poniedziałek, 14 stycznia 2019

Sempervivum hybridum - Rojnik ogrodowy, r.hybrydowy - Sempervivum hybrid

                                                Rojniki ogrodowe, zawojowały ogrody skalne, alpejskie, żwirowe, przestrzenie pomiędzy kamieniami, pomiędzy płytami chodnikowymi, a także odsłaniają swe walory w uprawie pojemnikowej. I nie dziwi to, w grupie stanowią pełną koloru i soczystych kształtów żywą ozdobę, którą niemal każdy chciałby mieć w swojej ogrodowej, balkonowej, czy tarasowej przestrzeni.


Sempervivum hybridum - Rojnik ogrodowy, r.hybrydowy - Sempervivum hybrid
Sempervivum arachnoideum - Rojnik pajęczynowaty - Spinnenwebhuislook  ( foto ) 


                                    Jak nazwa wskazuje, rojniki hybrydowe, są mieszańcami. Powstały w wyniku krzyżowania różnych gatunków, albo dzięki botanicznym 'sztuczkom'. Nas cieszy fakt, że nawet przy
niewielkich rozmiarach, sukulenty te cieszą oczy, są trwałe i dość szybko powiększają swoją rodzinkę.
                                     Ułożenie, kolor mięsistych listków, mogą być różne. Gęstsze, bardziej luźno ułożone rozetki. Brązowoczerwone z zielonymi wierzchołkami, albo na odwrót; zielone, fioletowo czerwono zielone, intensywnie czerwone, granatowe, złoto czerwone, niebieskie.
Naprawdę, bogaty wybór, przy założeniu, że trafiliśmy do źródła, które nam tę możliwość daje (internet). Kwitnienie latem, na górnej części wyrastającego z rozety mięsistego pędu, ukazują się nam efektowne białe, różowe, czerwonawe 'gwiazdeczki'.
Kilka interesujących, efektownych odmian rojnika ogrodowego:
* Rojnik 'Rubin', czerwone rozety, różowe kwiaty.
* Rojnik 'Palisander', kolor rozetek jak nazwa.
* Rojnik  'Pacific Blue Ice', bazowa barwa zielono niebieska, delikatnie różowieją na zimę.
* Rojnik 'Bronze pastel', kameleon pośród rojników. Wiosną, mięsiste listki są w kolorach jasnych brązów, zieleni, delikatnej pomarańczy; latem bardziej zielone z odrobiną różu; jesienią ciemno zielone z czerwono pomarańczowymi akcentami.


Sempervivum hybridum - Rojnik ogrodowy, r.hybrydowy - Sempervivum hybrid


                                    Rojniki ogrodowe, znośnie przetrwają suszę i będą 'dawały radę' w ubogim podłożu. My jednak chcąc, aby rojnik się rozrastał, stwórzmy mu optymalne warunki uprawy. Nie dla gliniastych ciężkich gleb. Powierzchnie żwirowe, piaszczyste, a najlepiej przepuszczalne średnio żyzne na słonecznej wystawie. Powinna tam być odpowiednia wilgotność, dodatkowa dostawa wody, przy długotrwałej suszy.
                                Nie musimy nawozić, ale jeśli naprawdę słaba klasa ziemi, od kwietnia do lipca, dostarczajmy nawozu dostosowanego do zasilania sukulentów. Róbmy to, według wskazówek na etykiecie.
                                  Mrozoodporność, zadowalająca. Najwięcej szkód może wyrządzić zamarzający deszcz, dlatego przed zimą, na kępę nałóżmy plastikowy przezroczysty pojemnik, tak, aby była od dołu zapewniony swobodny przepływ powietrza. Będą dostawy wody, a soczyste listki ochronione przed zniszczeniem.
                           Przy uprawie pojemnikowej, gdy donica nie jest dostosowana do warunków zimowych (dbamy, aby nie przemarzła część podziemna), wówczas egzemplarz przenosimy do chłodnego pomieszczenia, gdzie jest dostęp do dziennego światła. Nie zapominamy o podlewaniu. Robimy to oszczędnie, 'tyle o ile' (to sukulent), tak aby nie doprowadzić do zasuszenia bryły korzeniowej.


Sempervivum hybridum - Rojnik ogrodowy, r.hybrydowy - Sempervivum hybrid
Sempervivum hybridum - Rojnik ogrodowy, r.hybrydowy - Sempervivum hybrid 
'Rubin'  
  oraz   Sempervivum arachnoideum - Rojnik pajęczynowaty - Spinnenwebhuislook   ( foto )


Sempervivum hybridum - Rojnik ogrodowy, r.hybrydowy - Sempervivum hybrid


Sempervivum hybridum - Rojnik ogrodowy, r.hybrydowy - Sempervivum hybrid
Sempervivum (soorten) - Rojnik (gatunki) ( foto )Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
http://www.vip-colors.com/2017/01/sempervivum-soorten-rojnik-gatunki.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz