wtorek, 15 stycznia 2019

Kalanchoe laciniata

                                 Kalanchoe laciniata, pochodzi z Indii , Afryki , Jemenu i Brazylii . W naturalnych warunkach, osiąga do metra wysokości. Do uprawy pojemnikowej, dostępne odmiany osiągające do 35 centymetrów wysokości. Pokrój zwarty, wzniesiony; charakterystyczne mocniej lub subtelniej powycinane mięsiste liście, na marginesach z młodymi sadzonkami, które osiągając odpowiednią dojrzałość, odrywają się od rośliny matecznej i opadają na ziemię (w naturalnych warunkach, są przenoszone z wiatrem, bądź przyczepione  do piór ptaków, przebywają kolejne odległości poszerzając swe terytorium).

                                                      Kalanchoe.eng
Kalanchoe - Kalanchoe, żyworódka, płodnolist  - Kalanchoë 
Kalanchoe laciniata

Części nadziemne i podziemne, zawiera  toksyczne substancje. Więc, wszelkie zabiegi pielęgnacyjne, powinniśmy wykonywać w rękawiczkach ochronnych, a donicę ustawić tak, aby nie miały do niej
dostępu dzieci, ani domowe zwierzaki (choć te ostatnie, instynktownie powinny omijać
'doniczkowca'). Niewielka ilość soku, nie doprowadzi do tragedii, jednak może wywołać podrażnienia skóry i uczulenie.
                                      Kwitnienie, może, ale nie musi występować (trzeba zapewnić dobre warunki uprawy). W tym temacie, sukulent jest trochę grymaśny. Jeśli wszystko mu odpowiada, to pod koniec wiosny, latem, albo jesienią, może rozpocząć się świąteczna odsłona w kolorze. Kwietny pęd jest zakończony 'parasolką' rurkowatych ozdób (pojedynczy kwiat ma długość około 1.5 centymetra).
W zależności od odmiany, mogą być koloru: jasno zielonego, jasno różowego, jasno pomarańczowego.
                                      Pielęgnacja tej żyworódki, prowadzi się w  ten sam sposób, co powszechniej znane gatunki i ich odmiany. Poza podstawowymi zabiegami, nie ma co ukrywać, że interesuje nas, aby mieć bardzo ozdobne 'kwietne parasolki ' co roku. Aby tak się stało, od końca listopada do połowy lutego, egzemplarz, powinien być ustawiony w pomieszczeniu, w którym światła dziennego nie będzie więcej niż 8 godzin co dnia. Można też wspomagać się światłem sztucznym w pomieszczeniu bez dostępu światła dziennego. Temperatura wówczas pomiędzy 12, a 16℃. Gdy rozpocznie się kwitnienie, oczywiście przenosimy roślinę w bardziej wyeksponowane miejsce, a to znaczy także, że do cieplejszego pokoju. Trzeba pamiętać, aby nie było zbyt gorąco, a powietrze zbyt suche. Pąki  i dopiero co rozwijające się z nich różowe kwietne słodkości, zaczną opadać.


Kalanchoe laciniata


                                        Kalanchoe, zniesie nawet temperatury bliskie 0℃. Jednak, takie warunki, podobnie jak te powyżej 18℃, przed zawiązaniem kwietnych pąków, skutecznie zahamuje proces kwitnienia (a także wzrostu i rozwoju rośliny).
                               Podstawowe zasady pielęgnacji odnoszą się do mieszanki podłoża, ilości oraz częstotliwości dostarczania wody, czy też dostępu do światła dziennego.
Pojemnik tylko o numer, góra dwa większy od bryły korzeniowej, z odpływem, wysypany pierwszą warstwą pięciocentymetrową kamykami, (żwirkiem, keramzytem).  Jeśli nie jesteśmy w stanie zakupić specjalnej ziemi dla sukulentów, czy kaktusów; wymieszajmy tę do kwiatów doniczkowych  z piaskiem i na przykład, drobnymi kamykami , bądź z perlitem (5:3:2).
Żyworódka nie przepada za zbyt dużą ilością wody, podlewajmy więc wówczas, gdy mamy pewność, że wierzchnia warstwa powierzchni jest dobrze przesuszana. Nie pozostawiajmy wody na podstawce, czy w osłonce. Część pobranej wody jest kumulowana w soczystych listkach. Polityka sukulentów.
                                Gdy kwiatostany zaczną usychać, należy je odciąć  wraz z pędami, na których kwitły, a w temacie podlewania zacznijmy przez miesiąc, dwa, dawać mniej wody (nie zmieniamy częstotliwości, a ilość -1/3). Roślina potrzebuje odpoczynku., Potem na nowo wracamy do bardziej obfitego podlewania (co 12, do 15 dni).


Kalanchoe laciniata

Gdy plant ponownie  wchodzi  na 'wysokie obroty', zasilamy go nawozem przeznaczonym dla kaktusów i sukulentów. Dostarczamy substancje odżywcze, według wskazówek na etykiecie, do momentu, aż  rozkwitną pierwsze kwiaty, (a gdy brak kwitnienia, od marca do końca września).
                                   Kalanchoe laciniata, świetnie poradzi sobie, gdy w sezonie wegetacyjnym, będzie wystawione na słoneczną ekspozycję. Pamiętajmy jednak, że nawet mięsiste listki, nie poradzą sobie z ostro operującymi promieniami słonecznymi. A przecież nie chcemy mieć 'brzydkiej' rośliny, dlatego w czasie upałów odstawmy 'doniczkowca' od okna, przynajmniej na pół metra.
                               Gatunek ten, jest wdzięczny w pielęgnacji. Tolerancyjny na czasowe przesuszenia, na miejskie zanieczyszczenia. Jeśli wystawiany na letnisko, to wówczas, gdy minie zagrożenie powrotu wiosennych przymrozków i, gdy temperatura na zewnątrz jest zbliżona do tej, która panuje w domu. Na tarasie, balkonie, w ogrodzie 'miejscówka' powinna być osłonięta przed silnymi wiatrami i nie ma co ryzykować, aby sukulenta 'dopadły' ulewne deszcze.


Kalanchoe laciniata


Kalanchoe laciniata
Kalanchoë (soorten) - Kalanchoe (gatunki)   ( foto )Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kalanchoe
https://nl.wikipedia.org/wiki/Kalancho%C3%AB
https://en.wikipedia.org/wiki/Kalanchoe

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz