedia.org/wiki/Chlebowiec
https://nl.wikipedia.org/wiki/Artocarpus

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz